YouTube Premium’a Birbirinden Kullanışlı Özellikler Geliyor: Daha Kaliteli 1080p Videolar, SharePlay Desteği ve Daha Fazlası…

YouTube Premium’a Birbirinden Kullanışlı Özellikler Geliyor: Daha Kaliteli 1080p Videolar, SharePlay Desteği ve Daha Fazlası…
0

YouTube Premium’a birçok yeni özelliğin geleceği açıklandı. Bu özellikler, daha kaliteli 1080p videolar, arkadaşlarınızla video izlemenize olanak tanıyan SharePlay desteği ve daha fazlasını içeriyor.

YouTube, ücretli abonelik sistemi Premium ile reklamları kaldırma, indirme, arka planda oynatma ve YouTube Music gibi birçok kullanışlı özellikler sunuyordu. Platform, ülkemizde de yer alan bu hizmetine bazı yenilikler getireceğini duyurdu.

Yeni özellikler, daha kaliteli 1080p videolar, SharePlay desteği ve daha birçok yeniliği içeriyor. Gelin bunların neler olduğuna hep birlikte bakalım.

Daha kaliteli videolar gösterecek “1080p Premium” özelliği

YouTube Premium’a gelecek ilk özellik geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan 1080p Premium özelliği olacak. Bu özellik, normal 1080 çözünürlükten daha kaliteli videolar izlemenizi sağlayacak. Google, bunun videoları “ekstra net” yapacağını söylerken çok fazla ayrıntı ve hareket içeren videolarda faydalı olacağını belirtiyor.

Hemen yukarıda gördüğünüz içeriğimizden videoları nasıl daha kaliteli yapacağının detaylarına ulaşabileceğiniz özelliğin, bit hızını artırarak bunu yapabileceğini söyleyebiliriz. Google, 1080p Premium’un önümüzdeki haftalarda bir deney olarak web sürüme geleceğini ifade ediyor. Şirketin gelecekteki planı ise herkese özelliği getirmek. Herkesin ulaşabildiği, hâlihazırdaki 1080p görüntü kaliteye sahip videolarda herhangi bir kalite değişikliği olmayacağını da belirtelim.

Arkadaşlarınızla FaceTime yoluyla video izlemenizi sağlayacak SharePlay desteği geliyor

YouTube Premium, Google Meet Live Sharing ile Android kullanıcılarının birlikte YouTube videoları izlemesini sağlayan bir özellik sunuyordu. Şimdi ise Apple’ın SharePlay özelliğinin hizmete geleceği açıklandı.

Önümüzdeki haftalarda eklenecek bu yenilik, iOS kullananların FaceTime aramaları vasıtasıyla birlikte video izlemesini sağlayacak. Apple’ın iOS 15.1 güncellemesi ile gelen SharePlay, hâlihazırda Spotify, TikTok ve daha birçok uygulamada kullanılabiliyordu.

Telefon ve tablet kullanıcılarına “Sıraya Ekle” özelliği

Premium’a gelen bir diğer özellik ise telefon veya tablet üzerinden hizmeti kullanan kullanıcıların videoları sıraya eklemesine olanak tanıyor. Web sürümünde zaten bulunan bu özellik geçtiğimiz yıl test edilmişti. Bugünden itibaren ise herkese gelmeye başladı.

Farklı cihazlardan yarıda kalan videoları izlemeye devam edebileceksiniz

Son olarak bugün gelmeye başlayan bir diğer şey, platforma nereden girerseniz girin yarıda bıraktığınız videolara kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayan bir özellik. Yani bir videoyu izleyip yarıda bırakırsanız, bir dahaki sefere Android, iOS veya web üzerinden YouTube’a girdiğinizde o video “İzlemeye Devam Et” seçeneğiyle karşınıza çıkacak ve bir sorun olmadan izleme deneyiminizi sürdürmenizi sağlayacak.

YouTube Premium, şu anda Türkiye’de 29,99 TL’lik aylık ücrete sahip. Öte yandan “öğrenci” aboneliği aylık 19.49 TL’den, “aile” ise 59,99 TL’den satılıyor. Her bir abonelik paketinde 1 aylık ücretsiz deneme süresinin olduğunu da ekleyelim.

Kaynak: https://9to5google.com/2023/04/10/youtube-premium-shareplay/
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir