Ek MTV’nin Nasıl Ödeneceğine Dair Detaylar Açıklandı: “Araç Satılırsa Ek Vergi Kime Çıkacak?”

Ek MTV’nin Nasıl Ödeneceğine Dair Detaylar Açıklandı: “Araç Satılırsa Ek Vergi Kime Çıkacak?”
0

Resmi Gazete’de yayımlanan bir tebliğ ile ek MTV ödemelerindeki uygulamalar açıklandı. Bu tebliğ, vatandaşın kafasındaki soru işaretlerini gidermeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği bir karar ile tüm motorlu taşıtlar için ek vergi ödeneceğinden bahsetmiştik. Bir kereye mahsus olan ek MTV nedeniyle vatandaşın bu kalemdeki yükü, olması gerekenin iki katına çıkmıştı. Şimdi bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında ek MTV ile ilgili bir tebliğ yayımlandı. Bu tebliğ, vatandaşın kafasındaki soru işaretlerini gidermeyi amaçlıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan 7456 Sayılı Kanunun 1 inci Maddesiyle İhdas Edilen Ek Motorlu Taşıtlar Vergisine İlişkin Genel Tebliğ (Seri No: 1)‘de, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlar için bazı istisnalar uygulanacağını görüyoruz. Öte yandan, yılın ikinci yarısında satın alınan araçlar için uygulanacak ek MTV, tahmin edilebileceği üzere sadece yılın ikinci yarısı için yapılacak. Bu arada; ek MTV ödemesi yapılmadan aracın devir veya trafikten çekme işlemleri yapılamayacak. Yani bugüne dek uygulanan rutin uygulamalar, ek MTV için de geçerli olacak.

Devredilen araçlarda ek MTV’yi kim ödeyecek?

Vatandaşın en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi, el değiştiren arabalarda ek MTV yükünün satanda mı yoksa alanda mı olduğu konusuydu. Resmi Gazete’deki tebliğde bununla ilgili iki örnek veriliyor:

Örnek 1: (A), adına kayıt ve tescilli otomobilini 15/5/2023 tarihinde (B)’ye devretmiştir. Bu durumda, 7456 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte adına kayıt ve tescilli taşıtı bulunan (B) ek MTV’nin mükellefi olacaktır.

Örnek 2: (C), adına kayıt ve tescilli otomobilini 21/8/2023 tarihinde (D)’ye devretmiştir. Bu durumda, devir işlemi 7456 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapıldığından (D) ek MTV’nin mükellefi olmayacaktır.

Ek MTV, interaktif vergi dairesinde görülebiliyor:

ek MTV ödemeleri

Yukarıda, 10 yaşındaki bir otomobile ait MTV sorgulama ekranını görüyorsunuz. 9034 kodlu MTV, aracın ikinci dönem için ödenecek normal MTV’si. Üst kısımda yer alan 9434 9456 kodlu borç ise ek MTV. Ek vergi, yılın tamamı için hesaplanmış durumda.

Sıfır veya ikinci el ayrımı olmayacak!

MTV zam geldi

Torba yasa ile kabul edilen MTV düzenlemesi, sıfır veya ikinci el fark etmeden, tüm araçlar için geçerli olacak. Şu ana kadar otomobil satın almış olan vatandaş zaten yıllık MTV’nin bir bölümünü ödedi. Ancak bundan sonraki süreçte araba alacak vatandaşlar, daha ağır bir vergi yükü ile karşı karşıya kalacaklar. Ek MTV’nin bir seferlik olduğunu söyleyelim. 2024 yılında vatandaş yine eski usulde vergi ödemesi yapacak.

Peki MTV hesabı neye göre yapılıyor?

Her otomobilin girdiği klasmana göre yıllık MTV ödemesi belirleniyor. Bunun hesabı için yukarıdaki içeriğimize de bakabilirsiniz. İlgili tablodan aracınız yıllık MTV tutarını bulun. Daha sonra bunu ikiyle çarpın. Ödediğiniz kısmı da çıkarın. Ulaştığınız sonuç, yıl sonuna kadar ödemeniz gereken MTV olacak.

Sosyal medyada gündem oldu!

Torba yasa ile hayatımıza giren ek MTV, sosyal medyada tepkilere yol açtı. İşte konuyla ilgili yapılan bazı paylaşımlar:

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir