Türkiye’de en hızlı internet sunan şirketler belli oldu!

Türkiye’de en hızlı internet sunan şirketler belli oldu!
0

Speedtest, 2023’ün ikinci çeyreği itibariyle en hızlı internet sunan en iyi sağlayıcıları açıkladı. İşte sıralama…

 

Dünya genelinde internet hızını ölçmek için kullanılan en güvenilir platformlardan Speedtest, toplanan veriler neticesinde 2023 yılının ikinci çeyreği raporunu paylaştı. Böylelikle en hızlı internet sağlayıcıları belli oldu. Peki Türkiye’de en hızlı internet sunan şirket hangisi?

Türkiye’de en hızlı internet sağlayıcıları!

Speedtest‘in son yayımlanan raporuna göre şu anda Türkiye’de sabit internet için sağlanan ortalama indirme hızı, 33.99 Mbps iken, yükleme hızı ise ne yazık ki 8.75 Mbps gibi düşük bir seviyede. Bu noktada sağlayıcılar, yükleme hızını artırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini sürekli olarak açıklasalar da, raporda gözle görülebilir önemli seviyede bir gelişme olmadığı net şekilde gözler önüne seriliyor.

Türkiye’de en hızlı internet sunan şirket hangisi?

Verilere göre en yüksek indirme hızı sunan sağlayıcı, ortalama 62.80 Mbps ile TurkNet oldu. Bu hız, birinci çeyrekte 58.85 Mbps idi. Sıralamanın ikinci sırasında ise ortalama 45.43 Mbps hız sunan Turksat yer aldı. Bu sağlayıcı da birinci çeyrekte 41.18 Mbps hız sağlıyordu. Bir yükseliş olduğu görülebliir.

Mobil için paylaşılan verilere göz attığımızda ise en iyi mobil internet sağlayıcısının Turkcell olduğunu görüyoruz. Uzun bir süredir bu alanda lider olan Turkcell, ortalama 58.52 Mbps indirme hızı sunuyor. Türk Telekom ise ortalama 29.22 Mbps ile en iyi ikinci mobil sağlayıcı.

Speedtest, gecikme hızı ile ilgili veriler de paylaştı. Buna göre sabit internet tarafında TurkNet, ortalama 13 milisaniye ile en düşük gecikme hızı sunan sağlayıcı olarak öne çıkıyor. Bu süre, hemen ardından onu takip eden Türk Telekom‘da ise 20 milisaniye.

Turkcell ise ortalama 42 milisaniye gecikme süresi sunuyor. Şirket, bu alanda, mobil indirme hızında olduğu gibi lider değil. Daha ayrıntılı verilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

En iyi sabit internet sağlayıcıları sıralaması

Sıra Sağlayıcı Hız (İndirme)
1 TurkNet 62.80 Mbps
2 Turksat 45.43 Mbps
3 Turkcell 35.78 Mbps
4 Türk Telekom 27.25 Mbps
5 Vodafone 26.58 Mbps

En iyi mobil internet sağlayıcıları sıralaması

Sıra Sağlayıcı Hız (İndirme)
1 Turkcell 58.52 Mbps
2 Türk Telekom 29.22 Mbps
3 Vodafone 18.68 Mbps

Sabit internette En düşük gecikme süresi sunan sağlayıcılar

Sıra Sağlayıcı Gecikme Süresi
1 TurkNet 13 milisaniye
2 Türk Telekom 20 milisaniye
3 Turkcell 21 milisaniye
4 Turksat 22 milisaniye
5 Vodafone 33 milisaniye

Mobil internette En düşük gecikme süresi sunan sağlayıcılar

Sıra Sağlayıcı Gecikme Süresi
1 Türk Telekom 39
2 Turkcell 42
3 Vodafone 46

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Hangi internet sağlayıcısından hizmet alıyorsunuz ve memnun musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir