Windows Dizin Oluşturma Özelliğini Kapatma!

Windows Dizin Oluşturma Özelliğini Kapatma!
0

 

Windows bilgisayarınızda hızlı arama sonuçları getirmek için bir indexleme mekanizması kullanır. Buna da “Windows Dizin Oluşturma” deniliyor. Microsoft işletim sistemlerinde bu özelliği kullanarak, kullanıcıların arama sonuçlarına daha hızlı ulaşmasını sağlamakta…

Fakat bir sıkıntı var…

Eğer sisteminizde çok fazla dosya varsa, Windows Dizin Oluşturma Hizmeti, sistem diskinizin 5-10 GB hatta daha büyük bir kısmını işgal edebilir!

Eğer sistem diskinizde çok fazla yer ihtiyacı hissediyorsanız (özellikle de benim gibi SSD kullanıcıları için disk kapasitesi önemlidir) bu konu dikkatinizi çekecektir.

 

Çünkü Windows Dizin Oluşturma Hizmeti aktif olduğu takdirde diskinizde çok büyük bir alanı kaybediyorsunuz! 

Windows Dizin Oluşturma Hizmeti aslında büyük bir kolaylık ve hız kazandırıyor. Özellikle de çok fazla dosyaya sahipseniz, dizin oluşturma hizmetini aktif ederek arama yaptığınızda daha kısa sürede sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Elbette ki beraberinde dizin oluşturma mekanizmasının bir dezavantajı karşımıza çıkıyor!

Windows, dizinleri ve içlerindeki dosyaları bir site haritası gibi diskinizde bir dosyaya yazıyor. Bu dosya büyüklüğü de sisteminizdeki dosya sayısına ve çeşitliliğine bağlı olarak artış göstermekte…

Bendeki dosyanın büyüklüğü 6GB’ı geçmişti. 128GB bir SSD diske sahip olan kullanıcılar için, sistem diskinde 6GB, 10GB gibi yer harcanması canınızı sıkabilir!

Gelin bu hizmete bir son verelim!

Bu sayede diskinizden bir miktar daha yer açabilirsiniz. Dezavantaj olarak ise, bir dosya aradığınızda birazcık daha fazla bekleyebilirsiniz… Ya da sadece belirleyeceğiniz klasörleri Dizin Oluşturma Hizmeti‘ne ekleyerek, çok büyük yer kaplamasını engelleyebilirsiniz.

Öncelikle, “Başlat”, “Denetim Masası” ardından da “Dizin Oluşturma Seçenekleri” kısmını açıyoruz.

Bu bölüm içerisinde “Değiştir” butonuna basarak, arama yaptığınızda hızlı sonuçlara ulaşmak istediğiniz dizinleri seçebilirsiniz. Benim tavsiyem tüm kutuları kaldırın, boşu boşuna diskinizi işgal etmesin! 10 – 20 saniye geç sonuçlar gelsin sıkıntı olmayacaktır…

Windows Dizin Oluşturma Hizmeti nasıl kapatılır?


Dizin Oluşturma Hizmeti kapatmak için bir kaç yöntem var. Dizin Oluşturma Hizmetini sürücü bazlı kapatabilirsiniz ya da tüm bilgisayar ve sürücüler için kapatabilirsiniz. Hangisini yapmak istediğiniz size kalmış bir durumdur.

Sürücü bazında Dizin Oluşturma Hizmeti kapatma:


Eğer belirli bir sürücüde dizin oluşturma hizmetini kapatmak istiyorsanız bu yöntem idealdir. Aşağıdaki adımlar ile sürücü bazında Dizin Oluşturma Hizmetini şu şekilde kapatabilirsiniz:

Bilgisayarımdan Dizin Oluşturma Hizmetini kapatmak istediğiniz sürücüyü bulun.
Sürücüyü sağ tuşla tıklayın ve özelliklere girin.
Genel sekmesinde Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın.

Bu işlemden sonra C sürücüsü için indeksleme kapatılacaktır.

Tüm bilgisayarda Dizin Oluşturma Hizmeti kapatma


Eğer bilgisayarınızda birden fazla disk varsa o zaman tüm bilgisayardaki indekslemeyi kapatmak isteyebilirsiniz. 

Tüm bilgisayardaki dosya arama indekslemesini kapatmak için şu adımları izleyin:

Windows ve R tuşlarına basın. Açılan çalıştır penceresine services.msc yazın enter tuşuna basın.

Açılan hizmetler penceresinde Windows Search hizmetini bulun ve çift tıklayın.
Başlangıç türünü Devre Dışı olarak ayarlayın.
Hizmet durumu: Durdur tıklayın.
Uygula ve Tamam tıklayın.

Bu işlem ile bilgisayardaki artık indeksleme ve arama hizmetini devreden çıkartmış olduk. Eğer arama hizmetini kullanmıyorsanız Windows Search hizmetini kapatabilirsiniz. Bu herhangi bir soruna yol açmaz. Özellikle yavaş bilgisayarlarda, düşük CPU ya sahip kullanıcılarda Windows 10 arama hizmeti kapatılabilir. Bu bir miktar performansı arttıracaktır.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir