Xiaomi, MIUI’nin Yerini Alacak HyperOS’i Tanıttı! İşte Gelen Yenilikler

Xiaomi, MIUI’nin Yerini Alacak HyperOS’i Tanıttı! İşte Gelen Yenilikler
0

 

Xaiomi, daha küçük boyutlu, daha performanslı ve yapay zekâ özelliklerini destekleyen yeni işletim sistemi HyperOS’i tanıttı.

Xiaomi, akıllı telefonlarında uzun süredir MIUI işletim sistemleri kullanıyordu. Özellikle MIUI 14, şimdiye kadarki en hafif ve en iyi versiyon olarak gösteriliyordu. Hatta işletim sisteminin Çin’de kullanılabilen bazı özelliklerinden övgüyle bahsediliyordu. 

MIUI’nin başarısına rağmen Xiaomi, geçtiğimiz günlerde HyperOS adlı yeni bir işletim sistemi duyurmuştu. HyperOS, bugün ise resmen tanıtıldı. Gelen açıklamalara göre yeni yazılım, bugüne kadar üretilmiş en küçük boyutlu işletim sistemi yazılımı oldu. Ayrıca güvenlik, performans ve çoklu işlem yapma becerisi açısından da geliştirmeler mevcut. 

Yeni işletim sistemi dolu dolu geldi

Xiaomi, HyperOS’i oldukça detaylı bir tanıtımla duyurdu. İlk olarak yeni işletim sistemiyle birlikte kullanıcı arayüzü değişiyor. Yeni arayüzde kilit ekranını değiştirmek, temaları kullanarak telefonu özelleştirmek, farklı widgetlar ve fontolar kullanmak mümkün oluyor. Kontrol merkezinin de MIUI 14’e kıyasla daha derli toplu olduğu görülüyor. Uygulama ikonları ise daha önceki versiyonda gördüğümüz ikonlara benziyor. 

Yeni işletim sisteminde yeni güvenlik özellikleri de bulunuyor. Bunların arasında en dikkat çekici olanlardan biri, firmanın kendi geliştirdiği TEE güvenlik sistemi. Bu sistem, hassas verileri diğer verilerden ayrı bir şekilde işliyor. Ayrıca TEE ile birlikte internet izinleri daha hassas ve kolay kontrol edilebilir hâle geliyor. Böylece her bağlantıda hangi verilerin kullanıldığını açıkça görmek mümkün oluyor. 

Xiaomi, HyperOS yazılımının boyutlarının, kullanılan donanıma göre değişebileceğini belirtiyor. Mobil cihazlarda bu yazılım sadece 8,75 GB yer kaplıyor, ki bu da boyut anlamında işletim sistemini sekötrün en küçüğü yapıyor. 

Yapay zekâ öne çıkıyor

HyperOS

HyperOS, yapay zekâ konusunda da oldukça iddialı. İşletim sisteminin içine yerleştirilmiş olan yapay zekâ modeli, Xiaoai Girdi Asistanı ile metin oluşturabilirken, WPS Döküman Tarama ile de metinleri tanıyabiliyor. AI Wonderful Painting ise karalamaları, yapay zekâ desteğiyle çizime dönüştürüyor. Yapay zekâ ayrıca görsel arama özelliğini de destekliyor. 

Yeni işletim sistemi, bulut entegrasyonu konusunda da daha sıkı bir düzenlemeye sahip, ayrıca farklı cihazlar arasında da akıcı bir şekilde bağlantı kurabiliyor. Örneğin bilgisayarda bir konferans görüşmesi yaparken telefon kamerasını kullanmak mümkün oluyor. Ayrıca Ağ Ortaklığı özelliği, cihazın 5G bağlantısını başka cihazlarla paylaşabilmeyi sağlıyor. Cihazlarara Odaklanmış Bildirimler özelliği ise farklı cihazlar arasında bildirim paylaşabilmeyi sağlıyor. 

HyperOS, gelişmiş bellek yönetimi özelliği ile geliyor. Böylece uygulamalar daha hızlı bir şekilde başlatabiliyor. Ayrıca arka planda çalışan uygulamaların da performansını arttırıyor. Dosya sistemi de uzun süre I/O performansını korumayı amaçlıyor. Grafik alt sistemi de akan videolarda daha iyi görsel kalitesi için otomatik bulanıklaştırma efekti oluşturabiliyor. 

Xiaomi’den gelen açıklamalara göre, mevcut cihazlara HyperOS işletim sisteminin dağıtımına  Çin’de Aralık 2023’te başlanacak. İlk alacak cihazlar ise Xiaomi 14 ve Redmi K60 Extreme olacak. Dünyanın geri kalanı ise bu güncellemeyi 2024 yılının ilk çeyreğinde alacak.

HyperOS’le gelecek Xiaomi 14 serisinin detayları için:

Kaynak: https://weibo.com/1749127163/NoeRxu6Ro
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir