İngiliz basını girdi: Kıyamet sığınağında ne saklıyorlar?

İngiliz basını girdi: Kıyamet sığınağında ne saklıyorlar?
0

 

 

Bir Amerikan şirketi tarafından İsviçre Alpleri’nde inşa edilen bu devasa sığınakta, 5,5 km’lik yeraltı tünelleri, mağaralar ve laboratuvarlar, hatta mini bir demiryolu hattı bulunuyor. Fakat bundan daha da önemlisi, insanlığın tüm hafızasının saklı olduğu kuvars diske ev sahipliği yapıyor.

 

Üçüncü Dünya Savaşı korkularının arttığı bir dönemde, bir ABD firması, insanlık tarihinin özetini içeren bir hafıza diski geliştirdi.

İsviçre’nin Flums kenti yakınlarındaki bir dağ mahzeninin derinliklerinde yer alan ve Southampton Üniversitesi Optoelektronik Laboratuarı‘ndaki uzmanlar tarafından tasarlanan fütüristik kuvars disk, “60 milyon mikroskobik sayfalık insan bilgisini barındırıyor” ve nükleer bir felaketten sağ çıkabilecek şekilde tasarlandı.

Nano, lazerle kazınmış arşiv, Wikipedia‘nın tüm içeriğini ve Rosetta dil arşivini barındırıyor. Gelecekte yapılacak eklemelerle dünya kültürü, sanatı, edebiyatı, bilimi, sporu ve tarihinin her yönünü kapsayan 100 bin kitap, milyonlarca fotoğraf ve illüstrasyonu da barındıracak.

“MUSK’IN UZAY ARACINDA DA BULUNUYOR”

Global Knowledge Vault adı verilen bu proje, her kıtada benzer depolar kurmayı planlayan Arch Mission Vakfı tarafından yürütülüyor.

Elon Musk’ın uzaya gönderdiği Tesla Roadster‘da da bu hafıza disklerinden bulunuyor. Vakıf, önümüzdeki ay, Ay yüzeyine “Ay Kütüphaneleri” indirme görevine başlayacak. 7.5 cm’lik disklerin MarsVenüs ve Dünya’ya yakın asteroitlere gönderilmesi de planlar arasında.

“GEZEGENSEL SİGORTA POLİÇEMİZ”

Arch Mission Başkanı Nova Spivack, The Sun’a demecinde: “Eğer Dünya’da gerçekten kötü bir şey olursa, bu bizim gezegensel sigorta poliçemiz, yedeğimiz olacak. Yaşam süremiz içinde felakete yol açabilecek bir şeylerin olması giderek daha olası görünüyor. Kozmik enerji patlamalarından ve insanların neden olduğu nükleer savaş, biyolojik kıyamet gibi tüm risklerden bahsetmeye gerek bile yok” dedi.

Spivack, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu proje, kelimenin tam anlamıyla dünyayı, bize dair tüm bilgileri, tarihimizi, sanatımızı, bilimimizi ve kültürümüzü, asla kaybolmayacak şekilde kurtarmakla ilgili. Tıpkı tohum kasası gibi, fakat burada amaç bilgi depolamak…”

SIĞINAK HANGİ AMAÇLA KULLANILIYOR?

1970 yılında kurulan devasa sığınakta 5,5 km uzunluğunda yeraltı tünelleri, mağaralar ve laboratuarların yanı sıra mini bir demiryolu bulunuyor.

Tesis, öncelikle firmalar tarafından yapı mühendisliği, madencilik, tünel açma tekniklerini test etmek ve ayrıca akuaponik, yeraltı tarımı, alt uzay enerjisi ve yeraltı veri merkezleri gibi, yeraltı alanının akıllı kullanımına yönelik araştırmalar için de kullanılıyor. 

Modern sığınağın kendine ait bir restoranı ve devasa bir seminer alanı var.

Üstelik, kayaların yüzlerce metre altında olmasına rağmen güçlü bir WiFi ve telefon bağlantısına sahip.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir