Google ile OpenAI Birbirine Girdi: Bard’ın ChatGPT ile Eğitildiği İddia Edildi!

Google ile OpenAI Birbirine Girdi: Bard’ın ChatGPT ile Eğitildiği İddia Edildi!
0

Google’ın sohbet botu Bard ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Google’daki yazılımcılardan birinin, bu yapay zekanın ChatGPT’den alınan verilerle eğitildiğini tespit etmesi üzerine istifa ettiği iddia edildi. Google iddiaları reddetse de OpenAI ile Google, karşı karşıya gelmiş durumda.

ABD merkezli teknoloji devi Google, bundan yaklaşık bir hafta önce “Bard” ismini verdiği sohbet botunu erken erişime açtı. ChatGPT benzeri bir yapay zeka aracı olan Bard, bir süredir kullanılıyor. Ancak bu araç, Google’da bir krize neden olmuş gibi görünüyor. Gelin neler yaşandığına hep birlikte bakalım.

The Information’ın edindiği bilgilere göre Google’ın önde gelen yapay zeka araştırmacılarından bir tanesi, Bard ile ilgili çarpıcı bir bilgiye ulaştı. İddiaya göre Google’ın sohbet botu, aslında OpenAI tarafından piyasaya sürülen ChatGPT’ye ait verilerle eğitilmişti. Yani Google, aslında ChatGPT’nin gerçek bir kopyasını kullanıcılara sunmuştu. Bu durum Google için kritikti. Zira böyle bir şeyin gerçek olması, OpenAI için hak ihlaliydi. Microsoft bile yatırımcısı olduğu OpenAI’nın yapay zeka aracından faydalanırken lisans almıştı.

Google iddiaları reddetti!

Konuyla ilgili olarak The Verge’e açıklama yapan Chris Pappas isimli Google sözcüsü, bu iddiaları tamamen reddetti. Yapılan açıklamada, “Bard, ShareGPT veya ChatGPT’den gelen herhangi bir veriyle eğitilmedi.” ifadelerini kullanan sözcü, daha fazla şey söylemekten kaçındı. 
Burada garip bir mesele daha var. İddialara göre Jacob Devlin, Google’daki görevinden ayrıldıktan hemen sonra da OpenAI bünyesinde çalışmaya başladı. Bazı kaynaklar ise Devlin tarafından yapılan uyarıların ardından Google’ın ChatGPT tabanlı eğitimden vazgeçtiğini iddia ediyorlar. Önümüzdeki günlerde, Google ile OpenAI arasında devasa bir dava sürecinin başladığına şahitlik edebiliriz.
 
Kaynak: https://www.theverge.com/2023/3/29/23662621/google-bard-chatgpt-sharegpt-training-denies 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir