Dünya Bankası, Deprem Felaketinin Ardından 1,78 Milyar Dolar Bağış Yapacağını Açıkladı

Dünya Bankası, Deprem Felaketinin Ardından 1,78 Milyar Dolar Bağış Yapacağını Açıkladı
0

Kahramanmaraş deprem felaketinin ardından dünyanın dört bir yanından yardımlar gelmeye devam ederken, Dünya Bankası da Türkiye’ye 1,78 milyar dolarlık bir bağış yapacağını duyurdu.

Ülkemizde yaşanan ve 10 ili ciddi şekilde etkileyen depremin ardından binlerce can kaybı yaşanırken, şehirler neredeyse yaşanmaz hale geldi. Dünya Bankası bugün, Türkiye’de yaşanan deprem sonrasında iyileştirme ve yeniden yapılandırma için 1,78 milyar dolar bağışlayacağını duyurdu.

Dünya Bankası, afetin büyüklüğünü tahmin etmek ve dünyanın dört bir yanındaki afet risk yönetimi konusundaki kapsamlı deneyimine dayanarak kurtarma ve yeniden inşa desteği için öncelikli alanları belirlemek üzere hızlı bir hasar değerlendirmesi yapmaya başlayacak.

Dünya Bankası (World Bank), yeniden yapılandırma çalışmaları için 1,78 milyar dolar bağışta bulundu

Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass, “Dünya Bankası Grubu adına, yıkıcı depremler sonucunda yaşadığınız büyük kayıplar için Türkiye ve Suriye halklarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz” dedi. 

Malpass, “Acil yardım sağlıyoruz, sahadaki acil ve büyük ihtiyaçların hızlı bir değerlendirmesini hazırlıyoruz. Bu, ülkenin toparlanması ve yeniden inşası için öncelikli alanları belirleyecek ve biz de bu ihtiyaçları destekleyecek operasyonları hazırlayacağız.” dedi.

Türkiye’deki mevcut iki projeden (Türkiye Deprem, Sel ve Orman Yangınları Acil Yeniden Yapılandırma Projesi (TEFWER) ve İklim ve Afetlere Dirençli Şehirler Projesi) Koşullu Acil Müdahale Bileşenleri (CERCs) aracılığıyla 780 milyon dolarlık acil yardım sunulacak.

CERC’ler, alıcı ülkelerin Türkiye’de şu anda ihtiyaç duyulduğu gibi, acil durum müdahalesi için proje fonlarına hızlı bir şekilde erişmelerine yardımcı olacak. Yapılan yardım, belediye düzeyinde temel altyapının yeniden inşası için kullanılacak.

Depremzedeler için ise 1 milyar dolarlık destek operasyonları sağlanacak

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, “Türkiye’nin acil ve gelecekteki ihtiyaçları çok büyük. İhtiyaçlar, yardımdan yeniden inşaya kadar tüm yelpazeyi kapsıyor” dedi.

Kaynak: https://reliefweb.int/report/turkiye/world-bank-announces-initial-178-billion-turkiyes-recovery-reconstruction-efforts-after-earthquake-disaster

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir