Android 15, Pil Ömrünü Uzatacak, “Daha Önce Neden Yoktu?” Dedirten Bir Özellik Getiriyor

Android 15, Pil Ömrünü Uzatacak, “Daha Önce Neden Yoktu?” Dedirten Bir Özellik Getiriyor
0

 

Android 15’in göze küçük gelse de batarya sağlığını uzun vadede kritik olarak etkileyecek bir özellikle geleceği öğrenildi.

Google, geçtiğimiz aylarda Android 15’in geliştirici ön izlemesini paylaşmıştı. Resmî tanıtımı gittikçe yaklaşan işletim sistemi, her geçen gün farklı bir özelliğiyle karşımıza çıkıyor. Örneğin en güncel olarak telefon kapalıyken bile konum izleyebilme ve yeni masaüstü modunu görmüştük.

Ortaya yeni çıkan özellik, bu ikisi gibi spesifik durumlarda değil; genel olarak sürekli aktif olarak akıllı telefon deneyimimizi iyileştirecek cinsten. Zira kendisi, küçük görünse de uzun vadede batarya sağlığının korunmasında büyük rol oynayabilir. Yeni işletim sistemiyle gelmesi beklenen ‘Adaptif Zaman Aşımı’ndan bahsediyoruz.

Telefonlarımızın ekranları ya çok erken ya da çok geç sönüyor.

Android 15 adaptif zaman aşımı

Bunu tabii ki biz ayarlıyoruz. Telefonu kutudan çıkardığımızda çoğunlukla 30 saniye olan ekran zaman aşımı sinir bozucu olmaya başladığında ekran hemen kapanmasın diye 5 dakikaya, hatta 30 dakikaya çıkardığımız oluyor. “Ne de olsa işimiz bittiğinde kapatıyoruz.” diye yaptığımız bu hamlenin batarya üzerindeki etkisi hiç de azımsanacak seviyede değil.

Android 15 ile gelecek olan Adaptif Zaman Aşımı özelliği de bu problemi aşmak adına telefonların, ekranı ne zaman kapatması gerektiğini anlamalarını sağlıyor. Bunu yapmak için de sistem, kullanım senaryolarınızı değerlendiriyor. Yani telefonu sürekli kullanan biriyseniz, ekranın kapanma süresi de ona göre uzuyor. Bu da kullanıcı deneyimi baltalanmadan batarya sağlığının biraz daha güvende olmasını sağlıyor.

Özellik, şu an için Google Pixel modellerine gelecek gibi görünüyor. Sizin bu özellik hakkındaki düşünceleriniz neler?

O sırada Smart Stay özelliğiyle ekrana baktığınız sürece kapanmasını engelleyen Samsung Galaxy S4’e buradan el sallayalım. Tabii burada ekrana bakmamız yeterliydi. Android 15, kullanım alışkanlıklarımızı baz alacak.

Samsung Smart Stay

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir