kez yeryüzünden silinen şehir: Hatay

kez yeryüzünden silinen şehir: Hatay
0

 

6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay, 8. kez haritadan silindi. İşte yaşananlar ve şu anki durum…

Türkiye, 6 şubat 2023‘te güneşin eskisi gibi aydınlatmayacağı karanlık bir sabaha uyandı. Tam 10 şehir: Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis şiddetli depremlerin toprağı yutacağı bir an’a şahit oldu.

“Işığı aç anne burası çok karanlık!”: 6 Şubat 2023, 04:17


Bugün, 6 Şubat 2024. Tam bir yıl önce, saat 04:17‘de zaman durdu, nefesler söndü, güneş doğmadı. Türkiye büyük bir depremle sarsıldı, artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktı.


O gün yağmur, insanlara bir şey anlatmaya çalışırcasına ısrarla yağdı. Toprağın deniz gibi dalgalandığı o vakit, yıkılan sokaklardan feryatlar yükseldi. İnsanlar yalnız kaldı, gece daha da karardı. Ambulans şoförü sessizdi, itfaiye ekibi sessizdi. Çocuklar annelerine seslendi; anneler sessizdi. O an herkes karanlığa gömüldü.

Tarihte yedi kez batmış olan Medeniyetler Şehri Hatay, sekizinci kez çok acı bir şekilde enkaza döndü. O gün, yıkılan sokaklar sessizliğe gömüldü. Enkaz altında kalanlar komşular, çocuklar, akrabalar, elden geldiğince kurtarılmaya çalışılıyordu.

Yollar yıkıldı ve enkazlar sokaklara serildi. Bir çok can, enkaz altında uzun bir süre hayatta kalmaya çalıştı. Kimisi kurtuldu, kimisi ise sessizce aramızdan ayrıldı. Ne yazık ki kurtarılamayan binlerce insan, mezarın başındaki tahtalarda rakamlar olan toplu mezarlara gömüldü.

 

Kurtulanlar hayata sıfırdan başladı
Kurtulanlar maddi açıdan sıfırlandı ve hayata sil baştan başladı. Evler, arabalar, eşyalar artık yoktu. Mal varlığı olan da olmayan da eşit bir seviyede buluştu. Aynı odada kaldı, aynı yemeği yedi, aynı ekmeği bölüştü ve aynı hastanede yattı.

Deprem, tüm ülkeye maddiyatın ne derece önemsiz olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bu hayatta önemli olan tek şeyin aile, dostlar ve onlarla geçirilen anılar olduğunu unutmamak gerekli. Çünkü, anıların yerini ne bir fotoğraf, ne de herhangi bir eşya doldurabilir.

 

Hatay küllerinden doğacak
Bugün, tüm Türkiye’deki deprem mağdurları gibi Hatay’lılar da hayata yeniden tutunmaya çalışıyor. Şehri yeniden inşa etmek için birleşiyorlar. Sadece bir şehir değil, aynı zamanda büyük bir aile olduklarını söylüyorlar. Birlikte acılarını paylaşıyor, birlikte umut ediyorlar. Ve yine, yeniden doğmak için birlikte mücadele ediyorlar.

Deprem mağduru on binlerce insan devletin sağladığı konteyner kentlerde yaşamaya devam ediyor. Hatay’lılar şehirlerine sahip çıkarak, depremlere teslim olmayacak kadar güçlü olduklarını belirtiyorlar.

 

Bizler de, depremde zarar gören tüm şehirlerdeki kardeşlerimizin yanında olduğumuz gibi Hatay’ın da yanında olmaya devam edeceğiz. 6 Şubat’ın izi hiç bir zaman silinmeyecek, bu acı depremde kaybettiğimiz tüm canlarımıza, Allah’tan rahmet diliyoruz. Sizleri unutmadık unutmayacağız…

Aşağıdaki yorumlar kısmında duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir