Bu tatil sezonunda dikkat edilmesi gereken 5 dolandırıcılık

Bu tatil sezonunda dikkat edilmesi gereken 5 dolandırıcılık
0

 

Resimler: google products
 

Google Gmail’den Yıl sonu alışveriş uyarı ve açıklamaları:

Gmail, çevrimiçi ortamda güvende olmanıza yardımcı olmak için bunları ve sayısız diğer kötü amaçlı ve istenmeyen kampanyaları engellemeye yardımcı olur

Toplanmadan hediyeleşmeye, süslemeden bağışa kadar tatil programları hızla dolmaya meyillidir. Herkesin yapmak istediği son şey, çevrimiçi hesap bilgilerinizi ve paranızı çalmayı amaçlayan spam gönderenler ve dolandırıcılar da dahil olmak üzere dolandırıcılarla uğraşmaktır.

Bu dolandırıcılar en iyi zamanlarda sinir bozucu ve ısrarcıdır, ancak tatil sezonunda davranışları daha da aşırıdır. Bu nedenle, bu davetsiz misafirleri engellemek için günün her saati çalışan özel bir Google ekibimiz var. Gmail kullanıcılarını günde yaklaşık 15 milyar istenmeyen iletiden koruyarak spam, kimlik avı ve kötü amaçlı yazılımların %99,9’undan fazlasını engelliyoruz. Ancak kötü niyetli oyuncular tatil sezonunda yavaşlamazlar-hızlanırlar. Yalnızca son iki hafta içinde, ortalama hacimden %10 daha yüksek olan 231 milyardan fazla spam ve kimlik avı mesajını engelledik.

Bu nedenle, bu tatil sezonunda ekstra uyanık olmanıza yardımcı olmak için, dikkat etmeniz gereken e-posta türleri ve kırmızı bayraklar için hızlı bir kılavuz:

1. Hediye kartları ve eşantiyonlar.

Alışveriş sezonu tüm hızıyla devam ederken, hediye kartı ve hediye dolandırıcılığı da vardır. Dolandırıcılar, insanları kendileri için bir hediye kartı satın almaları için kandırmaya çalışabilir — bazen bilinen bir kişi kılığını kullanarak-veya kredi kartı bilgilerini paylaşmaları karşılığında ücretsiz bir ödül verebilir. Prag veya Pennsylvania’daki arkadaşınızdan onlara bir hediye kartı almanızı isteyen bir e-posta alırsanız, isteği gerçekten gönderdiklerini onaylamak için onlara hızlı bir metin gönderin. Ve bir hediye gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, sadece hileli olabilir.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünen bir teklif mi aldın? Herhangi bir bağlantıyı tıklamadan önce iki kez düşünün.

2. Hayır kurumları.


Saldırganlar verme mevsimi boyunca herhangi bir kısıtlama göstermezler. Aslında, hayır kurumlarıyla ilgili dolandırıcılıklar ve kimlik avı girişimleri yılın bu zamanında daha da kötüleşerek hem dolandırıcılıklara kurban gidenlere hem de bağışlardan yararlanacak hayır kurumlarına zarar veriyor. Haberlerdeki bir konuya bağlı sözde bir hayır kurumu veya tanıdık bir adı olan bir kuruluş olsun, kişisel e-postalarından onlarla iletişime geçmenizi veya doğrudan onlara para göndermenizi isteyen herkesi arayın.

 

3. Demografik hedefleme.

En zararlı dolandırıcılıklardan bazıları sizin için en özel hedeflerdir. Bu dolandırıcılıklar, hayatınızın veya kimliğinizin belirli bir unsurunu içerdikleri için daha kişisel görünebilir. Yerel Okul Aile Birliği yönetim kurulu üyelerinden gelen iletişimleri taklit etmek veya belirli yaş gruplarını hedef alan sahte e-postalar göndermek olsun, bu tatil sezonunda gözlerinizi kimliğe dayalı kötü amaçlı e-postalara açık tutun.

 

4. Abonelik yenilemeleri.

Yıl sonuna yaklaştıkça abonelik yenileme dolandırıcılıkları artabilir. Bu e-postaların özellikle istenmeyen bir sürümü, kurbanları gelişmiş güvenlik vaadiyle cezbeden virüsten koruma hizmetlerini taklit ediyor. Bazı dolandırıcılar mesajlarını çok ikna edici gösterebilirken, gönderenin e-postasını her zaman kontrol ettiğinizden emin olun. Eğer kapalı görünüyorsa, hileli olabilir.

5. Kripto dolandırıcılığı.

Kendi başına bir dolandırıcılık sınıfı olan kripto tabanlı dolandırıcılıklar yılın bu zamanında yaygınlaşabilir. Bu dolandırıcılıkların yaygın bir varyasyonu, ödeme toplamak için bir kripto para cüzdanı kullanır ve genellikle bir tehdit yoluyla bir kurbandan para koparmaya çalışır. Gmail sizi bu saçma talepler konusunda uyarabilir, ancak bu tür dolandırıcılıkların kurbanı olmaktan kaçınabilmeniz için bunları nasıl tespit edeceğinizi bilmek de önemlidir. Bazı büyük kırmızı bayraklar yazım hatalarını, kapalı görünen e-posta adreslerini veya ödeme taleplerini içerir.

Kötü amaçlı etkinlik yelpazesi baş döndürücü görünse de, iyi haber şu ki Gmail bu ve diğer sayısız kötü amaçlı ve istenmeyen kampanyayı engellemeye yardımcı oluyor. Gelişmiş kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım denetimleri de dahil olmak üzere Gmail’deki dijital korumalar varsayılan olarak ayarlanır ve bu da korunmanızı sağlamaya yardımcı olur. Bu dinamik ve bitmeyen bir zorluk olsa da, araçlarımız ve güvenlik uzmanlarımız sürekli olarak yeni saldırı yöntemlerini tespit etmek için verileri araştırıyor ve sizi güvende tutmanıza yardımcı olacak yeni, karmaşık korumalar oluşturuyor. Daha fazla bilgi edinweb sitemizde Gmail’de yerleşik korumalar hakkında ve tatil dolandırıcılığının kurbanı olmamak için bu altın kurallara uymayı düşünün:

 • Yavaşla. Dolandırıcılıklar genellikle bir aciliyet duygusu yaratmak için tasarlanmıştır. Soru sormak ve düşünmek için zaman ayırın.
 • Nokta kontrolü. Aldığınız ayrıntıları iki kez kontrol etmek için araştırmanızı yapın. Sana söyledikleri mantıklı mı?
 • Dur! Gönderme. Hiçbir saygın kişi veya kuruluş, yerinde ödeme veya kişisel bilgilerinizi talep etmeyecektir.
Kaynak: https://blog.google/products/gmail/holiday-season-scams/ 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir