Facebook’taki Yeni Tehlike: Bir Rakun ve “Bakın Ne Buldum” Mesajı

Facebook’taki Yeni Tehlike: Bir Rakun ve “Bakın Ne Buldum” Mesajı
0

Facebook Messenger’da böyle bir mesaj alırsanız, kesinlikle açmayın. Aksi halde tüm giriş bilgilerinizi kendi ellerinizle kötü niyetli saldırganlara vermiş olabilirsiniz.

Facebook Messenger‘da yeni bir oltalama saldırısı çığ gibi yayılıyor. Bu saldırıda insanların kişisel bilgilerini toplamak için sadece dört kelime kullanılıyor. Ele geçirilmiş hesaplardan akraba ve arkadaşlara atlamaya çalışan saldırı şu dört kelimeile başlıyor: “Bak burada ne buldum!

Mesajın içinde başında şapka olan şirin bir rakun resmi ve bir de link bulunuyor. Kullanıcı linke tıkladığında tekrar Facebook’a giriş yapması isteniyor, ancak bu giriş Facebook üzerinden değil kişisel bilgileri çalmayı amaçlayan bir sahte site üzerinde yapılıyor. Bu şekilde bilgileri toplayan hacker’lar Facebook hesabınızı ele geçiriyor ve kişisel bilgilerinizi topluyor.  

Pek çok kullanıcı böyle sinsice bir saldırının kurbanı olduğunu fark etmiyor. Bu yüzden, aynen e-posta mesajlarında olduğu gibi, sosyal medya üzerinden gönderilen mesajlardaki linklere tıklarken de dikkatli olun; hatta mümkünse tıklamayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir