TikTok, Tek Bir Video Bile Yüklemeden Para Kazanmayı Sağlayacak Yeni Özelliğini Türkiye’ye Getirdi

TikTok, Tek Bir Video Bile Yüklemeden Para Kazanmayı Sağlayacak Yeni Özelliğini Türkiye’ye Getirdi
0

 

TikTok, efekt oluşturarak para kazanmayı sağlayacak yeni programını Türkiye’nin de dahil olduğu 33 ülkeye daha getirdi. Programdan para kazanabilmek için efektlerin 90 gün içinde 100 bin videoda kullanılması gerekecek.

TikTok, kullanıcılarının para kazanması için farklı yollar sunmaya devam ediyordu. Popüler sosyal medya platformu, şimdi de “Effect Creator Rewards” isimli yeni bir özelliğini mayıs ayında tanıtmıştı. Bu özellik, içerik üreticilerinin para kazanmasına olanak tanıyordu.

Program, kullanıcıların efekt oluşturarak para kazanmasını hedefliyordu. Bu efektler, platformun “Effect House” ismini verdiği, artırılmış gerçeklik efektleri yapmaya yardımcı olan aracı yoluyla oluşturulabiliyordu. 

Türkiye’de kullanıma sunuldu:

TikTok, bugün yaptığı açıklamada programın 33 bölge için daha çıkartıldığını duyurdu. Yeni bögleler arasında Türkiye de yer alıyor. Yani ülkemizdeki kullanıcılar, istenen şartları gerçekleştirebilirlerse artık efekt oluşturarak TikTok’tan para kazanabilecek. Program ülkemizde “Efekt Oluşturucu Ödülleri” olarak adlandırılıyor. Siz de katılmak istiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Kullanıcılar, efektlerinin 100 bin videoda kullanılmasının ardından para kazanabilecek

TikTok, programında içerik üreticilerine ödemek için 6 milyon dolarlık fon ayırdığını ifade etmişti. Kullanıcının para ödülü almaya başlaması için oluşturduğu efektin yayımlandıktan sonra 90 gün içinde 100 bin videoda kullanılması şartı aranıyor. TikTok, ilk başta bu özellik için 500 bin video sınırı koymuştu. Ekim ayında ise 200 bine çekilmişti. Bugünkü açıklama ise 100 bin videoya düşürüldüğünü gösterdi. Yani çok daha az kullanım ile para kazanmak mümkün hâle geldi.

Platform, tek bir efekt için maksimum 14 bin dolar ödeneceğini, üreticinin aylık alabileceği en yüksek miktarın ise 50 bin dolar olacağını söylüyor. Daha öncesinde istenilen video sınırına ulaşıldığında üreticiye 700 dolar, sonraki her 100 bin kullanımda da ek 140 dolar ödeniyordu. Ancak programın daha fazla ülkeye gelmesiyle bu durum değişti. TikTok, ödemelerin bölgeden bölgeye farklılık göstereceğini söylüyor. Türkiye’de nasıl bir ödeme planı uygulayacağına dair bir bilgiye ulaşamadık. Yani 100 bin videoda kullanılan bir efektin ülkemizde ne kadar para kazandıracağını şimdilik bilemiyoruz.

Ayrıca efektin tek bir kişi tarafından günde bir kez kullanılması gerekeceğini de ekleyelim. Yani bir kişi o efekti aynı gün içinde birden fazla kez kullanırsa yine tek bir video olarak sayılacak. Bunun dışında 18 yaş sınırı ve efektlerin herkese açık videolarda kullanılması gibi şartlar da programda yer alıyor.

Platformun bu hamlesi, efekt üreten kullanıcıların direkt olarak platformdan para kazanamadığı konusundaki şikâyetlerinin ardından gelmişti. Kullanıcılar, bu efektleri kısa sürede trend olup milyonlarca insan tarafından kullanılabiliyordu.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir