Geç kalmıştı: Windows 10’un arama çubuğuna yeni özellik!

Geç kalmıştı: Windows 10’un arama çubuğuna yeni özellik!
0

 Teknoloji devi Microsoft, Windows 10 arama çubuğu için küçük ama önemli bir yenilik yaptı.

Haziran ayından beri odağını Windows 11’e çeviren Microsoft, Windows 10 kullanıcılarını unutmadı. Şirket, 2015 yılında piyasaya sürdüğü işletim sistemini güncellemeye devam ediyor. Windows 10’un hem bilgisayar dosyalarında hem de internette arama yapabilen ‘Ara’ özelliği karanlık mod desteğine kavuştu.

Windows 10’da uzun süredir var olan karanlık mod, sistem uygulamaları başta olmak üzere destekleyen tüm programlarda çalışıyor. Microsoft karanlık temayı işletim sistemine ilk getirdiğinde, etki alanı çok azdı. Bilgisayarın tüm bölümlerinde işe yaramıyordu. Sonraki güncellemelerde desteği genişleten şirket arama çubuğunu da aradan çıkardı.

Arama çubuğu, Windows 10 sistem tercihiniz ile bağlantılı

Windows 10 arama çubuğu rengini gece vakti gözünüzü yormaması için siyah yapabilirsiniz. Fakat çubuk ne yazık ki bağımsız çalışamıyor. Bu da, öncelikle bilgisayarınızın sistem temasını karanlık moda çevirmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Aşağıdaki aşamaları takip ederek karanlık temayı etkinleştirebilirsiniz:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Kişiselleştirme bölümüne girin.
 • “Renginizi seçin” kısmındaki “Koyu” seçeneğine tıklayın.

Bu bölümde “Koyu” seçeneğini seçin

Bilgisayarınızın temasını ‘Koyu’ olarak ayarladıktan sonra, Windows Gezgini ve programlar siyaha bürünecek. Aynı zamanda Windows 10 arama çubuğu da karanlık moda uygun hale gelecektir. Denemek için sol alt köşedeki arama butonuna tıklayın ve bir şeyler yazmaya başlayın. Önceden beyaz olan bu bölümün artık siyah olduğunu göreceksiniz.

Her güncellemede alışık olduğumuz gibi; Microsoft’un bu yeniliği de kademeli olarak yayınlandığından size ulaşması zaman alabilir. Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik kısmına girip sürekli güncelleştirmeleri denetleyin.

Bilgisayarınıza ulaşan tüm güncellemeler ve yeni özellikler, otomatik olarak indirilip yüklenecektir. “Bilgisayarım hiç güncellenmesin” diyorsanız Microsoft size bu imkânı da veriyor. Güncelleştirme ve Güvenlik kısmında bulunan ‘Güncelleştirmeleri 7 günlüğüne duraklat’ butonuna basarak erteleyebilirsiniz. Gelişmiş seçenekler bölümünden bu süreyi daha da fazla uzatabilirsiniz.

Ancak güvenlikten mahrum kalmamak için güncellemeleri kaçırmamanızda fayda var. Zira her zaman fark etmesek de, Microsoft bazen bilgisayarda tespit edilen güvenlik açıklarını da yamalıyor. Bu anlamda güncellemeler son derece önemli.

Kaynak:https://shiftdelete.net/windows-10-arama-cubugu-karanlik-mod.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir