Dilin Altındaki Doku Büyümesi: Plica Fimbriata Nedir?

Dilin Altındaki Doku Büyümesi: Plica Fimbriata Nedir?
0

Bazı Kişilerin Dilinin Altında Çıkan Bu Tuhaf Şeyler Neyin Nesidir?

Plica fimbriata, dilin alt tarafındaki zarda bulunan küçük kıvrımlardır ve oldukça nadir görülür. Belki siz de ciltte oluşan bu tarz değişik bir dokuyu ilk kez duyuyorsunuzdur. İşte konuyla ilgili detaylar…

Dilin altında çıkan bu şeyler, et beni gibi çıkıntıları andırıyor. Koltuk altı, göz kapağı gibi bölgelerde de bu tip çıkıntılara rastlanabiliyor. Plica fimbriata’nın cilt üstündeki dokusu, dili ağza bağlayan doku ağı olan frenulum’un her iki tarafında da paralel şekilde bulunuyor. Tabii daha önce böyle bir şeye rastlamadıysanız, bu durum size oldukça farklı geliyordur.

Aslında bu dokular, zararsız olsalar da zamanla büyüdükleri için dişlere takılma riski vardır. Eğer böyle bir durum meydana gelirse bölge enfeksiyon kapabilir. Ancak çoğu enfeksiyon, antibiyotikle kolayca temizlendiği için uzmanlar endişelenecek bir durum olmadığını söylüyor. Haydi gelin, bu değişik cilt dokusu hakkındaki detaylara geçelim.

Plica fimbriata, et beni gibi çıkıntılı yapılarla karıştırılsa da aslında oldukça farklı.

Et benine benzeyen kabarcıklar, genelde nemli ve mukozal bölgelerde büyümez. Bu tip yapıların, çoğunlukla vücudun kuru bölgesinde büyüdüğü görülür. İşte bahsettiğimiz tıbbi durum, bu kabarık yapılara benzese de nemli ortamlarda ortaya çıktığı için ondan farklılaşıyor.

Fimbriata’nın kıvrımlı yapısı, bir doku fazlalığı gibi göründüğü için diğer deri problemleriyle karıştırılıyor.

Bazı insanlarda, yaklaşık olarak 1 cm uzunluğunda deri flepleri (kendi damarı olan doku) bile oluşabilir Bu kıvrımlı yapı, dörtlü öbekler halinde veya tek tük şekilde ortaya çıkabilir. Bahsettiğim bu tıbbi durum, dilin gelişimi ve büyümesi esnasında, vücut tarafından tamamen emilmeyen ekstra bir doku olarak ortaya çıkmaktadır. Bu cilt yapısına sahip kişilerin, herhangi bir enfeksiyon anında direkt doktorlara danışıp bölgenin enfeksiyon kapmasını önlemeleri oldukça önemli.

Kaynaklar: HealthlineWashington IndependentJournal Of Anatomy

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir