Google I/O 2023 Daha Ağır Basmış: Samsung’un Telefonlardan Google’ı Kaldırmaktan Vazgeçtiği Açığa Çıktı!

Google I/O 2023 Daha Ağır Basmış: Samsung’un Telefonlardan Google’ı Kaldırmaktan Vazgeçtiği Açığa Çıktı!
0

Samsung’un Google yerine Bing’i varsayılan arama motoru yapacağı iddiası ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Konuya aşina kaynaklar, Samsung’un bu karardan vazgeçtiğini ileri sürüyorlar.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bundan kısa bir süre önce çarpıcı bir gelişme ile haberlerimize konuk oldu. The New York Times’ın iddiasına göre Samsung, akıllı telefonlardaki varsayılan arama motorunu Google yerine Bing olarak ayarlayacaktı. Böylelikle yıllardır devam eden iş birliklerine sekte vurulacaktı. 

Ancak bugün, konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Wall Street Journal, Samsung’un bu değişiklikten vazgeçtiğini ileri sürdü. Kaynak olarak konuya aşina isimleri gösteren Wall Street Journal’a göre Samsung, en azından bir süre daha Bing’i varsayılan arama motoru olarak ayarlamayacak.

Peki ne oldu da Samsung’un fikri değişti?

Muhtemelen farkındasınızdır, Google arama motoru son dönemlerde tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Bir arama yaptığınızda istediğiniz sonuca hiçbir şekilde ulaşamıyorsunuz. Ancak Bing, Microsoft’un hızlı gelişen yapay zeka hamlesiyle tarihinin en iyi günlerini yaşıyor. İşte ilk iddialar, Samsung’un tam da bundan kaynaklı olarak Microsoft’a yeşil ışık yakacağını düşündürmüştü.

Ancak Google’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği I/O 2023 etkinliği, bu şirketin de yapay zeka ile ilgili adımlar atacağını gösterdi. Bir yandan Google Bard, diğer yandan da Google Arama’ya gelecek yapay zeka özellikleri, Samsung’un fikrini tekrardan değiştirmiş gibi görünüyor. 

Google Arama’ya gelecek yapay zeka destekli özelliklere göz atmak isterseniz:

Neler yaşandı?

Bing, son haftalarda aldığı büyük güncellemelerle aktif kullanıcı sayısında dev sıçrama görmeyi başardı. Fakat öyle görünüyor ki bu yatırımlar, yalnızca kullanıcı sayısını etkilemeyecek. Yıllardır Google’la birlikte çalışan dev şirketler bile gözünü Bing’e dikmeye başladı. İlk haber, Samsung’dan geldi.

Samsung’ün Google’a veda ederek Bing’e geçebileceği söyleniyordu

samsung google

Geçtiğimiz haftalarda The New York Times tarafından şirket içi mesajlar aracılığıyla aktarılan bilgilere göre Samsung, varsayılan arama motoru konusunda Google’ı bırakmayı planlıyordu. Şirket, artık kullanıcılarına varsayılan arama motoru olarak Bing’i sunacaktı.

Üstelik bu haber pek de yeni bir haber değildi. Mart ayında Google çalışanları tarafından öğrenilen bu detaylar, çalışanlar arasında da bir karmaşaya yol açmıştı. Şirket içi mesajların, çalışanların panik havasına girdiğini gösterdiği ifade edilmişti.

Bu paniğin kaynakları arasında elbette 3 milyar dolarlık dev anlaşmanın çöpe atılma riski de yer alıyordu. Fakat çalışanları şoka sokan bir diğer detay, yıllardır Android ve Google çatısında ortaklık kuran Samsung’un bir anda kendilerini gözden çıkarmasına neden olan Bing’in yükselişiydi.

Samsung’un planları ve yakın gelecekte hangi kararlara imza atacağı konularında henüz bir detay bulunmuyor

Google’ın 25 yıldır hâkimiyetini sürdürdüğü arama sektöründe tahtının sallanmaya başladığı görülebiliyor. Tabii en nihai sonucu ancak bekleyerek göreceğiz. Google, henüz Apple’ın varsayılan arama motoru konusunda da tercihi olmaya devam ediyor. Bu tercih, 20 milyar dolarlık anlaşmayı da beraberinde getiriyor.

Kaynak: https://www.wsj.com/articles/google-is-spared-a-search-engine-switch-by-a-major-partner-f06b734f

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir