Japonların Çivi ve Vida Kullanmadan Yapıları Nasıl İnşa Ettiğini Öğrenince Tekniklerine Hayran Kalmadan Edemeyeceksiniz!

Japonların Çivi ve Vida Kullanmadan Yapıları Nasıl İnşa Ettiğini Öğrenince Tekniklerine Hayran Kalmadan Edemeyeceksiniz!
0

 

 Daha önce japon ahşap sanatı olan sashimono tekniğini duymuş muydunuz? Bu eşsiz teknik, yüzyıllardır süregelen bir zanaat geleneğinin ürünü.

Ahşap işçiliği, form ve işlevin zarif şekilde birleştiği bir disiplindir. Japonların “sashimono” olarak bilinen ahşap işçiliği geleneği, birleşimin ne kadar güzel olabileceğinin en güzel örneklerinden biri.

Peki, sashimono nedir ve bu teknikle evler nasıl inşa ediliyor?

Sashimono, mobilyaların ve yapıların hiçbir çivi veya vida kullanılmadan inşa edilmesi geleneğidir.

Japon Sashimono tekniği

Teknik; basit keski, el testeresi ve rende gibi araçlarla karmaşık ahşap eklemler oymayı içeriyor. Ortaya çıkan eklemler, yapılar bir araya getirildiğinde görülmese de inşa sürecinin her aşamasında büyük hassasiyet ve özen gerektiriyor.

Ahşaba olan saygı, Japonya’nın geniş ormanlık alanlarından ve demirin sınırlı bulunabilirliğinden kaynaklanıyor. E Japonlardan da tam olarak böyle bir teknik beklenirdi zaten. :)

Sashimono geleneği, Hōryū-ji gibi tarihi yapılarla da kendini gösteriyor.

Horyu-ji tapınağı Japonya

Nara bölgesinde bulunan Hōryū-ji tapınağı, M.S. 7. yüzyıldan kalma 11 binasıyla dünyanın en eski ayakta duran ahşap yapılarından biridir.

Tapınak, Çin mimari prensiplerinin Japonya’ya nasıl uyarlandığını ve Budizm’in Japonya’daki mimariye nasıl etki ettiğini gösteriyor. 

Sashimono tekniği

Hōryū-ji tapınağı, “miyadaiku” adı verilen ve tapınaklar inşa eden marangozlar tarafından yapılmıştır. Marangozlar, ahşap eklemler kullanarak yapının yüzyıllar boyunca ayakta kalmasını sağlamışlar.

Kısaca evet, çivi veya vida kullanmadan evler/yapılar inşa etmek mümkün. Ancak günümüzde bu tekniğin kullanılması için aynı şeyi söyleyemeyiz çünkü yüksek kaliteli ahşap malzemelere olan talep, orman kaynaklarını tüketebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
overwatch-heroes

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir