Android 14’ün İlk Beta Sürümü Yayınlandı: İşte Tüm Yenilikler!

Android 14’ün İlk Beta Sürümü Yayınlandı: İşte Tüm Yenilikler!
https://yandex.com.tr/gorsel/search?img_url=https%3A%2F%2Fandroidinsider.ru%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F04%2Finstall.jpg&lr=115861&pos=4&rpt=simage&text=android%2014
0

 

Android 14’ün ilk beta sürümü yayınladı. Böylelikle Android 14’ün kararlı sürümüne gelme potansiyeline sahip olan yeni özellikler gün yüzüne çıkmış oldu.

ABD merkezli teknoloji devi Google, yaklaşmakta olan Android 14’ün ilk herkese açık beta sürümünü yayınladı. Bu sürüm, Android 14 ile gelecek bazı yeni özellikleri de potansiyel anlamda ortaya çıkarmış oldu.

Bu içeriğimizde, Android 14 ile gelecek yeni özelliklere yakından bakacağız. Ancak yeni işletim sistemi henüz kararlı hale gelmediğinden, bu özelliklerden bazılarının kararlı sürüme ulaşmama ihtimali olduğunu da göz ardı etmemek gerek.

İşte Android 14 özellikleri

Belge veya multimedya paylaşmak için daha fazla seçenek sunulacak

Android 14 yeni özellikler

Android 14 ile belge ve multimedya paylaşım ekranına daha fazla işlevsellik eklenecek. Kullanıcı, bir bağlantı bile oluşturup, paylaşım yapabilecek.

Uygulama izinleri kullanıcı odaklı olacak: Bir uygulama, tüm fotoğraflara erişemeyecek

Android 14

Android ekosisteminde bir uygulamanın verilere ulaşıp ulaşmayacağına karar verebilirsiniz. Android 14, bu özelliğin kapsamını genişletecek. Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere örneğin Twitter’ın, sadece bazı fotoğraflarınıza erişmesine izin verebileceksiniz.

Haftanın ilk gününü, hangi takvimi kullanacağınızı veya sıcaklık birimlerini kendiniz belirleyeceksiniz

Android 14 özelleştirme seçenekleri

Android 14 ile kullanıcılar, çok daha fazla özelleştirme seçeneğine sahip olacaklar. Bu bağlamda; haftanın ilk gününü kendinize göre belirleyebileceksiniz. Ayrıca Miladi takvim yerine Hicri takvim veya Çin takvimi kullanabilirsiniz. Santigrat veya fahrenheit sıcaklık terimleri de kullanıcı özelinde ayarlanabilecek.

Kendi duvar kağıdınızı oluşturabileceksiniz

Android 14

Android 14, Google Pixel kullanıcılarına dikkat çeken bir özellik sunacak. Kullanıcılar, bu özelliği kullanarak emojiler aracılığıyla özgün duvar kağıtlarını oluşturabilecekler. Bu özellik, farklı biçimlerde tüm Android 14 kullanıcılarına da sunulabilir.

Duvar kağıtları, kullanılmadan önce tam ekran olarak gösterilecek

android yeni özellik

Bir görüntüyü duvar kağıdı yapmaya çalıştığınızda artık gerçekten tam ekranda nasıl görüneceğini görebileceksiniz. Evet, bu özellik çoğu Android telefonda zaten vardı…

Kilitli ekranda tek satırda hava durumu bilgisi gösterilebilecek

android yeni

Kullanıcılar, kilitli ekrana hava durumu bilgisi ekleyebilecekler.

Ayarlar bölümündeki seçeneklere yuvarlatılmış kenar gelecek

android

Ayarlar bölümündeki seçeneklere dokunulduğunda, yuvarlatılmış köşelere sahip bir tasarım ile karşılaşılacak.

Flaş bildirimleri için renk seçilebilecek

flaş bildirim

Android’de gelen bildirimler, telefonun LED flaşı ile de gösterilebiliyor. Kullanıcılar, rengi diledikleri gibi değiştirebilecekler.

Geriye dönmek için hap şeklindeki bir buton kullanılabilecek

Google Pixel

Kullanıcılar ayar sayfaları içerisinde bir hapın içine yerleştirilmiş geri butonu görecekler. 

Bazı ayar sayfalarına yeni görseller eklenecek

android 14

Android 14, Sistem ve Güncelleme, Cihaz Kilidi, Uygulama Güvenliği ve Güvenlik ile Gizlilik gibi sayfalarda yeni görseller gösterecek.

Yeni temalar eklenecek

android 14 tema

Yeni işletim sistemi, kullanıcılara yeni tema seçenekleri sunacak. Ayrıca saat tasarımları da çoğalacak.

Sistem güncellemesi bildirimine yeni simge geliyor

Android

Sistem güncellemeleri için artık yeni bir simge kullanılacak.

Android 14, görünüşün ötesinde yenilikler de içerecek

Yeni işletim sistemi, genel görünümün ötesine geçen bazı teknik özelliklere de sahip olacak. Örneğin bu işletim sistemi, daha fazla kişiselleştirme için efekt paketini genişletecek. Ayrıca erişilebilirlik hizmetleri de iyileştirilecek. Bununla birlikte, geliştiriciler daha şimdiden uygulamaların Android 14 uyumluluğunu test edebilecekler. Yine geliştiriciler için Google Play sistem güncellemesi ile şeffaf gezinti çubuğu gibi yenilikler de var…

Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Şu an için anlattığımız bu yenilikler, her marka Android telefonda aynı şekilde karşımıza çıkmayabilir. Android 14, bu özelliklerin tamamı kararlı sürüme gelmesi halinde Google Pixel telefonlarda böyle görünecek. Samsung, Xiaomi gibi markalar özellikleri kendilerine göre özelleştirerek farklı şekilde karşımıza çıkarabilir.

Kaynak: https://www.fonearena.com/blog/390912/android-14-beta-download.html
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir