Avrupa Birliği, X’ten Sonra YouTube’a da Mektup Gönderdi: Soruşturma An Meselesi!

Avrupa Birliği, X’ten Sonra YouTube’a da Mektup Gönderdi: Soruşturma An Meselesi!
0

 

Avrupa Birliği, YouTube’a önemli bir uyarıda bulundu. İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarda vurgu yapan yetkililer, dezenformasyona yol açacak içerikler için harekete geçilmesi gerektiğini söylediler. YouTube ise kendini savundu.

Avrupa Birliğinin birkaç ay önce yürürlüğe koyduğu “Dijital Piyasalar Yasası“, internet dünyasında “sıkı denetim” ilan edilmesine yol açtı. Bu bağlamda; daha geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Avrupa Birliğinin X’e -eski adıyla Twitter- soruşturma başlattığından bahsetmiştik. Şimdi yine benzer bir gelişme ile karşınızdayız.

Avrupa Birliği, bu kez de YouTube’a açık mektup gönderdi. Muhatabı doğrudan Google CEO’su Sundar Pichai olan açık mektupta, tıpkı X’te olduğu gibi yine İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaya atıfta bulunuldu. YouTube’da da dezenformasyona yol açan içeriklerin artmaya başladığını tespit ettiklerini söyleyen Avrupa Birliği yetkilileri, YouTube’u harekete geçmeye çağırdılar.

Avrupa Birliği, YouTube’un seçimlerle ilgili de dikkatli olmasını istiyor!

YouTube

Avrupa Birliği yetkilisi Thierry Breton tarafından kaleme alınan mektupta, Orta Doğu haricinde bir konuya daha atıfta bulunuluyor. Avrupa Birliği, YouTube’un başta Avrupa Parlamentosu olmak üzere; Polonya, Hollanda, Litvanya, Belçika, Hırvatistan, Romanya ve Avusturya’da gerçekleştirilecek olan seçimler için de dikkatli olmaya davet etti. Hatta Avrupa Birliği, YouTube’un seçim dönemlerinde, özellikle de deepfake videolara karşı nasıl önlemler aldığına ilişkin bilgilendirilme talebinde bulundu.

YouTube’dan açıklama gecikmedi:

YouTube sözcüsü Ivy Choi, konuyla ilgili olarak The Verge’e açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Orta Doğu’dan gelen paylaşımlarla ilgili olarak; şu ana kadar binlerce videonun kaldırıldığı, yüzlerce kanalın ise kalıcı olarak kapatıldığı bilgisi verildi. Ekiplerin alarm durumunda olduğundan bahseden Ivy Choi, yapılan canlı yayınların bile aktif olarak takip edildiğini ve dezenformasyona yönelik en ufak bir imaya bile izin verilmediğini belirtti. YouTube sözcüsü, seçimlerle ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak: https://www.theverge.com/2023/10/13/23916318/youtube-eu-scrutiny-israel-hamas-war-thierry-breton-sundar-pichai 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir