Fiyat Artışları İçin Şikayet Bildirim Sistemi Oluşturuldu

Fiyat Artışları İçin Şikayet Bildirim Sistemi Oluşturuldu
0

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Haksız Fiyat Artışlarının Engellenmesi İçin Şikayet Bildirim Sistemi Oluşturdu

Son dönemde iyice artan haksız fiyat artışları sebebiyle oluşan mağduriyetlerin önüne geçmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir adım attı. Bakanlık, kişilerin bu konu hakkındaki şikayet ve önerilerini iletebileceği bir sistem oluşturulduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, arz talep dengesiyle uyumlu olmayan fiyat hareketlerinin engellenmesi için her türlü adımın atılacağını kaydetmişti. Fiyatların daha yakından takip edilerek sıkı bir denetime tabi tutulacağını ifade eden Nebati, ürün etiketlerine fahiş fiyatlar koyan satıcılara karşı özel bir ekip oluşturulacağını ifade etmişti. 

Toplantıda yapılan bu açıklamaların ardından da beklenen adım atıldı. Bakanlık, haksız fiyat artışlarının önüne geçmek adına harekete geçildiğini duyurdu. 

Şikayet bildirim sistemi oluşturuldu

Gelen haberlere göre Bakanlık, fahiş fiyat artışları karşısında mağduriyetlerin oluşmasını engellemek için vatandaşların bu husustaki şikayet ve önerilerini iletebileceği bir şikayet bildirim sistemi oluşturduğunu açıkladı. 

Yeni şikayet bildirim sistemi sayesinde haksız fiyat artışı tespit eden ve bu durum karşısında mağduriyet yaşayan kişiler, bakanlığın internet sitesinde bulunan şikayet bildirim kısmından şikayetlerini iletebilecek. Sisteme gelen şikayetler ise ilgili birimler tarafından incelenip değerlendirilmek üzere işleme alınacak. Buna göre sistemde işleme alınan şikayet ve öneriler, Vergi Denetim Kurulu’ndaki müfettişler ve Gelir İdaresi’nde görev yapmakta olan denetleyicilerden oluşan Enflasyonla Mücadele Timi tarafından takip edilecek. 

 

Yeni sistem ile birlikte müşterileri mağdur etmesi muhtemel haksız uygulanan fahiş fiyat artışlarının daha kolay bir şekilde tespit edilmesi ve bunu takiben fiyat artışlarını uygulayan kişiler hakkında da yasal işlem başlatılması hedeflenecek. Uygulama ile birlikte haksız fiyat artışlarının engellenmesi bekleniyor. 

 

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/haksiz-fiyat-artislarina-karsi-sikayet-bildirim-sistemi/2507379.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir