Dünyanın En ‘Hafif’ Boyası Üretildi: 1 Kilo Boya ile 20’den Fazla Ev Boyanabiliyor!

Dünyanın En ‘Hafif’ Boyası Üretildi: 1 Kilo Boya ile 20’den Fazla Ev Boyanabiliyor!
0

“Plazmonik boya” olarak isimlendirilen yeni bir boya üretildi. Laboratuvarda üretilen plazmonik boya, geleneksel boyalara göre ultra hafif. Ayrıca bu boyanın uygulandığı nesneler serin kalma eğilimi gösteriyorlar.

ABD’de hizmet vermekte olan Florida Merkez Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, benzersiz özelliklere sahip yeni bir boya türü üretmeye başladı. “Plazmonik boya” olarak adlandırılan yeni boya türünün en önemli özelliği, bugün kullanmakta olduğumuz boyalardan katbekat hafif olması. Uzmanlar, bunun özellikle de sera gazı salınımı için önemli olduğunu söylüyorlar.

Geleneksel boyalar, renk pigmentleri kullanılarak üretilir. Ancak plazmonik boya, nanoparçacıkların bir araya getirilip, yapısal olarak oluşturulması sonucunda üretildiler. İşte bu teknoloji, boyanın olağanüstü seviyede hafiflemesine yol açtı.

Sadece 1,4 kilogram plazmonik boya ile koca bir yolcu uçağı boyanabilir

plazmonik boya

*Laboratuvar ortamında üretilen plazmonik boyanın kelebek modelleri üzerinde uygulanması.

Dünyanın en büyük yolcu uçakları arasında yer alan Boeing 747’yi geleneksel boyalarla boyamak isterseniz, yaklaşık olarak 455 kilogram boyaya ihtiyaç duyarsınız. Ancak plazmonik boyada durum böyle değil. Aynı uçağın kaplanması için gereken boya miktarı sadece 1,4 kilogram. Uzmanlar, bu boya türünün sera gazı salınımında ciddi düşüşe yol açabileceğini ifade ediyor. Neticede Boeing 747, yeni nesil boyalar sayesinde yaklaşık yarım ton hafiflemiş olacak.

Peki konu evler olduğunda fark ne oluyor? 100 metrekarelik bir evi boyamak için ortalama 15 kilo boyaya ihtiyaç duyuluyor. Bu da 1 kilo plazmonik boya ile 21,6 adet ev boyanabileceği anlamına geliyor. 

Plazmonik boyanın tek avantajı hafif olması değil. Yapılan çalışmalar sonucunda, bu boyanın uygulandığı nesnelerin daha serin kaldıkları tespit edildi. Geleneksel boyalarla kaplanan nesneler ile kıyaslama yapan bilim insanları, plazmonik boya ile kaplanan nesnelerin 13 ila 16 santigrat derece daha serin olduğunu tespit ettiler. Araştırmacılar, bu boya ile kaplanacak evlerin, yaz mevsiminde enerji tasarrufu yapılmasına imkan tanıyacağını ifade ediyorlar.

Plazmonik boya ile tüm renkleri üretmek mümkün. Çünkü bu boya, renksiz moleküllerden oluşuyor

yeni bir boya keşfedildi

Plazmonik boyanın üretimi sırasında alüminyum ile alüminyum oksit kullanıldı. Renksiz olan bu maddeleri farklı geometrik şekillerde alüminyum aynanın üzerine yerleştiren uzmanlar, bu geometrik şekillerin farklılıkları sayesinde farklı renk oluşumlarını sağladılar. Bu süreçte ortamın basınç ve sıcaklık değerlerini farklı şekillerde ayarlayan uzmanlar, evrendeki herhangi bir rengin bu yöntem ile oluşturulabileceğini söylüyorlar.

Plazmonik boya teknolojisi heyecan verici olsa da evlerimizi boyamak için hala çok erken aşamadayız. Uzmanlar, bu boyayı laboratuvarda üretmenin çok pahalı olduğunu, büyük tesislere geçiş yapıp yeniden çalışmaları gerektiğini söylüyorlar. Eğer bu gerçekleşirse, bir gün her yerde plazmonik boya kullanmaya başlayabiliriz.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/scientists-create-worlds-lightest-paint-just-3-pounds-covers-a-boeing-747 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir