OpenAI’nin 2024 Yılında İflas Edeceği İddia Edildi: ChatGPT Rüzgarı Çabuk mu Sönecek?

OpenAI’nin 2024 Yılında İflas Edeceği İddia Edildi: ChatGPT Rüzgarı Çabuk mu Sönecek?
0
Yapılan analizler, en popüler yapay zekâ araçları ChatGPT ve DALL-E’nin geliştiricisi OpenAI’nin iflas edebileceğini ortaya koydu. 2024 yılı, şirket için kritik önem arz ediyor.

Son dönemlerde hayatımıza büyük oranda entegre olan ChatGPT ve DALL-E gibi yapay zekâ odaklı araçların geliştiricisi OpenAI ile ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı. Hazırlanan bir rapor, şirketin iflas riskiyle karşı karşıya olduğunu gözler önüne serdi. Gelin hep birlikte detaylara bakalım.

İnternet siteleri ile ilgili anlamlı analizler sunan SimilarWeb’den alınan verilere göre OpenAI, Mayıs 2023’te aylık 2 milyar civarında aktif kullanıcıya sahipti. Ancak o günden bugüne kadar aktif kullanıcı sayısında istikrarlı bir düşüş var. Öyle ki OpenAI tarafından piyasaya sürülen yapay zekâ araçları, her ay yaklaşık 200 milyon kullanıcı kaybediyor. Temmuz ayı verilerine göre aktif kullanıcı sayısı, 1.5 milyar seviyesine kadar geriledi ki bu rakam, Mart 2023’ten bile düşük.

Kullanıcı sayısı üzerinden yapılan analizler, şirketin iflas edebileceğini gösteriyor!

OpenAI iflas edebilir

Analytics India Magazine tarafından hazırlanan rapor, OpenAI aktif kullanıcı sayısındaki gerilemenin, şirketin sonunu getirebileceğini ortaya koyuyor. Yapılan araştırmaya göre OpenAI, ChatGPT’nin çalışabilmesi için günlük 700 bin dolar harcıyor. Ancak şirket, şu an için bu gideri karşılayacak bir gelir kapısı bulamadı.

Yapılan araştırmalara göre ücretli API erişimleri OpenAI’ye yeterince kazandırmıyor. Analistler, geliştiricilerin API’leri geçici olarak kullandıklarını, kendilerine ait yapay zekâ araçlarını geliştirdikten sonra OpenAI’ye para ödemeyi bıraktıklarını söylüyor. Şirketin Microsoft tarafından yapılan 10 milyar dolarlık yatırım ile ayakta kaldığı düşünülüyor. İşte tüm bunlar, OpenAI için tehlike çanlarının çaldığını gözler önüne seriyor.

2024 yılında OpenAI’nin iflasını duyabiliriz!

OpenAI

Analytics India Magazine’in raporuna göre OpenAI içinde bulunduğu durumdan kurtulmazsa, 2024 yılı içerisinde iflas edecek. Ya da içinde bulunduğu durumdan kurtulmak için bir şirketin bünyesine geçecek. Analistler, şirketin halka arz kartını da oynayabileceğini ancak bunun büyük olasılıkla başarısız olacağını ifade ediyorlar. Raporda, bir halka arzın başarılı olabilmesi için 10 yıl hizmet süresi ve en az 100 milyon dolarlık gelir sağlanmış olması gerektiğinin altı çiziliyor.

Rapor çarpıcı olsa da OpenAI’nin şu an için herhangi bir kaygı gütmediğini belirtelim. Çünkü şirket, 2023 yılı sonu için 200 milyon dolar, 2024 yılı sonu için tam 1 milyar dolarlık gelir sağlayacağını düşünüyor. Yıl sonu geldiğinde bu hedefin tutup tutmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: https://analyticsindiamag.com/openai-might-go-bankrupt-by-the-end-of-2024/
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir