Google, aramalardan faydalı bir özelliği kaldırdı

Google, aramalardan faydalı bir özelliği kaldırdı
0

Google, arama sonucu snippet’lerinden “önbelleğe alınan” bağlantısının kaldırıldığını duyurdu. 

Önbelleğin yakında kullanımdan kaldırılması planlanıyor.Google, arama sonuçları sayfasından sayfa önbelleklerine olan bağlantıları kaldırdı. Google Arama’dan sorumlu isim olan Danny Sullivan, önbelleğe alınmış sayfasının içeriğinin güvenilir olmadığı gerekçesiyle özelliğin kaldırıldığını açıkladı.

Google önbellek (cached) linkleri kaldırıldı

Önbellek özelliği, tarihe göre bir web sayfasını Google’ın gördüğü gibi görüntülemenizi sağlıyor.

 
Yalnızca yüklenmeye çalışan bir sayfayı görebilmenin ötesinde farklı nedenlerden dolayı faydalı bir özellikti.
 
SEO uzmanları bunu sitelerinde hata ayıklamak ve hatta rakiplerini takip etmek için kullanabiliyordu. Aynı zamanda son derece faydalı bir haber toplama aracı olarak da kullanılıyordu. Markanın/şirketin web sitesine ekleyip kaldırdığı bilgileri görme olanağı veriyordu. Bir diğer kullanımı, site bulunduğunuz ülkede engellenmişse Google’ın önbelleği, VPN’e harika bir alternatif olarak çalışıyordu.Bir sayfanın önbelleğine birkaç farklı yoldan erişilebiliyor. Arama sonuçlarında yandaki üç noktaya tıklayıp “Bu sonuç hakkında” menüsünde altta çıkan “Cached”e tıklayarak veya adres satırında URL’nin başına “cache:” ekleyerek erişilebiliyor.

Google’ın önbellek bağlantılarının kaldırılması son kademeli olarak gerçekleştiriliyor ve henüz tamamlanmadı.

 

Dolayısıyla sizin için önbellek özeliği hâlâ aktif olabilir. Peki, bu özellik neden kaldırılıyor? Diğer arama özelliklerine kıyasla önbellek bağlantısının fazla kullanılmaması, önbelleğe almayla uyumlu olmayan web teknolojilerinin yaygınlaşması ve geçmiş içeriğe erişim için alternatif çözümlerin olması.

Kaynak: https://www.theverge.com/2024/2/2/24058985/google-search-cache-feature-discontinued 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir