Yüzyılda Askerlerin Kafasında Bulunan Tüyler Ne İşe Yarıyordu? Savaşın Seyrini Bile Değiştirebilir!

Yüzyılda Askerlerin Kafasında Bulunan Tüyler Ne İşe Yarıyordu? Savaşın Seyrini Bile Değiştirebilir!
0

 

 

Özellikle Fransız askerlerinin kafalarına taktığı tüylerin birçok açıdan avantajı bulunuyordu.

Fransız askerleri, 19. yüzyılda kafalarına tüyler takıyordu. Şapkalarında ya da kasklarında görebileceğiniz bu tüylerin farklı işlevleri vardı.

Hatta o kadar önemli bir göreve hizmet ediyordu ki savaşın seyrini bile değiştirebilirdi. Ne işe yaradığına birlikte bakalım.

Rütbe ve birliği gösteriyordu.

tüy

Tüylerin farklı renkleri ve şekilleri, askerlerin rütbelerine işaret ediyordu. Mesela subayların tüyleri diğerlerine göre daha büyük ve şaşaalıydı. Böylece savaş meydanında rütbeler çok daha kolay bir şekilde tanınabiliyordu.

Rütbeye benzer şekilde, tüylerin şekil ve renkleri, askerlerin ait olduğu birliği ve alayı gösteriyordu. Birliğe özgü tüyler, askerlerin içinde bulunduğu grubu bulmayı kolaylaştırıyordu. Başkomutan, hangi birliğin nerede ne yaptığını görebiliyordu.

Görünürlük açısından da önemli bir rolü var.

asker

Savaş meydanında komutanların, askerleri rahat bir şekilde tanıyıp yönlendirmesi gerekir. Yüzlerce hatta binlerce askerin olduğu alanda bunu yapmak epey zor. Bu nedenle dikkat çekici tüyler, askerlerin o hengâmenin içinde tanınmasını kolaylaştırıyordu.

Görsel şov özelliği yadsınamaz.

savaş

Askerî geçit törenleri gibi resmî etkinliklerde bu tüyler hoş bir görüntü sunarak orduyu simgelerdi. Böylece askerlerin prestiji, halkın gözünde de artardı. Zaten bir süre sonra askerî gelenek ve kültürün de bir parçası hâline gelmişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir