Artık 2. El Araç Alıp Satarken de FAST ile Para Gönderilebilecek

Artık 2. El Araç Alıp Satarken de FAST ile Para Gönderilebilecek
0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’ni devreye aldığını duyurdu. Özellikle 2. el araç alım satımında kullanılacak sistemdeki işlem limiti de açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) FAST para işlemleri konusunda yeni adımlar atıldığını duyurdu. Buna göre onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi devreye sokuldu.

TCMB, 31 Mayıs itibarıyla kullanıma başlayan hizmetin onay/tescil gerektiren ödemelerde kontrollü bir ortam sağlayacağını söylüyor. Öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyan iş modellerinde kullanılacağını da belirtiyor.


İlk aşamada 2 milyon TL limit var

Bunların dışında FAST Güvenli Ödeme İşlemi sisteminin ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dahilinde kullanılabileceği de TCMB tarafından belirtilmiş. Ayrıca süreçler tamamlayıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı kuruluşta bekletileceği de belirtilmiş. Bu şekilde taraflara güvence sağlanması amaçlanıyor.

Sistem, ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay veya tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağını, ödemeyi alacak olan kişiye ise işlem gerçekleştiğinde  paranın hesaba geleceğini garanti edecek. TCMB, güvenli ödeme sisteminin hızla yaygınlaşacağı düşüncesinde.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir