İkinci El Otomobil Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Araç KM Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci El Otomobil Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Araç KM Sorgulama Nasıl Yapılır?
0

İkinci el otomobil piyasasında her geçen gün beklemediğimiz hileler ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi ise kilometresi değiştirilen otomobiller diyebiliriz. Sizler için satın almak istediğiniz otomobilin kilometre geçmişini kolaylıkla görüntüleyebileceğiniz araç km sorgulama yöntemlerini bir araya derledik.

İkinci el bir otomobil satın aldığınızı varsayalım. Bunun için dikkat etmeniz gereken oldukça önemli detaylardan bir tanesi de satın alacağınız otomobilin kilometre geçmişi. Bunu hızlı ve kolay bir şekilde kontrol edebilmeniz için size bazı sistemler sunuluyor. Herhangi bir programa ihtiyaç duymadan telefonunuz ile kolayca kilometre sorgusu yapabileceğiniz yöntemleri sizler için bir araya derledik. Eğer yakın zamanda ikinci el bir otomobil satın alacaksanız, aşağıdaki adımlardan mutlaka bir tanesini deneyerek araç km sorgulama yapabilirsiniz.

Elbette dilediğiniz otomobilin kilometresini sorgulamak kolay değil. Bunun için sizden otomobile özel bazı detaylar isteniyor. Bunlara sahip olduğunuzda, otomobilin kilometresini tek bir tuşla kontrol edebilmek mümkün. İçeriğe başlamadan önce uyarmalıyız ki, aşağıdaki yöntemlerden bazılarını uygulayabilmeniz için bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Aksi takdirde bu tarz sistemleri kullanmanız biraz zor hale geliyor. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan araç km sorgulama yöntemlerine geçelim.

Araç KM sorgulama neden önemli?

ikinci el araç alımı

İkinci el bir otomobil satın aldığınızı düşünün. Bu otomobilin kilometresi haliyle belli bir seviyenin üstünde olacağı için, kilometrenin orijinal olup olmama gibi sorunlar meydana çıkabilir. Örneğin, satın alacağınız otomobilin kilometresi çok yüksekse, iyi niyetli olmayan bir kullanıcı bu kilometreyi düşürmüş olabilir. Bununla birlikte otomobile yeniden bir motor yapılmış olabilir. Bu tarz kritik konulardan dolayı otomobillerin kilometre geçmişlerini kontrol etmeniz oldukça önemli bir detay diyebiliriz. Eğer otomobilinizi satın almadan önce bir ekspertiz firmasına götürürseniz, onlar sizin yerinize bu sorgulamayı yapacaklardır. Ama eğer ekspertiz doğrultusunda bir otomobil satın almıyorsanız, bu sorguyu manuel olarak yapmalısınız.

Araç KM sorgulama nasıl yapılır?

 • Yöntem #1: SMS yöntemi ile sorgulama
 • Yöntem #2: TüvTürk üzerinden sorgulama
 • Yöntem #3: PTT üzerinden sorgulama

Yöntem #1: Telefonunuzdan kolaylıkla sorgulamak isterseniz: SMS yöntemi ile sorgulama

5665

 • Adım #1: Telefonunuzun SMS bölümünü açın
 • Adım #2: Göndericiye 5665 yazın
 • Adım #3: Mesaj kısmına aracın plakasını veya şase numarasını yazın
 • Adım #4: Gönderin ve yanıtlanmasını bekleyin.

İlk yöntemimiz, hiçbir site veya uygulama ile uğraşmadan araç km sorgulama işlemi yapmak isteyen kullanıcılar için. Araç hakkında sahip olduğunuz bazı önemli bilgiler ile birlikte, cep telefonunuzdan tek tuşla araç kilometresini sorgulayabilmek mümkün. Kilometresini kontrol etmek istediğiniz aracın plakası veya şase numarasına sahipseniz, cep telefonunuzun SMS bölümünden 5665’e aracın şase numarasını göndererek kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz.

Elbette, bu işlemi yapmak için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Tüm operatörlerde, 5665 servisi ile araç bilgisi sorgulama fiyatı 46 Türk Lirası olmakla birlikte, bu fiyat direkt olarak faturanıza işleniyor. Yani dilediğiniz aracın kilometre sorgusunu yapmanızı tavsiye etmeyiz. Ay sonunda hiç beklemediğiniz bir fatura miktarı ile karşılaşmanız oldukça yüksek sonuçlardan bir tanesi olabilir. Ama eğer ikinci el olarak satın alacağınız bir otomobili sorgulamak istiyorsanız, tek seferlik bu sistemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yöntem #2: TüvTürk üzerinden sorgulama

tüvtürk

 • Adım #1: TüvTürk’ün plaka sorgulama sistemine gidin
 • Adım #2: Karşınıza çıkan ekrana aracın plakasını ve altına ise muayene raporunun numarasını yazın
 • Adım #3: Güvenlik kodunu girin
 • Adım #4: Sorgula butonuna tıklayın

Bu adımımız ise, muayene sistemi üzerinden otomobilin kilometresini öğrenmenizi sağlıyor. Basit bir yöntemle, kilometresi ile oynanmış bir otomobil satın aldığınızı düşünün. Otomobilin kilometresi 250.000’den aşağı indirilerek 50.000’e düşürüldüğünü varsayalım. TüvTürk üzerinden otomobilin muayenesini kontrol ettiğinizde, 50.000’de bir otomobilin 75.000 kilometrede muayeneye girdiğini görebilirsiniz. Bu da otomatik olarak otomobilin kilometresi ile oynandığının açıkca ispatlarından birisi oluyor.

Bu yöntemi deneyebilmeniz için otomobilin muayene rapor numarasına sahip olmanız gerekiyor. Aksi takdirde TüvTürk sistemi üzerinden aracın kilometresini sorgulayamazsınız. Aracı satın alacağınız satıcı ile bu konuda anlaşıp, son muayene numarasını ve aracın plakasını öğrendiğinizde bu sistemi kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Yöntem #3: PTT üzerinden sorgulama

ptt

 • Adım #1: HGS’ye ait araç km sorgulama ekranına gidin
 • Adım #2: Aracın plakasını veya şasi numarasını girin
 • Adım #3: T.C Kimlik numaranızı girin
 • Adım #4: Sorgulama sonucunun gönderileceği e-posta adresini seçin
 • Adım #5: İleri diyerek ödeme ekranına ilerleyin
 • Adım #6: Kart bilgilerinizi girin ve ilerleyin
 • Adım #7: İşlemi tamamlayın

PTT’ye ait HGS sistemi aracılığıyla da otomobilin kilometre geçmişini kolaylıkla öğrenebilmek mümkün. SMS yöntemiyle 46 Türk Lirası gibi bir fiyat ödemek yerine, bu yöntem sayesinde sadece 9 Türk Lirası gibi bir fiyat ödeyerek araç km sorgulama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamanızın sonucu, sisteme kaydettiğiniz e-posta adresine gönderiliyor ve dilediğiniz zaman sorgulama sonuçlarınızı görüntüleyebilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Bu sistem, araç kilometresi sorgulama yapmak isteyen kullanıcılar için en pratik ve en uygun sistem diyebiliriz. Yalnızca HGS sistemine girerek, kolaylıkla otomobilin plaka sorgusunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Hem de diğer sistemlere göre daha az zahmetli ve fiyat olarak çok daha uygun diyebiliriz. Bu nedenle diğer sistemleri bir kenara bırakıp, PTT’nin sistemini tercih edebilirsiniz.

Bonus Yöntem: Servis kayıtlarını kontrol edin

servis

Belli bir modelin üstündeki otomobiller, üretim yılları sayesinde üretici firmalarda çok daha fazla geçmişe sahip oluyorlar. Bununla birlikte, bu araçların servis kayıtlarını da kolaylıka görüntüleyebiliyorsunuz. Örneğin, ikinci el bir Fiat Egea otomobil satın aldığınızı düşünün. Fiat’ın sistemi ile birlikte, otomobilinizin kaç kilometrede hangi bakımlarının yapıldığına, eğer serviste yapıldıysa ulaşabileceğiniz tüm verilere ulaşabiliyorsunuz. Bu da gerçekten büyük bir kolaylık sağlıyor. Elbette, bu işlemi yapabilmek için yine bazı önemli araç bilgilerine ihtiyacınız olacak. Aracın şasi numarasına sahip değilseniz, bu sistemleri kullanmanız biraz zor olabilir.

Sizler için özellikle ikinci el otomobil satın alırken mutlaka kontrol etmeniz gereken araç km sorgulama yöntemlerini bir araya derledik. Eğer ikinci el bir otomobil satın alıyorsanız, bu bilgiler sizin için oldukça önemli bir konuma geliyor. Sizler ikinci el otomobil satın alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir