OpenAI, ChatGPT Tabanlı Uygulamalara Gelen Eleştirileri Dinledi: Yazdıklarınız Artık Yapay Zekâyı Geliştirmeyecek!

OpenAI, ChatGPT Tabanlı Uygulamalara Gelen Eleştirileri Dinledi: Yazdıklarınız Artık Yapay Zekâyı Geliştirmeyecek!
0

OpenAI, üçüncü taraf geliştiricilerin hizmetlerinden elde ettiği verileri artık yapay zekâyı geliştirmek için kullanmayacağını açıkladı.

ChatGPT ve DALL-E 2 gibi yapay zekâların geliştiricisi OpenAI, pek çok kişiyi sevindiren herkese açık API haberiyle birlikte bir haber daha duyurdu. Şirket, gelen eleştirilerin ardından API ile kendi sunucularına gelen verileri, yapay zekâyı geliştirmek için kullanmayacağını açıkladı.

Yeni kararla birlikte ChatGPT ve diğer sistemlerin API’larından faydalanan hizmetlerden elde edilen veriler, OpenAI tarafından işlenemeyecek. Fakat bu seçim, API’ı kullanan geliştiricilerin tercihine bağlı olacak. Geliştiriciler, isterlerse OpenAI’ın verilerden faydalanmasına izin verebilecek.

İyi de bu eleştiriler neydi?

OpenAI’ın API’larından faydalanan geliştiriciler, uzun süredir şirketin kendi geliştirdikleri uygulamalardan faydalanıyor olmasından yakınıyordu. Geliştiricilere göre bu durum hem bir güvenlik riski oluşturuyor, hem de üçüncü taraf üzerinden veri alarak kazanç sağlıyordu.

OpenAI da aslında kendisine üçüncü taraflardan gelen verileri de işlediğinden önemli bir uyarıda bulunuyordu. Şirket, kullanıcılara ChatGPT üzerinden hassas bilgilerini paylaşmamaları gerektiğini, kendilerinin bu bilgileri içeren istekleri silemediklerini söylüyordu.

Kaynak: https://techcrunch.com/2023/03/01/addressing-criticism-openai-will-no-longer-use-customer-data-to-train-its-models-by-default/ 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir