Dark Web’de Tarihi Operasyon: En Büyük Uyuşturucu Ticareti Platformlarından Biri Çökertildi, 50 Milyon Euro Para, 850 Kg Uyuşturucu Ele Geçirildi!

Dark Web’de Tarihi Operasyon: En Büyük Uyuşturucu Ticareti Platformlarından Biri Çökertildi, 50 Milyon Euro Para, 850 Kg Uyuşturucu Ele Geçirildi!
0

 

Europol ve ABD Adalet Bakanlığı tarafından 9 ülkede gerçekleştirilen operasyonda 288 kişi göz altına alındı. Yüksek miktarda uyuşturucu ele geçirildi.

Pek çok illegal işin döndüğü, sadece belirli ağlar üzerine kurulu olan internetin görülmez bölgesi dark web’e yönelik büyük bir operasyon gerçekleşti. Europol (Avrupa Polis Teşkilatı) ve ABD Adalet Bakanlığı ortaklığıyla yapılan ‘SpecTor’ kod adlı operasyon sonucunda, dark web’de uyuşturucu ticareti yaptığından şüphelenilen 288 kişi yakalandı.

ABD, Birleşik Krallık, Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda, Polonya, Brezilya ve İsviçre olmak üzere 9 ülkede yapılan operasyonda yakalananların 155’i ABD’de bulunuyordu. Operasyonda, yüksek miktarlarda para ve uyuşturucu da ele geçirildi.

850 kilogram uyuşturucu ele geçirildi:

Europol, SpecTor operasyonunda toplam 50,8 milyon euro para, 850 kilogram uyuşturucu ve 117 silahın ele geçirildiğini açıkladı. Ayrıca yakalanan kişilerin sadece tek bir yasa dışı pazarda değil, farklı yasa dışı pazarlarda da aktif olarak uyuşturucu ticareti yaptığı paylaşıldı.

Peki bu pazar hangisiydi?

monopoly market

Yapılan operasyonda hedef alınan pazar, Monopoly Market idi. 2019 yılından bu yana faaliyet gösteren pazarda uyuşturucu ticareti yapılıyordu. Alman yetkililer, sitenin altyapısını 2021 yılında çökertmeyi başarmıştı.

Tutuklananlar sadece bu 288 kişiyle sınırlı olmayacak:

Europol, Monopoly Market üzerindeki alıcıların da isimlerini ele geçirdiklerini paylaştı. Bu nedenle tüm dünyada sitede faaliyet gösterdiği tespit edilen “binlerce” kişinin daha yakalanabileceğini açıkladı.

İllegal uyuşturucu ticaretine odaklanmaya devam eden Europol, Ocak 2021’de 500 bin kullanıcıya sahip DarkMarket’i de çökertmiş, 150’den fazla satıcıyı yakalamıştı.

Kaynak: https://www.theverge.com/2023/5/2/23708094/international-police-dark-web-monopoly-market-bust 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir