ChatGPT, Bundan Sonra Abonelik Olmadan da Kullanılabilecek (Ama Şartları Var)

ChatGPT, Bundan Sonra Abonelik Olmadan da Kullanılabilecek (Ama Şartları Var)
0

 

OpenAI, amiral gemisi büyük dil modeli yapay zekâsı ChatGPT’nin abonelik olmadan da kullanılabilmesinin yolunu açtı. Elbette firmanın bu hamlesinin bir nedeni var.

Günümüzdeki yapay zekâ devriminin kitlelere yayılmasında öncü konumda bulunan ChatGPT, uzun zamandır hem en popüler hem de en tartışmalı yapay zekâ araçları arasında başı çekiyor. OpenAI, bu yapay zekânın kullanılması için abonelik oluşturma şartını kaldırdı. Bundan sonra herkes ChatGPT’yi kullanabilecek ancak abone olmadan kullanacakların erişimi bir nebze kısıtlı kalacak. 

Daha gelişmiş modeller için daha çok veri

chatgpt

OpenAI’ın şimdilik belli bölgelerde kullanıma sunduğu yeni sistemde kullanıcılar, kendilerine özel bir abonelik oluşturmaya ihtiyaç duymadan ChatGPT kullanabilecekler. ChatGPT bu sohbetlerden elde ettiği verileri kendi modellerini daha da geliştirmekte kullanacak ancak isteyen kullanıcılar, verilerinin toplanmasına engel olabilecek. Bunun için ekrandaki soru işareti butonuna tıklamak ve verilerin toplanması seçeneğindeki izinleri kaldırmak yeterli olacak. 

Giriş yapmakla uğraşmayacak olan kullanıcılar doğrudan yapay zekâ sohbet botu ile iletişim kurabilecekler. Öte yandan bu botun becerileri, ücretsiz aboneliklerle kullanılan versiyondan bile daha kısıtlı olacak. OpenAI tarafından gelen açıklamada, abonelik olmadan kullanılacak modelin içerik oluşturma açısından daha da sınırlı olacağı ifade edildi. OpenAI, var olan içerik kısıtlarının da ötesindeki bu içerik kısıtını “Giriş yapılmamış deneyimler var olan güvenlik önlemlerinden faydalanacak. Bunlara ek olarak, uygun olmayabilecek içeriklere yönelik ek güvenlik korumaları da devrede olacak.” şeklinde açıkladı. Bu açıklama ne süreç hakkında ne de güvenlik önlemlerinin detayları hakkında ek bir bilgi sunmamasıyla dikkat çekti. 

Abonelik gerektirmeyen ChatGPT’nin ilk olarak hangi bölgede ya da hangi gruplar tarafından kullanılabileceği ise şimdilik bilinmiyor. 

Kaynak:https://techcrunch.com/2024/04/01/chatgpt-no-longer-requires-an-account-but-theres-a-catch/
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir