Adobe, Yapay Zekâ Odaklı Abonelik Sistemi Oluşturuyor: Aboneler, Hukuk Karşısında Bile Desteklenecek!

Adobe, Yapay Zekâ Odaklı Abonelik Sistemi Oluşturuyor: Aboneler, Hukuk Karşısında Bile Desteklenecek!
0

Adobe, yapay zekâ odaklı yeni bir abonelik sistemi üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu sistem ile müşteriler, olası telif hakkı davalarında bizzat Adobe tarafından savunulacaklar.

Son dönemlerde yapay zekâ odaklı çalışmalarıyla adından sıklıkla söz ettiren Adobe‘dan dikkat çekici bir hamle geldi. Şirketin üst düzey yöneticilerinden Ashley Still, verdiği bir röportaj sırasında geleceğe yönelik yeni bir planlarını açıkladı. Ashley Still tarafından yapılan açıklamaya göre Adobe, yapay zekâ odaklı bir abonelik sistemi oluşturmak için harekete geçmiş durumda. Peki bu abonelik sistemi tam olarak ne işe yarayacak?

Adobe’un en önemli yapay zekâ araçlarından bir tanesi hiç şüphesiz Firefly. Metinlerden görsel oluşturmaya odaklanan bu araç, kısa bir süre önce de Adobe’un fotoğraf düzenleme yazılımı Photoshop’a entegre edildi. Özellikle de kurumsal müşterilerin Photoshop için zaten abonelik sistemine kaydolduklarını gözden kaçırmayan Adobe, yeni abonelik sistemiyle müşterilerini her anlamda yardımcı olacak.

Aboneler, olası telif davalarında Adobe tarafından savunulacaklar!

Adobe firefly

Adobe’un üzerinde çalıştığı abonelik sistemindeki en önemli avantaj, abonelerin hukuk karşısında da savunulacak olması. Malum, yapay zekâ odaklı görsellerde telif hakkı ihlalleri çok yaşanıyor ve taraflar, bu konuda sık sık davalık olabiliyorlar. İşte Adobe’un yeni abonelik sistemi tam olarak burada devreye girecek. Diyelim ki şirketiniz adına abone oldunuz ve bir çalışanınız telif hakkı davası ile karşı karşıya kaldı. Adobe, zararı tazmin edeceği gibi mahkeme sürecinde şirketinizi savunacak.

Tabi tüm bunların bir bedeli olacak. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, abonelik sistemi üyelerinden sabit ücret alınacağı belirtildi. Ancak bu ücretin ne kadar olacağı şimdilik belli değil. Ashley Still, hukuki desteğin de sunulacağı abonelik paketini satın almayı düşünen şirketlerle yüz yüze görüşmeler yapılacağını, abonelik fiyatının şirketlerin büyüklüklerine göre belirleneceğini ifade etti.

 

Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-06-08/adobe-offers-generative-ai-products-with-copyright-protection#xj4y7vzkg 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir