Meta, Yapay Zekâ Kullanarak Etki Kampanyası Yürüten İsrailli ve Çinli Hesapları Kapattı

Meta, Yapay Zekâ Kullanarak Etki Kampanyası Yürüten İsrailli ve Çinli Hesapları Kapattı
0

 

Meta, aralarında İsrail ve Çin’in de bulunduğu ülkeler adına dezenformasyon oluşturmak isteyen, etki kampanyaları yapan yüzlerce hesabı kaldırdı.

Sosyal medya platformları sık sık etki kampanyalarının ana hedefi hâline geliyor. Meta’nın sahibi olduğu Facebook, Instagram, WhatsApp ve Threads için 2024’ün ilk çeyreğine ait tehdit raporunu açıkladı. Aralarında Bangladeş, Çin, Hırvatistan, İran ve Rusya’nın bulunduğu ülkelerde durdurulan gizli etki kampanyaları paylaşılırken, bunların çoğunun hedef kltle oluşturma çalışmalarının başlarında tespit edildiği ve kaldırıldığına işaret etti. 

Açıklanan raporda, Çin merkezli bir grup Instagram ve Facebook hesabının, sayfasının ve grubunun küresel Sikh topluluklarını hedef gösterdiği ortaya çıktı. İsrail merkezli bir diğer grup ise 500’ten fazla Facebook ve Instagram hesabını yerel Yahudi öğrenciler, Afrikalı öğrenciler ve kaygılı vatandaşlar taklidi yaparak İsrail operasyonlarını övdüğü ve kampüslerde yahudi karşıtlığı üzerine konuştuğu ifade edildi. Bu hesaplar da kapatıldı. 

Yapay zekâ da kullanılmış

yapay zeka

Meta’nın raporuna göre bu iki ağı yöneten kişiler, dezenformasyon yaratmak için üretken yapay zekâ araçlarını da kullandı. Çin merkezli grup yapay zekâ ile üretilen görselleri kullanırken İsrailli ekip ise yapay zekâyı yorumlar oluşturmak için kullandı. Rapora göre en azından şimdilik yapay zekâ temelli etki kampanyaları, var olan tespit sistemlerini aşabilecek kadar sofistike değiller. 

Bu türden etki kampanyaları sosyal medya platformlarında sık sık karşımıza çıkıyor. Bu ayın başlarında da TikTok’ta çok sayıda bu türden ağ ortaya çıkmıştı. Bu ağlardan birinin Çin bağlantılı olduğu belirtilmişti.

Kaynak:https://www.theverge.com/2024/5/29/24167164/meta-covert-influence-campaigns-ai-china-israel
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir