Chrome, RSS Efsanesi Google Reader’ı Farklı Bir Formda Geri Getiriyor

Chrome, RSS Efsanesi Google Reader’ı Farklı Bir Formda Geri Getiriyor
0

Google, bir döneme damga vuran RSS aracı Google Reader‘ı, farklı bir formda da olsa Chrome’a taşıyor.

Google Chrome‘un test etmekte olduğu “Takip et” özelliği ile özellikle haber sitelerine eklenen en son haberleri kaçırmadan takip etmek kolaylaşacak gibi görünüyor. Open RSS standardını kullanan yeni özellik haber içeriğini doğrudan Chrome içerisinde görme imkânı veriyor. Posta listelere üye olmak veya her site için bildirimleri açıp kapatmak yerine kullanıcılar sadece Takip et düğmesine basarak o sitenin güncellemelerini otomatik olarak görebilecekler.

Google’dan Paul Bakaus Twitter‘da yeni özelliğe dair şu açıklamaları yaptı: “Şurasını net olarak anladık. Keşfetme ve dağıtım web dünyasında bir eksiklik ve RSS şimdiye kadar kullanıcı dostu bir sistem olmayı başaramadı. Bugün güncel içeriği takip etmek için yeni bir yol sunmayı deniyoruz. RSS’in gücünü kullanıcılara çok daha pratik bir şekilde yansıtacağız. Deneme aşamasındaki bu sistem hakkındaki görüşlerinizi bekliyoruz.”

Chromium Blog‘undaki bir gönderiye göre Chrome Canary kullanan Amerikalı kullanıcılar önümüzdeki birkaç hafta içinde tarayıcılarında Takip Et (Follow) düğmesini görmeye başlayacaklar. Kullanıcılar takip ettikleri sitelerin haberlerini ve eklenen yeni içeriği Yeni Sekme sayfasındaki Following başlıklı bir bölümde görecekler. Google bu bölümün güncel olmasını sağlamak için içerik üreticilerine RSS‘lerini gözden geçirmelerini ve sık güncellenir hale getirmelerini öneriyor.

Google, bir dönem RSS’ler için Google Reader uygulamasını yayınlamış ve bu uygulama önemli RSS araçlarından biri haline gelmişti. Ancak sonrasında Google Reader kapatılmıştı. Şimdiyse bu efsane, farklı bir formda da olsa, hayatımıza geri dönecek gibi görünüyor.


Google, bir dönem RSS'ler için Google Reader uygulamasını yayınlamış ve bu uygulama önemli RSS araçlarından biri haline gelmişti.

Önemli Not: 

Bir Blogger, WordPress, Yeni Google Sites,  Yayıncısı olarak;

Google bir süre önce Blogger’un FeedBurner uygulamasını Temmuz 2021de bakıma alacağını ve Halen kullanılmakta olan Blogger Abone olma sistemini iptal edeceğini duyurmuştu. Mail yolu ile Abone olma veya Takip etme sisteminin aynı olmasından dolayı, umuyoruz Google Reader benzeri gelecek sisteminde Blogger yayıncılarının da işine yarar bir uygulama olması yönündedir.

Bu gelişmeleri umarım mutlu bir yansıma ile yaşar ve görürüz. 
 

Yine umarım Google Blogger kullanıcılarını Abonelik sistemi için pass geçmez ve bir arada tutmaya çalışır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir