ARM, Yeni Nesil Telefonların Adı Bilinmeyen ‘Beyni’ Olacak İşlemcilerini ve Grafik İşlemcilerini Tanıttı

ARM, Yeni Nesil Telefonların Adı Bilinmeyen ‘Beyni’ Olacak İşlemcilerini ve Grafik İşlemcilerini Tanıttı
0

 

Teknoloji devi ARM, önceki modellere oranla %20’ye kadar daha iyi performans sunan ve işlemcilerini tanıttı. Bu işlemciler, özellikle mobil yonga setlerinde yer alan yeni işlemciler olacak.

Akıllı telefon endüstrisinde adından sıkça söz ettiren yarı iletken üreticisi ARM, piyasadaki en güçlü işlemcilere yerleştirilecek yeni işlemcilerini tanıttı. Yeni modeller, Cortex-X4, Cortex-A520 ve Cortex-A720 çekirdeklerinden oluşuyor.

Arm’ın tek yeni ürünü, işlemci de olmadı. Şirket, Immortalis serisi grafik işlemcilerinin de ikinci nesil modeli G720 ve G620’yi tanıttı. Gelin, yeni amiral gemisi telefonlara güç verecek işlemcilere yakından bakalım.

Karşınızda Arm’ın yeni çekirdekleri:

Arm Cortex-X4 çekirdek:

cortex-x4

Yeni Arm Cortex-X4, bugünün en iyi işlemcilerinin kullandığı 1+3+4 veya 1+4+3 çekirdek konfigürasyonlarından farklı bir konfigürasyona sahip olacak. İşlemci, 1+5+2 konfigürasyonuyla cihazlara güç verecek.

Bu değişim, Cortex-X4’ün özellikle tek çekirdek performansı gerektiren işlemlerdeki performansını artıracak. Şirket tarafından paylaşılan bilgilere göre yeni işlemci, bir önceki işlemci X3 ile aynı gücü tüketmesine rağmen %15 daha yüksek performans sunacak.

Performansın X3 ile aynı olduğu şartlarda ise enerji verimliliği ön plana çıkacak. X4, X3 ile aynı performans verdiği senaryoda %40 daha az güç tüketecek.

İşlemcinin 3,4 GHz gibi bilgisayarlarla yarışan frekanslara ulaşması bekleniyor.

Cortex A-720 ve Cortex A-520 çekirdekleri:

cortex-a720 ve cortex-a520

Cortex-X4 işlemcilerin içinde bulunacak iki çekirdek seçeneğinden Cortex-A720, bir önceki nesil işlemcilere göre %20 daha yüksek güç verimliliği sunacak. Cortex-A520 de yine aynı şekilde bir önceki nesile göre %22 daha iyi güç verimliliği vadediyor.

Her iki çekirdek de yepyeni Armv9.2 mimarisine sahip. Yeni mimari ile birlikte mobil dünyada SVE2 vektör, sanallaştırma iyileştirmeleri ve yeni “Takip ve Debug” özellikleri hayatımıza girecek.

Tüm çekirdeklerin bir araya geleceği yeni platform: DSU-120 (DynamIQ Shared Unit)

dsu-120

Arm’ın yeni işlemcileri Cortex-X4, A-720 ve A-520 işlemcileri, DSU-120 üzerinde bir araya gelecek. Arm’ın “piyasalardaki artan talebe çare” olarak nitelendirdiği yeni platfomu, 14 çekirdeğe kadar destek sunabiliyor. 

Arm Mali-G720 ve G620 grafik işlemcileri (GPU):

mali-g720

Arm’ın yeni G720 grafik işlemcisi ise mobil dünyada ışın izleme yeteneklerini geliştiren bir grafik işlemcisi olacak. Arm tarafından paylaşılan detaylara göre grafik işlemcisi, 10 çekirdeğe kadar destek sunacak. Grafik işlemcisi, 6 ile 9 çekirdek arasında konfigüre edilebilecek.

G620 ise 5 çekirdeğe kadar destek sunacak. Her iki grafik işlemcisi de sistem düzeyinde %40’a kadar, grafik işlemi düzeyinde ise watt başına %15’e kadar daha iyi verimlilik sunacak. Ayrıca Arm, HDR renderlamanın 2 kat daha hızlı olacağını ve en üst düzey performansın %15’e kadar daha yüksek olacağını da belirtti.

Yeni işlemci ve grafik işlemcilerinin 2024’ün başlarında piyasada yer alması bekleniyor.

Kaynak: https://www.gsmarena.com/arm_unveils_the_cortexx4_its_fastest_cpu_yet_cortexa720_and_a520_follow_5th_gen_gpus_too-news-58705.php 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir