Antik Medeniyetlerden Bu Yana Kullanılan Doğa Harikası Bitki: Kekik Çayının 8 Faydası

Antik Medeniyetlerden Bu Yana Kullanılan Doğa Harikası Bitki: Kekik Çayının 8 Faydası
0

Muhteşem kokusuna rağmen kekik çayı diğer bitki çaylarına göre daha sert bir tada sahip olduğu için pek tercih edilmezdi, ta ki pandemi dönemine kadar. Pandemi ile birlikte kekik çayının koruyucu etkilerinden çok daha bahsedilir hale geldi. Peki kekik çayı faydaları nelerdir, neye iyi gelir, zayıflatır mı ve en önemlisi zararları var mı gelin yakından bakalım.

Ihlamur, adaçayı, nane, rezene gibi sayısız bitkiden elde edilen çayların insan vücuduna saymakla bitmez yararları var. Tüm bitki çayları gibi kekik çayı da benzer olumlu etkilere sahip ancak harika kokusuna rağmen sert bir tadı olduğu için genel olarak pek tercih edilmez. Edilmezdi demek daha olacak çünkü COVID-19 pandemisi ile birlikte virüslere karşı olan etkisinden daha çok söz etmeye başladık.

Kekik çayı faydaları arasında gerçekten de virüslere karşı koruma var ama tek faydası bu değil. Sıradan bir gribe karşı da, öksürüğe karşı da, adet ağrısına karşı da en önemli silahlarınızdan bir tanesi kekik çayıdır. Elbette bazı zararları olduğu için herkesin tüketmesi pek de önerilmiyor. Kekik çayı faydaları nelerdir, neye iyi gelir, zayıflatır mı ve en önemlisi zararları var mı; işte aradığınız tüm cevaplar.

Öncelikle tanıyalım; Kekik çayı nedir, nasıl yapılır?

Et yemeklerinde kuru baharat olarak kullanmaya alışık olduğumuz kekik bitkisinin yapraklarının ve dallarının demlenmesi ile kekik çayı elde edebilirsiniz. Pek çok hazır ürünü de var ancak dilerseniz İki tatlı kaşığı kekiğe bir su bardağı kaynamış su döküp beş dakika demleyerek kendi çayınızı yapabilirsiniz. Kekiği asla kaynatmayın, taze olarak yapıp için, dilerseniz biraz limon ekleyebilirsiniz.

Yalnızca bugünün değil, binlerce yılın kadim şifası:

Kekik bitkisi kullanımı ile antik çağlardan beri karşılaşıyoruz. Antik Yunanlılar tapınaklarında bir tütsü gibi kekik yakarak sakinleştirici etkisinden ve böcek kovucu etkisinden yararlanıyorlardı. Antik Mısırlılar ise kekiğin mikrop öldürücü özelliğini bildikleri için mumya yapımı sırasında bu bitkiyi kullanıyorlardı. Pek çok medeniyet taze kekiği salatalarda kullanıyor, kurusunu ise yemeklere çeşni olarak ekliyordu. Yani kekik, insanlığın en önemli miraslarından bir tanesidir.

Gelelim asıl meseleye; Kekik çayı faydaları nelerdir?

 • Aradığınız tüm antioksidanlar kekik çayında.
 • Virüslere karşı gerçek bir savaşçı.
 • Sakinleştirici etkisi büyük.
 • Öksürüklere karşı bire bir.
 • Mide ve sindirim sistemi dostu.
 • En acı verici adet ağrılarında yanınızda.
 • Ağız sağlığına dikkat edenler kekik çayını ihmal etmemeli.
 • Cildinize de sürebilirsiniz.

kekik çayı

Aradığınız tüm antioksidanlar kekik çayında:

Vücudunuzdaki bazı kararsız kimyasal yapılar nedeniyle oksidatif stres olarak isimlendirilen olumsuz bir durum ortaya çıkarak hücre hasarı yaratabilir. İşte antioksidan bunun en büyük düşmanıdır. Kekik çayı içerisinde bulunan lutein, zeaksantin ve naringenin gibi antioksidanlar ve polifenoller hücrelerinizi koruyarak hem hastalıklara karşı sizi güçlendiriyor hem de yaşlılığın olumsuz etkilerini geri plana atıyor.

Virüslere karşı gerçek bir savaşçı:

Kekik çayı içerisinde magnezyum, kalsiyum, potasyum, manganez, çinko, demir gibi sayısız mineral var. Kekik çayı aynı zamanda antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere de sahip. Bunun anlamı; kekik çayı mineralleri sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor ve aynı zamanda grip virüsü, herpes virüsü, zona virüsü ve hatta HPV gibi virüslere bile savaşmanızı sağlıyor. Bu virüslere bağlı olarak oluşan belirtileri de ortadan kaldırma etkisi vardır.

Sakinleştirici etkisi büyük:

Önce bilimsel olarak konuşalım; kekik çayı içerisinde karvakrol bileşiği vardır ve bu bileşenin nörolojik olarak kişi üzerinde sakinleştirici etki yaptığı biliniyor. Özellikle gece yatmadan önce bir fincan içmek iyi uyumanızı sağlar. İşin bir de psikolojik boyutu var. Kendinize keyifle bir fincan kekik çayı hazırlar, içine biraz bal ekler biraz da limon sıkarak huzurla içerseniz emin olun çok iyi gelecektir.

Öksürüklere karşı bire bir:

Üst solunum enfeksiyonlarında sıkça karşılaşılan boğaz ağrısı ve öksürük gibi şikayetlerde kekik çayının oldukça olumlu bir etkisi vardır. Boğazdaki tahrişi azalttığı gibi göğüs tıkanıklıklarını da rahatlatmaktadır. Ilık çay olarak içilebileceği gibi gargara olarak da kullanılabilir. Hatta kekik yağının buharının çekilmesi bile kişinin bu sorunlarını büyük oranda azaltacaktır.

kekik çayı

Mide ve sindirim sistemi dostu:

Kekik çayı hem midede hem de sindirim sistemi boyunca rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu etkinin nedeni, sahip olduğu antimikrobiyal özelliklerdir. Bu özellikler sayesinde bağırsak sağlığını desteklemektedir. Aynı zamanda bağırsak yolundaki mukozayı da temizleyerek yemek sonrası oluşan şişliği ortadan kaldırır. Üstelik karaciğer dostudur.

En acı verici adet ağrılarında yanınızda:

Adet dönemi her zaman zordur ancak bazı kadınlar bu sırada çok daha büyük ağrılar yaşayabilirler. Günlük yaşamı bile olumsuz etkileyen bu ağrılar sırasında düzenli olarak içilen kekik çayı, ağrı kesici ve spazm çözücü etkisi sayesinde regl ağrılarını büyük oranda azaltacaktır. Regl öncesi dönemlerde içilen kekik çayı, adet döngüsünün düzene girmesi konusunda da yardımcı olur.

Ağız sağlığına dikkat edenler kekik çayını ihmal etmemeli:

Kekik çayının az bilinen ama en büyük olumlu etkiyi yaptığı yerlerden bir tanesi de ağız ve diş sağlığıdır. Kekik çayını içmek yerine her gün düzenli olarak, özellikle sabah saatlerinde ağız gargarası olarak kullanırsanız diş çürüklerinizi ve diş eti sorunlarınızı daha oluşmadan engelleyebilirsiniz. Üstelik kronik ağız kokusu sorunları yaşayanlar için de kekik çayı ile gargara yapmak son derece yararlıdır.

Cildinize de sürebilirsiniz:

Kekik çayını hep içmekten ya da gargara yapmaktan bahsettik ancak onu cildinize sürerek kullanmanız da mümkün. Akne ve sivilce gibi cilt sorunlarında, etki yapması istenilen bölgeye pamukla düzenli olarak kekik çayı sürmek hızla bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Özellikle sabah saatlerinde yaşanan göz altı bölgelerdeki şişkinlik için de kekik çayına batırılmış pamuk uygulayabilirsiniz.

kekik çayı

Peki kekik çayı zayıflatır mı, tansiyonu düşürür mü?

Kekik çayının kesin olarak zayıflattığını söyleyemeyiz ancak mide ve sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle kilo verme sürecinde yardım olacağı kesin. Tansiyon üzerindeki etkileri ise kesin değil. Bazı kişilerde tansiyonu düşürdüğü söylenirken bazılarında yükselttiği görülmüştür. Bu nedenle doktorunuza danışmadan bu tür bir deney riskine girmeyin.

Her şeye iyi gelen kekik çayının zararları var mı, kimler kullanamaz?

Tüm bitkiler gibi kekik çayının da bazı kişiler üzerinde olumsuz etkileri olacaktır. Örneğin mide rahatsızlıklarında, bağırsak ülserinde ya da karaciğer iltihabında kekik çayının olumsuz etkileri olabilir. Aynı şekilde hamilelerin ya da emzirme dönemindeki yeni annelerin de kekik çayı tüketimi konusunda dikkatli olmaları öneriliyor. Bazı kişilerde alerjik reaksiyon yaratabileceği de unutulmamalıdır.

İçerek ya da gargara yaparak kullanabileceğiniz kekik çayı faydalarından ve olası zararlarından bahsettik. Anlattıklarımız yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tüm sağlık konularında olduğu gibi kekik çayı tüketimi hakkında da en doğru ve size özel bilgiyi uzman bir hekimden almanız gerektiğini unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir