SpaceX, İnsanlığı Mars’a Götürecek Starship Aracı İçin Lisans Aldı: İlk Yörünge Uçuşu İçin Hedeflenen Tarih de Belli Oldu (Nasıl İzlenir?)

SpaceX, İnsanlığı Mars’a Götürecek Starship Aracı İçin Lisans Aldı: İlk Yörünge Uçuşu İçin Hedeflenen Tarih de Belli Oldu (Nasıl İzlenir?)
0

 

SpaceX, insanlığı Ay’a, Mars’a ve daha da ötesine götürecek uzay aracı Starship için gerekli lisansı aldı. Aracın ilk yörünge uçuşunun pazartesi günü gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Elon Musk yönetimindeki uzay şirketi SpaceX, uzun süredir Starship ismi verilen dev roketini geliştiriyordu. Musk, geçtiğimiz günlerde ise Ay ve nihayetinde Mars’a insan taşıyacak roketin yörünge uçuşuna hazır olduğunu açıklamış ve yakın zamanda bu denemenin gerçekleşebileceğini söylemişti. Uçuş için tek engelin ise ABD Federal Havacılık Dairesi’nden (FAA) alınması gereken onay olduğu belirtilmişti.

Bugün ise beklenen haber geldi ve FAA’dan Starship aracının Super Heavy roketiyle birlikte yörünge testi için gerekli izinlerin alındığını duyuruldu. Bunun ardından da uçuşun ne zaman gerçekleştirileceği hakkında ilk bilgiler geldi.

İlk yörünge testinin pazartesi günü gerçekleştirilmesi hedefleniyor

SpaceX, kendi sitesinden yaptığı açıklamada yörünge testini 17 Nisan Pazartesi günü TSİ 15:00’ı hedeflediğini belirtti. Şirket için bir dönüm noktası olacak testte Starship ve Super Heavy roketinin Texas’ta bulunan Starbase üssünden fırlatılacağı aktarıldı.

120 metrelik Starship, hem kargo hem de insan taşıyabilecek bir araç. En önemli özelliği ise tamamen yeniden kullanılabilir olması. SpaceX, aracın insanlığın Ay’a dönmesini sağlayacağını söylerken, ilerleyen dönemlerde de Mars ve ötesine seyahat edilmesine yardımcı olacağını belirtiyor. İki katmanlı aracın ilk katmanı Super Heavy isimli roket, ikinci katmanı ise Starship uzay aracından oluşuyor.

NASA, 2025 sonlarında düzenlenecek Artemis III görevinde astronotları Ay’a taşıması için Starship’i seçmişti. Kasım 2024’te düzenlenecek Ay görevi için ise kendi roketi SLS’i seçmişti. Starship’in SLS’ten hem daha büyük hem de daha güçlü olduğunu belirtelim.

Starship yörünge uçuşu nasıl izlenir?

Yaklaşık 90 dakika sürecek tüm uçuş, Starbase üssünden başlayacak ve Hawaii yakınlarında sona erecek. Ayrıca SpaceX, fırlatmanın YouTube üzerinden canlı yayınlanacağını da açıklamalarına ekledi.

Kaynak: https://www.spacex.com/launches/mission/?missionId=starship-flight-test
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir