Çin’de Bulunan 1 Milyon Yıllık Gizemli Kafatasına Dair Çarpıcı Detaylar

Çin’de Bulunan 1 Milyon Yıllık Gizemli Kafatasına Dair Çarpıcı Detaylar
0

 

Bundan yaklaşık 33-34 yıl önce, Orta Çin’in Hubei eyaletinin Yunyang bölgesinde 1 milyon yıllık bir kafatası gün ışığına çıkar. Bilim insanları da bu kalıntının hangi insan türüne ait olduğu noktasındaki soru işaretlerini gidermek için kolları sıvar.

2022 yılında bu gizemli kafatasına benzer 3 farklı kafatası bulunmuş ve incelenmiş olsa da bahsi geçen bu kalıntının sırları uzun zamandır çözülememiştir.

Ancak çalışmalarını hızlandıran bilim insanları, %100 bir kesinliğe sahip olmamakla birlikte bir sonuca ulaşmış sayılır.

Bilim insanları yıllar sonra, bu gizemli kafatasını yeniden incelemeye karar verir.

kafatası

Bireyin, H. Sapiens ile Dragon Man soyunun son ortak atasına yakın olabileceği yönünde iddialar güçlenir. Dragon Man, Çin’in Kara ejder Nehri anlamına gelen Heilongjiang eyaletinde bulunan ve aynı zamanda soyu tükenmiş arkaik bir insan türüdür.

Uzmanların bazıları Dragon Man’in, bir zamanlar Avrasya’da H. Sapiens ile birlikte yaşayan Denisovalılarla aynı tür olduğunu ileri sürse de aslında bu soyun, aile ağacındaki kesin yeri belirsizdir.

Öte yandan bu kafatasının, şimdiye kadar keşfedilen ve Yunxian Adam olarak bilinen 3 farklı kafatasıyla da ilgili çekici bir ilişkisi olduğu düşünülür.

Araştırmacılar bu sonuca ulaşmak için ise Yunxian Adamının kafatasını yeniden inşa ederler. Ardından bu kafatasının şeklini incelerler ve bunu, Homo ailesinin diğer üyeleriyle karşılaştırırlar.

Ancak bu gizemli kafatasının birçok açıdan, büyük oranda Dragon Man soyunun ilk üyelerinden birine ait olduğu konusunda fikir birliğine varılır. Çünkü Dragon Man soyu, tarihsel açıdan değerlendirildiğinde bu kafatası ile neredeyse aynı zamana aittir. 

Kaynaklar: IFL Science
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir