Birileri ders alır belki: Tim Cook, Teknoloji Dünyasında ‘İşçi Kıyımı’ Yapılırken Apple’ın Neden Toplu İşten Çıkarma Yapmadığını Açıkladı

Birileri ders alır belki: Tim Cook, Teknoloji Dünyasında ‘İşçi Kıyımı’ Yapılırken Apple’ın Neden Toplu İşten Çıkarma Yapmadığını Açıkladı
0

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin neden toplu işten çıkarma yoluna gitmediğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Apple, işten çıkarma yolunu “son çare” olarak görüyor.

2022-2023 sezonu, teknoloji dünyası için oldukça zorlu geçiyor. Zira şirketlerin maliyetleri artarken kazançları genel olarak düşüş eğiliminde. Hal böyle olunca da Microsoft’tan Google’a ve hatta Netflix’e kadar pek çok şirket, bu sezonu toplu işten çıkarmalarla geçiriyor.

Ancak ABD merkezli teknoloji devi Apple, şu ana kadar toplu işten çıkarma yapmadı. Rakip firmalar ciddi anlamda küçülmeye giderken Apple’ın izlediği strateji dikkat çekiciydi. Bu mesele, The Wall Street Journal tarafından Apple CEO’su Tim Cook‘a soruldu. Gelen cevaplar, Apple’ın neden toplu çıkarma yapmadığı konusu kadar dikkat çekiciydi.

Tim Cook: Toplu işten çıkarma, Apple için son çare

Tim Cook, Wall Street Journal’a verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı: İşten çıkarmaları son çare olarak görüyorum. Asla asla diyemezsin. Ancak maliyetleri elimizden geldiğince başka şekillerde yönetmek istiyoruz.

Yakın tarihli bir açıklamaya göre Apple, diğer teknoloji şirketleri kadar eleman almıyor

Yine Wall Street Journal, Ocak 2023’te Apple’ın neden toplu işten çıkarma yapmadığına ilişkin bir rapor hazırlamıştı. Bu raporda Eylül 2019-Eylül 2022 dönemini analiz eden editörler, rakiplerin yüzde 57 ila yüzde 100 büyüme gösterirken Apple’ın sadece yüzde 20 oranında büyüdüğü belirtiliyordu. Yani Apple, rakipleriyle kıyaslandığında zaten çok az eleman alımı gerçekleştiriyordu.

Tim Cook, maaşını kendi isteği ile düşürdü!

Tim Cook

Bundan birkaç hafta önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Tim Cook’un kendi maaşını kendi isteğiyle düşürme yoluna gittiğinden bahsetmiştik. Aslında bu bile Apple’ın neden toplu işten çıkarma yoluna gitmesine gerek olmadığının açık bir göstergesi. Zira alınan kararla Tim Cook, 2023 yılında şirkete 35 milyon dolar bütçe bırakmış oldu. Bu para, yüzlerce çalışanın işinden olmamasını bile sağlayabilecek büyüklükte.

Kaynak:https://www.wsj.com/articles/apple-aapl-q1-earnings-report-2023-11675281851 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir