En Gergin Anınızda Bile Sizi Pamuk Gibi Yapacak 5 Stres Atmalık Oyun Tavsiyesi

En Gergin Anınızda Bile Sizi Pamuk Gibi Yapacak 5 Stres Atmalık Oyun Tavsiyesi
0

Çok stresli bir anınızda oyun oynayarak sakinleşmek isteyebilirsiniz. Bu tarz durumlarda doğru oyunu seçebilmek oldukça önemli. Çünkü bazı oyunlar, sizi sakinleştirmek yerine stres seviyenizi 10 kat daha yükseltebiliyor. Bugün atmosferi ve müzikleriyle sizi dinginleştirecek oyunları bir araya getirerek stres atıcı oyunlar listesini oluşturduk. Eğer stresli anlarınızda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, usulca aşağı kaydırın.

Oyun oynamak kimi zaman bizi sinir hastası edecek kıvama getirse bile, bazı oyunlar var ki oynarken fazlasıyla sakinleşiyor, üzerimizdeki gerginliği dışarıya atıyoruz. Bugün, sinirlendiği zaman kendisini oyun başında bulan kullanıcılar için en iyi stres atıcı oyunlar listesini oluşturduk. Çünkü oyunlar, bazı zamanlarda gerçek oyun severlere konuşmaktan çok daha iyi gelen tedavi yöntemi olabilir. Eğer sizin için sorunlardan kaçmanın en iyi yolu oyun oynamaksa, aşağıdaki liste tam olarak size göre diyebiliriz.

Listedeki oyunlarımızın bir kısmı sakin akışıyla ve dinginleştirici müzikleriyle öne çıkarken, bazıları ise odaklanmanızı sağlayarak dikkatinizi oraya vermenizi ve güncel sorunlarınızdan sıyrılmanızı sağlıyor. Elbette bu oyunlardan bazılarını oynayabilmeniz için bilgisayarınızın orta seviyede olması gerekmektedir. Aksi takdirde düşük donanımlara sahip bilgisayar ile oyun oynamak istediğinizde, mevcut stres seviyenizi 10 katına çıkarma ihtimaliniz oldukça yüksek. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan stres atıcı oyunlar listemize hızlı bir geçiş yapalım.

Stres atıcı oyunlar

 • Journey
 • Abzu
 • Stardew Valley
 • Housef Flipper
 • Gris

Çölün ortasında mahsur kalmak: Journey

 • Çıkış Tarihi: 2012
 • Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 3, iOS, Microsoft Windows

İlk oyunumuz, belki de listemizin en iyi ve en dinginleştirici oyunu diyebiliriz. Oyuna başlar başlamaz kendinizi uçsuz bucaksız bir çölün ortasında bulacaksınız. Sizi bu çölde kırmızı pelerine sahip bir kahraman karşılıyor ve oyun boyunca bu kahramanı yönlendiriyorsunuz. Oldukça ödüle sahip bu macera, hedeflere ulaşarak ilerlemenizi sağlıyor. Bu macerada sizlere dinginleştirici müzikler eşlik ediyor ve oyunu oynarken fazlasıyla gevşediğinizi fark ediyorsunuz. Bununla birlikte, oyunun sakin ve akışkan ilerleyişi ve atmosferi de tam anlamıyla rahat konuma gelmenize destek sağlıyor.

Oyunun olayı tamamiyle çölde geçiyor. Yani karakterimiz çölde mahsur kalmış ve tamamiyle oyunun size verdiği hedeflere ilerliyorsunuz. Aslında bu biraz sinir bozucu gibi olsa bile, oyunun grafikleri ve atmosferi bunun önüne geçiyor diyebiliriz.

Kendini okyanusun ortasında bulmak istiyorsan: Abzu

 • Çıkış Tarihi: 2016
 • Platformlar: Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Amazon Luna

Sıradaki oyunumuz olan Abzu, tam olarak okyanusun ortasında başlıyor. Okyanusun derinliklerine dalarak bir takım ipuçları bulmanızı sağlayan bu oyun, hem okyanusun dinginleştirici görüntüsü, hem de arkada eşlik eden müzikler ile birlikte sakinleşmenizde büyük rol oynayan oyunlardan bir tanesi diyebiliriz. Oyunun en güzel yanı, oynanışının fazlasıyla kolay olması diyebiliriz. Sizi sinir krizine sokacak detaylar yok, zor grafikler yok. Her şey fazlasıyla akışkan ve kolay.

Oyunun bilgisayarı yoracak grafikleri bulunmuyor. Yani bu oyunu oynamak için yüksek donanımlara sahip. En güzel yanı ise, suyun derinliklerine daldıkça oyunun sakinliğinin farkına varmanız ve müthiş müzik seçimi. Oyunun ismi ilk okuduğunuzda garip gibi gelse bile, oyunun ismindeki Ab aslında okyanus anlamına gelirken, Zu ise bilgelik anlamına geliyor. Hatta bu kelimenin kökenleri, osmanlı diline kadar dayanıyor diyebiliriz.

Dededen miras kalan çiftlik: Stardew Valley

 • Çıkış tarihi: 2016
 • Platformlar: Nintendo Switch, Android, PlayStation 4, MacOS, iOS

Sıradaki oyunumuz, biraz hikaye tabanlı oyunlardan bir tanesi. Oyun, dededen kalan bir çiftliği öğrenmenizle başlıyor. Stardew Vadisi adı verilen bir yerde bulunan Pelikan Kasabası’ndaki bu çitfliği ilk kez duyuyor ve oraya ilk kez gidiyorsunuz. Asıl işiniz kalabalık şehir yaşamında, bir şirkette masa başı görevi. Kalabalık şehir yaşantısından fazlasıyla sıkılmış, artık kafa dinlemeye ihtiyacınız var. Bunun için Pelikan Kasabası’na giderek, “Huzur” çiftliğine adım atıyorsunuz.

Oyun, müthiş ve akıcı bir hikayeye sahip. Oyuna başlar başlamaz adeta hikayeye dalıyor, sanki oyunun içerisindeymiş gibi hissediyorsunuz. Tüm hikaye, dedinizin size bıraktığı çiftliği geliştirmekle ve orada devam ettireceğiniz yeni yaşamınız üzerinden ilerliyor.

Tadilat sevenler için: House Flipper

 • Çıkış Tarihi: 2018
 • Platformlar: Android, PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One

Oyun temelinde Car Mechanic Simulator’un ev versiyonu gibi olabilir. Küçük bir ofiste, müşteri bulmaya çalışarak başlayan oyun her geçen gün evlere tadilat yaparak gelişmenizi ve daha iyi işler yapmanızı sağlıyor. Eğer ev tadilatını, düzenlemesini seviyorsanız bu oyun tam olarak size göre diyebiliriz. Çünkü hamam böcekleriyle dolu bir evden yeni görünümler elde etmek, bir şeyleri değiştirerek başardığınızı gösterecek. Bu da haliyle size mutluluk hormonu sağlayacak ve yavaş yavaş sakinleşebileceksiniz.

Bununla birlikte, elinize bir balyoz alıp duvar kırarakta oldukça iyi stres atabilmek mümkün. Ama elbette böcek veya farklı ev pisliklerine fobiniz var ise, bu oyunu oynamanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz. Çünkü bir evde olabilecek çoğu kötü durum ile karşı karşıya kalmanız mümkün.

Görsel şölen yaşamak isteyenler için: Gris

 • Çıkış Tarihi: 2018
 • Platformlar: Nintendo Switch, Android, PlayStation 4

Gris’in temeline baktığımızda, tıpkı Journey ve Abzu’da olduğu gibi dinginleştirici ve müthiş müzikler bizi karşılıyor. Temel olarak bu üç oyununda mantığı aynı. Bulmacaları çözerek daha da ileriye gitmek. Gris, çok kısa bir sürede tamamlayabileceğiniz bir oyun olmakla birlikte, grafikleri ile de müthiş bir akışkanlık sağlıyor. Oyun temelde oldukça basit. Bulmacaları çöz ve devam et mantığında ilerliyor. Ama bazı zamanlarda bazı görevler biraz zor olabilir. Sürekli olarak bir engel aşarak ilerliyor ve sona doğru yaklaşıyorsunuz.

Eğer sakinleşmek istiyorsanız Gris, Journey ve Abzu gibi oyunları kesinlikle tercih etmelisiniz. Çünkü bu tarz sakin oyunları dikkatli bir şekilde oynamak, zamanla sizinde sakinleşmenizi ve dinginleşmenizi sağlayacaktır. Oyunun görsel olarak özel şölenleri gerçekten büyüleyici bir hal alıyor. Güzel atmosferlere sahip oyun oynamak için mutlaka yüksek grafiklere ihtiyacınız yok. Bu tarz oyunlar, belki de yüksek grafiklere sahip oyunlara göre çok daha sakinleştirici olabiliyor.

Sizler için en gergin olduğunuz anda bile dakikalar içinde sakinleşmenizi ve dinginleşmenizi sağlayacak stres atıcı oyunları bir araya derledik. Bu oyunlardan en az bir tanesini oynadığınızda, çok kısa bir sürede fazlasıyla sakinleştiğinizi fark edeceksiniz. Çoğu oyuncu sinirlendiğinde CS:GO gibi oyunları tercih ediyor. Aslında bu zaman zaman daha da sinirlenmenize neden olabiliyor. Sizler stresli anlarınızda hangi oyunları oynamayı tercih ediyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir