Yüzüklerin Efendisi Evreninde Geçen “Hurin’in Çocukları” İçin Yapay Zekâ ile Film Fragmanı Yapıldı

Yüzüklerin Efendisi Evreninde Geçen “Hurin’in Çocukları” İçin Yapay Zekâ ile Film Fragmanı Yapıldı
0

 

Yüzüklerin Efendisi evreninde geçen ve J.R.R. Tolkien’den kalan en eksiksiz öykülerden olan Hurin’in Çocukları için yapay zekâ ile fragman oluşturuldu.

Yüzüklerin Efendisi evreni çok sayıda hikâyeye ev sahipliği yapıyor ve bu hikâyelerin neredeyse tamamı J.R.R. Tolkien’in çalışmalarına dayanıyor. Fantastik edebiyatın da kurucusu kabul edilen büyük ustanın üzerinde çalıştığı öykülerin büyük kısmı ise ya eksik, ya kayıp ya da basılı hâle getirilemeyecek kadar dağınık durumda. Tamamlanmış öyküler olarak kabul edebileceğimiz hikâyeler arasında ise Hurin’in Çocukları dikkat çekiyor. 

The Children of Hurin adıyla Christopher Tolkien tarafından derlenen ve dilimize de Hurin’in Çocukları adıyla başarılı da bir çevirisi yapılan eser için, yapay zekâ yardımıyla bir film tanıtımı oluşturuldu. Elbette ki bu çalışma Warner Bros’a ya da başka bir firmaya ait bir filmin habercisi değil, sadece bir hayalin yapay zekâ ile videoya dökülüşünü gösteriyor. 

İşte fragman

Bir zamanlar Orta Dünya’nın topraklarında dolanan bir kahraman lanetlenmişti Morgoth’un hükmüyle. Morgoth kendinden yüce bir güce ihtiyaç duymazdı, Hurin’în çocuklarının kaderini kendi iradesi ile büküp karanlıklara sürüklemişti. Morgoth’un kadim zamanlardan beri süren gücüne karşı iki ölümlünün taşıdıkları isimler bu laneti elflerin diyarlarına ve ötesine taşıdı. 

Abandoned Films imzalı yapımda görsellerin oluşturulması için Midjourney, Kling AI ve Eleven Labs‘ın üretken yapay zekâ araçları kullanıldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir