Bebeklerin Büyüyebileceği ‘Yapay Rahim’ Geliştirildi

Bebeklerin Büyüyebileceği ‘Yapay Rahim’ Geliştirildi
0

 

Hamilelik Tarih Oluyor: Bebeklerin Anne Karnı Dışında Büyüyebileceği ‘Yapay Rahim’ Geliştirildi

Çinli bilim insanları, kadınlardaki hamilelik sürecini sona erdirecek ve doğmamış bebeklerin olası hastalıklarını dahi tespit edebilecek bir sistem geliştirdi. Yapay zeka ile yönetilen bu sistem, annedeki rahim ortamını dış dünyaya taşıyor. Bebekler, bu yapay rahim içerisinde büyüyebilecekler. Ancak şimdilik sistem erken gelişim aşamasında ve standartlaşmaktan çok uzak…

Çin’de hizmet vermekte olan Suzhou Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesinde çalışan bilim insanları, tıp tarihine geçecek bir çalışma yürüttüler. Yaptıkları çalışmalar sonucunda yapay zekanın yönettiği yapay bir rahim oluşturmayı başaran uzmanlar, bu rahimde embriyo büyütmeyi başardılar. Şu an için yalnızca fareler için kullanılan sistemin ilerleyen dönemlerde insanlar için de kullanılabilir hale getirilebileceği söyleniyor.

Bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda rahim ortamını tam anlamıyla kopyalamış oldular. Bu da bir embriyonun yapay bir rahimde gelişmesini sağladı. Embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için gerekli olan tüm molekülleri kullanan ve bunların iletimini yapay zeka ile gerçekleştiren bilim insanları, bu çalışma ile kadınları hamilelik sürecinden kurtarabileceklerine inanıyorlar. Üstelik bu sistem sayesinde anne rahmindeki olası hastalık riskleri de ortadan kalkıyor. Zira sistem, embriyoyu her an takip ediyor.

Bu tür bir çalışmanın insanlar üzerinde denenmesi yasak

Çinli bilim insanlarının geliştirdiği yapay rahim ile ilgili dikkat çeken bir husus var. Öyle ki uluslararası yasalar gereğince bir insan embriyosunun aylar boyunca rahim dışında tutulması yasak. Bu da bilim insanlarının elini kolunu bağlıyor. Zira yapay zeka, şu anda sadece fareler üzerinden eğitim alıyor. Bu da çalışmanın insanlar üzerinde etkili olup olmayacağının anlaşılmasını imkansız hale getiriyor. Ancak ilerleyen dönemlerde bu durum değişebilir ve Çinliler, bir insan embriyosu ile yapay zekayı eğitebilirler.
 

Bilim insanlarına göre yapay zeka ile yönetilen yapay bir rahim, yalnızca hamilelikteki hastalıklar için engelleyici değil. Uzmanlar, bu sistem sayesinde başta düşük olmak üzere üreme ile ilgili pek çok olumsuzluğun üstesinden gelinebileceğini düşünüyorlar. Teknolojik gelişmeler, çok yakın bir gelecekte tıp dünyasını bambaşka bir noktaya taşıyabilir gibi görünüyor.

Peki sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Bir kadın ya da bir erkek olarak bebeğinizin bir robotun içerisinde büyümesini ister miydiniz?

 

Kaynak:https://www.iflscience.com/health-and-medicine/this-artificial-womb-and-ai-nanny-is-the-future-of-child-development-claim-chinese-scientists/
.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir