Dijital Platformlar Son Üç Ayda Kaç Dizi Bölümü Yayınladı?

 Dijital Platformlar Son Üç Ayda Kaç Dizi Bölümü Yayınladı?
0

Dijital Platformların Son Üç Ayda Yayınladıkları Orijinal Dizi Bölümleri Listelendi: Netflix Yine Zirvede!

Yılın üçüncü çeyreğinde dijital platformların ne kadar içerik yayınladığı belli oldu. Son zamanlarda abone kaybı yaşayan Netflix, 159 yapım ve 1.026 orijinal dizi bölümü ile rakiplerine devasa bir fark attı.

Aylık belli ücretler karşılığında dizi, film gibi içeriklerle dolu kütüphanelerine erişmemizi sağlayan dijital platformlar, gün geçtikçe daha da popülerleşiyor. Durum böyle olunca bu tarz platformlar her geçen gün yeni içeriklerini bizlerle buluşturuyor.

Şimdi ise araştırma firması MoffettNathanson, bu tarz sinema ve dizi platformları ile ilgili yeni verileri paylaştı. Variety tarafından aktarılan veriler, hangi platformun yılın üçüncü çeyreğinde ne kadar dizi bölümü yayınladığı gibi bilgileri içeriyordu. Bu konuda en önde gelen platformun Netflix olduğu görüldü.

Netflix, 1.026 bölüm ile zirvede yer aldı

Verilere göre en çok tercih edilen platform konumunda bulunan Netflix, son üç ayda rekor kırarak 1.026 orijinal dizi bölümü yayınladı. Bu sayının diğer platformların beş katından daha fazla olması da büyük dikkat çekti. Bunun yanı sıra platformun üçüncü çeyrekte 159 orijinal ve özel yapım yayınlandı. Şirket, bu sayıyla da 2021’in son çeyreğinde kırılan 143 yeni dizilik (900’e yakın bölüm) rekoru geçmiş oldu.

Ek olarak Netflix’in başarılı dizileriyle de ilgili verilere yer verildi. Geçtiğimiz haftalarda çıkan ve seri katil Jeffrey Dahmer’in hikayesine odaklanan ‘Dahmer’ dizisi, ilk üç haftasında inanılmaz bir başarı yakaladı. Mini dizi türündeki yapım, Netflix’in İngilizce dilindeki en çok izlenen ikinci dizisi oldu. İlk sırada Stranger Things’in dördüncü sezonu yer alıyor. The Sandman, Cobra Kai’ın beşinci sezonu, Locke & Key’in üçüncü sezonu gibi yapımlar da bu çeyrekteki diğer başarılı diziler arasında yer aldı.

Bu verilere rağmen platformun zor bir dönemden geçtiğini eklememiz gerekiyor. Netflix, geçtiğimiz aylarda 10 yıldan sonra abone kaybettiğini açıkladı. Ayrıca bir önceki çeyrekte de platformun 970 bin rekor abone kaybı yaşadığı duyuruldu. Yeni bir reklamlı abonelik sistemi getirmeyi planlayan platform, ekonomik sıkıntılar da yaşıyordu. Şirket birçok çalışanını işten çıkarırken bazı projelerini iptal etmişti.

Diğer platformlar Netflix’e göre daha durgun bir çeyrek geçirdi

MoffettNathanson’ın diğer platformlar hakkındaki verilerine de bir göz atalım. Veriler incelendiğinde diğer popüler platformların Netflix kadar içeriğe yer vermediği görülüyor.

Amazon Prime Video 223 TV bölümüyle ikinci sırada, Türkiye’de bulunmayan Hulu ise üçüncü sırada yer alıyor. Yakın zamanda Türkiye’ye giriş yapan Disney+ ise dördüncü sırada yer alıyor. Tabii ki bu platformların içerik konusunda durgun bir çeyrek geçirmesi kötü oldukları anlamına gelmiyor. Bilindiği üzere Netflix dışındaki platformlardaki birçok içerik de milyonlarca insanın beğenisini topluyor. Diğer platformların son üç ayda yayınladıkları bölümlerin sayısı ise şu şekilde;

 • Amazon Prime Video: 223 bölüm
 • Hulu: 194 bölüm
 • Disney+: 140 bölüm
 • HBO Max: 114 bölüm
 
Kaynak:https://variety.com/2022/digital/news/netflix-record-tv-episodes-released-q3-2022-1235401013/
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir