Apple’ın Bu Gece Gerçekleştireceği “Scary Fast” Etkinliğinde Neler Bekliyoruz? M3 İşlemciler, Yeni MacBook’lar ve Dahası!

Apple’ın Bu Gece Gerçekleştireceği “Scary Fast” Etkinliğinde Neler Bekliyoruz? M3 İşlemciler, Yeni MacBook’lar ve Dahası!
0

 

Apple, bu gece TSİ 03.00’te “Scary Fast” isimli bir etkinlik düzenleyecek. Peki Mac odaklı olması beklenen bu etkinlikte bizi neler bekliyor?

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde sürpriz bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, 30 Ekim Pazartesi günü “Scary Fast” olarak isimlendirilen bir etkinlik düzenleneceği duyuruldu. Paylaşılan davetiyede Mac dosya yöneticisi “Finder”ın logosunun olması da bu etkinlikte yepyeni Mac modelleri ile tanışacağımızın sinyallerini verdi.

Apple’ın “Scary Fast” etkinliği, bu gece TSİ 03.00’te online olarak gerçekleştirilecek. Etkinliğin Mac odaklı olmasının beklendiğini söylemiştik. Bloomberg’ten ünlü Apple analisti Mark Gurman, geçtiğimiz günlerde etkinlikte tanıtılan tüm ürünleri ifşa etmişti. Gelin hep beraber bunlara bir göz atalım.

Apple’ın Scary Fast etkinliği için paylaştığı animasyon:

Apple’ın Scary Fast etkinliğinde tanıtmasını beklediğimiz ürünler:

M3 ve M3 Max ve bu işlemcilerle donatılan yepyeni MacBook Pro:MacBook Pro

Mark Gurman’ın açıklamasına göre Apple’ın tanıtacağı ilk ürün, M3 ve M3 Max isimli yeni işlemcilerle donatılmış olan MacBook Pro‘lar olacak. Tüketiciler, yeni modellerde tasarım açısından önemli bir fark görmeyecekler ancak iş performansa kaldığında, yeni dizüstü bilgisayarlar ciddi anlamda heyecanlandıracak.

İddialara göre yepyeni M3 işlemciler, 3 nm üretim sürecinden geçecekler ve üst düzey performans sunacaklar. Gurman, bu işlemcilerin test aşamasındayken farklı farklı versiyonlarının bulunduğunu söylüyor. Ayrıca diğer söylentiler, M3’ün %15’e kadar hız artışı ve %30 daha fazla güç tasarrufu sunacağını gösteriyor. Şu ana kadar ortaya çıkan versiyonlar şöyle:

Apple M3:

6 yüksek performans ve 6 verimlilik çekirdeği içeren, 12 çekirdekli CPU. 18 çekirdekli GPU.

 • 10 yüksek performans ve 4 verimlilik çekirdeği içeren, 14 çekirdekli CPU. 30 çekirdekli GPU.
 • Apple M3 Max:
 • ​12 yüksek performans ve 4 verimlilik çekirdeği içeren, 16 çekirdekli CPU. 40 çekirdekli GPU. Tüm bunlara ek olarak; Apple’ın 24 GB ve 48 GB kapasiteli yeni RAM seçenekleri sunabileceği de iddialar arasında.

Nisan 2021’den sonraki ilk iMac geliyor. Hem de M3 işlemcili!

Apple, Nisan 2021’de yeni iMac modellerini piyasaya sürdü ve bu bilgisayarlar, o günden sonra bir daha yenileme almadı. Mark Gurman, bunun Scary Fast etkinliğinde değişeceğini söylüyor. Evet, tıpkı MacBook Pro’da olduğu gibi yeni nesil iMac’te de büyük bir tasarım değişikliği yaşanmayacak. 24 inç ekranla gelmesi beklenen bu bilgisayar da M3 işlemcilerle donatılacak. 

USB Type-C girişli aksesuarlar:

Apple, Avrupa Birliği kararları doğrultusunda iPhone’larda USB Type-C’ye geçiş yaptı. Mark Gurman’a göre bu durum, artık bilgisayar bölümüne de yayılacak. Analist, Apple’ın yeni bilgisayarlarında aksesuar girişi olarak USB Type-C sunacağını, bunun doğal bir sonucu olarak da USB Type-C girişli yeni aksesuarlar tanıtacağını iddia ediyor. Yani USB-C’li Magic Keyboard, Magic Mouse, ve Magic Trackpad görme ihtimalimiz çok yüksek.

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-10-27/apple-october-30-scary-fast-event-new-imacs-macbook-pros-products-to-expect?srnd=technology-vp 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir