Netflix’in iOS Uygulamasında Yeni Kodlar Keşfedildi: TV’den Oyunları Kontrol Etmek İçin iPhone’unuzu Kullanabileceksiniz

Netflix’in iOS Uygulamasında Yeni Kodlar Keşfedildi: TV’den Oyunları Kontrol Etmek İçin iPhone’unuzu Kullanabileceksiniz
0

 

Netflix’in en son sürüm iOS uygulamasında ortaya çıkan kodlara göre şirket, televizyonda oynanacak oyunlarda telefonlarınızı kontrolcü olarak kullanmanıza imkan tanıyacak. Ayrıca bu özellik pek çok farklı şekilde de kullanılabilir.

2021 yılının Kasım ayında ilk kez Netflix izleyicilerinin beğenisine sunulan Netflix oyunları, ilk etapta pek çok kullanıcıya fazlaca basit gelse de Netflix yetkilileri yıllar içerisinde başarılı oyun stüdyolarını bünyesine katarak iddialı yapımlar karşımıza çıkacağını bizlere göstermişti.

Geçtiğimiz haftalarda platforma 40 yeni oyun getireceğini açıklayan Netflix, bulut oyun hizmetini de çok yakında kullanıma sunacağının sinyallerini vermişti. Bugünse bulut oyun hizmetinde kullanılacak bir yazılımın ipuçları Netflix’in iOS uygulamasında ortaya çıktı.

Telefonunuzu kontrolcü olarak kullanabileceksiniz

Bloomberg muhabiri Mark Gurman’ın sektördeki kaynaklardan elde ettiği ve MacRumors muhabiri Steve Moser’in bulduğu kodlara göre Netflix, iOS uygulamasının içerisine televizyonda oynanacak oyunlarda iPhone’un kontrolcü olarak kullanılabilmesini sağlayan bir sistemi entegre etmeye başladı bile. Özellikle Netflix’in iddia ettiği büyük çaplı yapımların oynanabilmesi için zorunlu olacağı düşünülen bu sistemi nasıl çalışacağıysa şu anda bilinmiyor.

Ancak pek çok kişiye göre bu sistem, tıpkı Steam’in Steam Link yazılımı gibi telefonun ekranını dijital bir kontrolcüye dönüştürerek oyunların kolayca oynanabilmesini sağlıyor. Ayrıca daha önce benzer deneysel sistemlerde jiroskopla harekete duyarlı oyunların oynandığına da şahit olmuştuk. Tabii ki bunların hepsi şu anda birer teori olmaktan öteye gitmiyor. Ancak bilinen bir tek şey var ki bu oyunları görmek için çok fazla beklemeyeceğiz.

Ortaya çıkan somut delillerin ardından kendisine bulut hizmetleri hakkında sorular sorulan Netflix sözcüsü Chrissy Kelleher ise iddialar hakkında yorum yapmayı reddetti.

 

Kaynak: https://www.theverge.com/2023/3/29/23662548/netflix-iphone-controller-games-code-test 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir