Microsoft’tan ilk bakışta herkesi şaşırtan bir tavsiye geldi: “Daha az PC satın alın”

Microsoft’tan ilk bakışta herkesi şaşırtan bir tavsiye geldi: “Daha az PC satın alın”
0

Microsoft, daha az PC’nin satılacağı bir gelecek öngörüyor ve bu fikrini, “Windows Frontline” çabalarına dayandırıyor. Peki, Windows Frontline nedir?


Microsoft’un yeni tavsiyesi, eminiz sizi de ilk bakışta çok şaşırtacak. PC işletim sistemi devi, işletmelerin daha az PC satın almalarını öneriyor.

Microsoft’un bu tavsiyesinin altında yatan nedenler tabii ki var. Şirket, Nisan ayı başlarında tek bir lisansın üç adede kadar Bulut PC kullanma hakkı verdiği “Windows Frontline” adlı bir ürünün ön izlemesini başlattı. 

 
Frontline adı, bu lisansın müşteri desteği veya sağlık hizmetleri gibi rollerde vardiyalı çalışanları çalıştıran kuruluşlara fayda sağlaması fikrine işaret ediyor. Microsoft, vardiyalı çalışanların sekiz saat boyunca oturum açacağını, ardından görevdeki bir sonraki çalışanın da aynı şeyi yapacağını düşünüyor ve bunu, bulut bilgisayarların 7×24 kullanıldığını varsaymaktan daha adil bir ücretlendirme yolu olarak sunuyor.

Microsoft’un Windows Frontline lansman materyali, bu argümanı desteklemek için “Modern çalışma uygulamaları ve son noktalar, son kullanıcı bilişim sera gazı emisyonlarını azaltabilir ve iklim eylemini yönlendirebilir mi?” diye soruyor ve bulut PC’lerin “modern son noktalar” olduğu düşünüldüğünde cevabın evet olduğunu söylüyor.

Bu argüman, masaüstü bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların, tabletlerin ve küçük istemcilerin enerji tüketiminin bir Bulut PC çalıştırmanın etkisi ile kıyaslandığında bu sonuca ulaşıyor.

Microsoft’un fikri, son kullanıcıların ve onların tek cihazlarının mesai saatlerinde bir Windows365 Bulut PC’ye erişebileceğini öngörüyor ve bu şekilde, kurumsal bilgisayar değiştirme döngülerinin sekiz yıla kadar uzayabileceği tahmin ediliyor.

Açıklamanın sonuç paragrafında “Modern çalışma uygulamalarının ve uç nokta bilgisayarlarının yalnızca sera gazı emisyonlarını azaltmakla kalmayıp, belki de sürdürülebilir bir geleceği güvence altına almak için kritik öneme sahip olduklarını belirtmek mantıklıdır” deniliyor.

Ancak bu yaklaşım, Microsoft’un en eski ve en değerli ortaklarından bazıları için finansal açıdan faydalı olmayabilir: Intel, AMD, Dell, HP ve Lenovo gibi pek çok şirketin tamamı güçlü bilgisayar satışlarına güveniyor.

Microsoft, bulut PC’lerin temeldeki donanımdan bağımsız olarak her zaman uygun performansı sunacağını vaat ediyor. Bu da, diğer şirketlerin her yıl sunduğu “her zamankinden daha güçlü ve üretkenliğinizi arttıracak” bilgisayar donanımları fikri ile örtüşmüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir