Depremin Ardından Dünyanın Dört Bir Yanından Türkiye’ye Destek: Güney Kore, Tüm Kaynakların Seferberliği İçin Talimat Verdi

Depremin Ardından Dünyanın Dört Bir Yanından Türkiye’ye Destek: Güney Kore, Tüm Kaynakların Seferberliği İçin Talimat Verdi
0

 

Kahramanmaraş’ta gerçekleşen 7,4 büyüklüğündeki deprem sonrası Türkiye 4. seviye alarm duyurusu yaptı. Bu duyurunun ardından pek çok ülkeden Türkiye’nin yardım çağrısına olumlu yanıt geldi.

Ülkemiz çok zor bir gecenin sabahına uyandı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerimizde hissedilen 7.7 büyüklüğündeki depremin oluşturduğu zarar günün ışıklarıyla birlikte daha net görünmeye başladı. Depremin ardından 6.6 büyüklüğüne ulaşan 60’dan fazla artçı deprem kaydedilirken kısa süre önce gerçekleşen 7.5 büyüklüğündeki ikinci deprem, ilk depremde ağır hasar alan binaların da yıkılmasına neden oldu.

Depremin ardından AFAD, Kızılay ve devletin ilgili birimlerinden açıklama ve uyarılar gelmeye başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır.” şeklinde açıklama yaptı. Gerçekleştirilen bu uluslararası alarm bildiriminin ardından dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden yardım açıklamaları gelmeye başladı.

Güney Kore, mevcut tüm kaynkaları seferber edecek

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Lee Do-woon, basın toplantısında “Yoon, ‘kanla pekiştirilmiş müttefik ve kardeş millet’ olarak Güney Kore’nin, Türkiye’nin depremin ardından toparlanmasına yardım etmek için herkesten daha istekli olması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin şu an en çok ihtiyacı olan şeylerin çadır, ilaç, tıbbi malzeme ve elektrik ekipmanı olduğunu kaydeden Yoon, dışişleri, savunma, sanayi bakanlıkları da dahil tüm bakanlıklara mevcut tüm kaynaklarını seferber etmelerini ve en yüksek sayıda yardım malzemesi sağlamalarını ve önlemlere ilişkin Türk tarafıyla hızlı bir şekilde görüşmelerini istediğini belirtti.” dedi.

Sözcü Lee, Yoon’un Türkiye’nin aldığı yardımların, sadece acil durum malzemelerinden oluşmadığından, depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşasına da destek olduğundan emin olunması için her bakanlıkta yardımlardan sorumlu bir birim kurulması talimatı verdiğini aktardı.

Copernicus uydu sistemi Türkiye’nin kulanımına sunuldu

AB Komisyonu sözcülerinden Balazs Uhvar, yaptığı açıklamada yeryüzü gözlem uydu sistemi Copernicus‘u Türk hükümetinin erişimine sunduklarını ve AB’nin gerektiğinde daha fazla destek sağlamak için hazırda beklediğini belirtti.

AB Komisyonu tarafından denetlenen ve açık kaynaklı bir uydu gözlem projesi olan Copernicus, yeryüzünün neredeyse tamamını anlık olarak gözlemlenmesini sağlayan, yüksek çözünürlüklü ve son derece doğru bilgiler ve görüntüler sunabilen bir araştırma uydu gözlem projesidir. Proje son yıllarda ağırlıklı olarak küresel ısınma ve büyük doğal afetlerde kullanılıyor.

İlk yardım, kardeş ülkemiz Azerbaycan’dan geldi.

Kahramanmaraş depremi

Ülkemizin en büyük dostu olan Azerbaycan, 7.7 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depreminin ardından sivil savunma birliklerini Türkiye’ye yönlendirdiğini duyurdu. Bu kapsamda 370 kişilik arama kurtarma ekibi, AFAD ve diğer ekiplere yardım etmek üzere deprem bölgesine ilerliyor.

Yavru vatan KKTC’den 84 kişilik kurtarma ekibi ve 8 özel araç gönderilecek.

Kahramanmaraş depremi

KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na bağlı 20 kişilik arama kurtarma ekibiyle birlikte 8 özel donanımla alan Girne Limanı’ndan Mersin Taşucu Limanı’na doğru yoola çıktı. Ayrıca sivil savunma uzmanlarından oluşan 10 kişilik bir ekip, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı^na bağlı 17 kişilik arama kurtarma timi ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’ne bağlı 22 personel de hava yooluyla ülkemize doğru hareket etti.

Ayrıca KKTC’de faaliyet gösteren bazı üniversitelerinde görev alan 15 kişilik doktor ve sağlık personeli ekibi de Türkiye’ye gönderildi.

Rusya, 2 uçakla 100 kişilik arama kurtarma ekibi gönderiyor.

Kahramanmaraş depremi

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin Kahramanmaraş bölgesine 100 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderilmeye hazır. 2 adet İl-76 uçağının en kısa sürede Türkiye’ye inmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği, depremzedelere yardım için Bağışçılar Konferansı düzenleyecek

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye ve Suriye’deki depremlerin ardından etkilenenlere destek için bir Bağışçılar Konferansı düzenleneceğini duyurdu. Etkinliğin mart ayında Brüksel’de yapılacağı belirtilirken, konferansa Komşuluk ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Oliver Varhelyi ile AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten İsveç’in Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell’ın beraber başkanlık edeceği ifade edildi. 

Bu konferansın, Türkiye ile koordinasyon hâlinde gerçekleştirileceği aktarılırken uluslararası toplumun harekete geçirilmesinin planlandığı ifade edildi. 

Yunanistan’dan 29 kişilik ekip ve ilk yardım malzemeleri

Her ne kadar Yunanistan’la aramız gergin olsa da Yunanistan Başkanı Miçotakis, Kahramanmaraş’ta yaşanan felaket sonrası resmi Twitter hesabından açıklama yapmıştı. Miçotakis, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı deprem felaketinden erin üzüntü duyuyoruz. Kurbanların ailelerine içten başsağlığı diliyoruz ve düşüncelerimiz etkilenen tüm insanlarla birlikte. Yunanistan kaynaklarını seferber ediyor ve hemen yardım edecek.” ifadelerini kullanmıştı. 

7 Şubat itibarıyla Yunanistan’dan 29 kişilik ekip ve ilk yardım malzemelerinin sağlandığı aktarıldı. 

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı, 76 kişilik ekip ve kurtarma ekipmanları gönderdiğini açıkladı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly, Türkiye’ye 76 kişilik kurtarma ekibi göndereceklerini bildirdi. Görevlilerin yanı sıra kurtarma ekipmanları ve arama köpeklerinin de gönderileceğini belirten Clevery, yaptığı açıklamada “Daha fazla yardım için de hazırız” dedi.

Fransa’dan 139 arama kurtarma görevlisi de yola çıktı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’da yaptığı açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla sivil savunma ve güvenlikten 139 arama kurtarma görevlisinin Avrupa Dayanışma Mekanizması kapsamında Türkiye’ye bu akşam uçakla gideceğini aktardı.

İspanya Dışişleri Bakanlığı, yardımın yola çıktığını açıkladı, 90 kişilik ekip ülkemize geldi

İspanya Dışişleri Bakanlığı, Malatya Havalimanı’na varmak üzere yardım gönderdiklerini açıkladı. Sosyal medyada yapılan paylaşımda, “İspanya, Askeri Acil Durum Birliği’ne bağlı asker ve İHA’ları acilen Türkiye’ye sevk ediyor” ifadelerini kullandı. Ayrıca İspanya’nın 90 kişilik ekibin gönderdiği de bildirildi.

Kırgızistan’dan 63 kişilik arama kurtarma ekibi ve uzman köpekler gönderildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un talimatı üzerine Acil Durumlar Bakanlığına bağlı 63 kişilik arama kurtarma ekibi, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Türkiye’ye gönderildi.Arama kurtarma görevlilerinin yanı sıra sağlık çalışanları ve psikologlardan oluşan ekibin beraberinde iki özel eğitimli köpeğin de bulunduğu belirtildi.

ABD’den “Her türlü yardımı sağlamaya hazırız” açıklaması geldi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu bildirdi. Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremden ötürü endişe duyduklarını söyleyen Sullivan, “Gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazırız. Başkan, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve diğer federal hükümet ortaklarını, depremden en çok etkilenenlere yardımcı olmak için ABD’nin müdahale seçeneklerini değerlendirmeleri için yönlendirdi. Türkiye hükümeti ile koordinasyon halinde durumu yakından izlemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden ise resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremin yol açtığı can kaybı ve tahribattan derin üzüntü duyuyorum. Ekibime, Türkiye ile koordineli olarak durumu yakından izlemeye ve gerekli her türlü yardımı sağlamaya devam etmeleri talimatını verdim.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Türkiye’ye öncü yardım birliklerinin yolda olduğunu ve önümüzdeki günlerde oluşabilecek muhtemel ihtiyaçlar için hükümetle temasta olduklşarını belirtti. 7 Şubat itibarıyla 79 kişilik ekibin gönderildiği de aktarıldı.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Türkiye’nin yanında olduğunu açıkladı.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Çok sayıda can kaybına yol açan şiddetli bir depremin vurduğu Türk halkının yanındayım. İtalya’nın yardımı eksik olmayacak. Dışişleri Bakanlığı, depremden etkilenen bölgedeki tüm İtalyanlarla temas kuruyor.” ifadesini kullandı.

Almanya da Türkiye’ye yardım göndereceğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Almanya hükümet temsilcileri olarak Türkiye – Suriye bölgesinden gelen deprem haberlerini şaşkınlık ve endişeyle izliyoruz. Ölü sayısı artmakta. Kurban yakınlarının üzüntülerini paylaşıyor, enkaz altındakilerden endişe duyuyoruz. Almanya tabii ki Türkiye ve Suriye’ye yardım edecektir.” açıklamasını yaptı. Almanya’nın, 41 kişilik ekip, kurtarma köpekleri ve ilk yardım malzemeleriyle destek verdiği kaydedildi.

Japonya’da taziye mesajıyla birlikte yardım göndereceğini açıkladı.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği, Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’nin Türkiye’ye gönderilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Japonya’dan gönderilmesi planlanan Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’nin 3 üyesinden oluşan bir öncü ekip ile 15 kişilik kurtarma ekibini taşıyan uçağın bugün Haneda Havalimanı’ndan havalanıp, İstanbul aktarmalı olarak Adana’ya ulaşacağı belirtildi.

Ekibin, Türkiye saatiyle yarın saat 06.25’te İstanbul Havalimanı’na varmasının planlandığı belirtilen açıklamada, depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye’ye taziye dilekleri iletildi.

İsveç, Türkiye’ye yardım için Avrupa Birliği ile ortam yardımlarını yönlendireceklerini açıkladı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ulaşıp Avrupa Birliği ortak yardımlarını yönlendireceğini belirtti. İsveçli Bakan, yaptığı açıklamada “Türkiye ve Suriye’de yüksek can kaybıyla sonuçlanan depremin korkunç sonuçlarından derin üzüntü duyuyorum. İsveç, Avrupa Birliği Konseyi’nin dönem başkanı olduğundan dolayı, bu felakette ülkelere yardım etmek adına AB çabalarının koordinasyonu için Mevlüt Çavuşoğlu ve Suriye’ye ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

İsviçre’de yardım gönderen ülkeler arasında.

İsviçre basınında yer alan haberlerde, İsviçre Dışişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda 80 kadar arama-kurtarma ekibinin bu akşam saatlerinde Türkiye’ye doğru yola çıkmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Malta da Türkiye’deki deprem mağdurlarına yardıma destek vereceğini açıkladı.

Malta İçişleri, Güvenlik, Reformlar ve Eşitlik Bakanı Byron Camilleri, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Malta, son aylarda bu konuda eğitim almış insanlardan oluşan bir ekip gönderecek.” dedi.

Avusturalya’dan hem maddi yardım hem de askeri yardım gelecek.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer de Avusturya’nın 3 milyon avro yardım kurumlarına destekte bulunacağını ayrıca yarın 80 askerin depremin yaşandığı bölgeye sevk edileceğini bildirdi.

Hollanda, Türkiye’ye Kentsel Arama ve Kurtarma ekibi gönderecek.

Kahramanmaraş depremi

Hollanda’nın göndereceği bu ekip, polis ve askeri personel, ilk yardım ekipleri ve itfaiyecilerden oluşuyor.

İsrail, Kahramanmaraş’taki deprem için acil bir yardım programı hazırlıyor.

işleri Bakanı Eli Cohen tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre “Türkiye’nin güneyinde meydana gelen deprem nedeniyle İsrail devleti adına Türk halkına derin üzüntülerimizi iletmek istiyorum. Kalplerimiz felaketin kurbanlarıyla; yaralılara acil şifa diliyoruz.” ifadeleri yer aldı. Cohen, acil yardım programı hazırlanması için talimat verdiğini duyurdu. İstail’in arama kurtarma ekibi ve temel insani yardım malzemeleri sağladığı aktarıldı.

Ukrayna, büyük bir kurtarma ekibi göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Kahramanmaraş’taki depremle ilgili yaptığı Twitter paylaşımında “Ukrayna, krize karşı yardımcı olmak için Türkiye’ye büyük bir kurtarma ekibi göndermeye hazır. Onların konuşlandırılmasını koordine etmek için Türk tarafıyla yakın işbirliği içindeyiz.” ifadeleri yer aldı.

Pakistan, mümkün olan tüm destekle Türkiye’ye yardım edecek.

Kahramanmaraş depremi

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif İslamabad, Türkiye’ye mümkün olan tüm yardımı yapacaklarını vurguladı. Pakistan’ın 52 kişilik ekip gönderdiği ifade edildi.

Ayrıca Başbakanı Şahbaz Şerif İslamabad’ın talebiyle yardım fonu oluşturulduğu da aktarıldı. Buna göre ülkenin Bakanlar Kurulu’nun tüm üyelerinin bir aylık maaşları ve tüm devlet çalışanlarının maaşlarının bir günlük kısmı yardım fonuna bağışlanacak.

Meksika ve Polonya da yardım için ekip gönderdi

Meksika ve Polonya da deprem bölgesine yardım gönderenler arasındaydı. Meksika 145 kişilik ekip ve arama kurtarma köpekleri gönderirken Polonya’dan da 76 itfaiyeci ve sekiz köpek geldi.

Bulgaristan’dan da yardım geldi

Bulgaristan da 59 kişilik bir ekip ve iki yardım uçağıyla Türkiye’ye destek verdi.

Katar’dan 10 bin adet prefabrik ev

Katar da yardım sağlayacağını duyuran ülkelerden. Gelen bilgilerde, katar’ın temel insani yardım malzemeleri ve ilk yardım malzemeleri sağlayacağı belirtilirken ayrıca Türkiye ve Suriye’ye 10 bin adet prefabrik ev göndereceği ifade edildi. 

Birleşik Arap Emirlikleri’nden de 50 milyon dolarlık destek

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de Türkiye’ye destek sağlama kararı aldı. Gelen bilgilerde, BAE devlet başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın depremden etkilenen Türkiye ve Suriye için 100 milyon dolarlık yardım talimatı verdiği ifade edildi. Bunun 50 milyon dolarının da Türkiye’ye sunulacağı aktarıldı.

NATO: “Türkiye ile tam dayanışma içindeyiz.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO müttefiklerinin yardımları harekete geçirdiğini belirtti. “Bu korkunç depremin ardından müttefik Türkiye ile tam dayanışma içindeyiz.” diyen Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temas halindeyim ve NATO müttefikleri şimdi yardımları harekete geçiriyor.” ifadelerini kullandı.

Cezayir, Lübnan, Kazakistan, Hindistan ve Özbekistan da Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderen ülkeler arasında.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir