Google Chrome’un Adres Çubuğuna Çağ Atlatacak Yapay Zekâ Özelliği Eklendi: Aradığınızı Bulmak Artık Çok Daha Kolay

Google Chrome’un Adres Çubuğuna Çağ Atlatacak Yapay Zekâ Özelliği Eklendi: Aradığınızı Bulmak Artık Çok Daha Kolay
0

 

Google, Chrome tarayıcının adres çubuğuna makine öğrenimi modelleri eklediğini duyurdu. Araç, bu şekilde daha alakalı ve doğru öneriler sunabilecek.

Son zamanlarda yapay zekâ konusunda adımlarını hızlandıran Google, kullanıcılar arasında oldukça popüler olan Chrome tarayıcıya da yenilikler getirmeye çalışıyordu. Örneğin birkaç hafta önce Gemini’ı Chrome’un adres çubuğuna getirmeyi planladığını görmüştük.

Şimdi ise yine adres çubuğuyla alakalı bir gelişme yaşandı. Google, adres çubuğuna makine öğrenimi modelleri eklediğini resmen duyurdu. Özellik, son Chrome sürümüyle (M124) kullanıcılara sunuldu.

Artık daha alakalı ve doğru öneriler sunacak

Adres çubuğuna eklenen bu yapay zekâ özelliği, aracı bir üst seviyeye çıkararak kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor. Google’ın açıklamasına göre makine öğrenimi modelleri sayesinde çubuk artık daha doğru ve daha alakalı web sayfası önerileri yapabiliyor. Böylece kullanıcı aradığı şeyi çok daha kolay bir şekilde bulabiliyor.

Şirket, adres çubuğu aracının daha öncesinde elle oluşturulmuş ve ayarlanmış formüllere dayandığını, bunların da geliştirilip farklı durumlara uyarlanacak kadar esnek olmadığını ifade etti. Yeni makine öğrenimi modelleri ise sorunu ortadan kaldıracak. Adres çubuğunun bu yapısında uzun süredir büyük değişiklikler görmediğimizi düşündüğümüzde güncellemenin çok önemli olduğunu anlayabiliyoruz.

Modellerin çalışma şeklinden de bahsedelim. Bir web sayfasını size önermeden önce onu en son ziyaret ettiğinizden bu yana geçen süreye bakabilecek. Örneğin birkaç saniye veya dakika içinde ayrıldığınız bir sayfayı size göstermeyecek ve o URL’yi düşük alaka düzeyi olarak belirleyecek. Yani kısa sürede ayrılmanızdan dolayı o sayfanın muhtemelen aradığınız site olmadığı çıkarımını yapacak.
 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir