Girişimciler İçin Hosting Seçimi Tavsiyeleri

Girişimciler İçin Hosting Seçimi Tavsiyeleri
0
Sağlam bir internet sitesi kurmanın ilk şartlarından biri, iyi bir hosting hizmeti almak. Ancak ihtiyaçlara uygun olan çözümü bulmak kolay bir şey değil. Peki hangi hosting türünü tercih etmeli? Seçim yaparken nelere dikkat etmeli?

İnternet hayatımızın bir parçası ve artık internet olmadan iş yapmak mümkün değil. Bazılarımız iş hayatında dolaylı olarak internet kullanırken, bazılarımız ise işlerini doğrudan internet üzerinden yürütüyor. İyi bir internet sitesi sahibi olmak ise başarıya giden yolda kritik önem arz ediyor.

İyi bir internet sitesinin olmazsa olmazı ise hosting. Eğer iyi bir hosting hizmeti ile anlaşırsanız, internet siteniz oldukça hızlı bir şekilde yüklenir ve bu da müşterilere ulaşmanızı kolaylaştırır. Ayrıca iyi hosting, güvenli bir internet sitesi ve maksimum ölçeklendirme anlamına gelmektedir.

Peki iyi bir web hosting sağlayıcı nasıl bulunur?

iyi web hosting

Eğer kurduğunuz internet sitesinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız, şu hususlara dikkat ederek iyi bir hosting sağlayıcı bulabilirsiniz:

Premium Özellikler

Web sitenizin türü, beklenen trafik, depolama gereksinimleri ve ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir özellik veya işlevsellik dahil olmak üzere, web sitenizin özel ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini belirleyin ve buna göre bir hosting sağlayıcısı seçin.

Fiyat

hosting seçimi

Bütçenizi belirleyin ve fiyat için iyi bir değer sunan bir web hosting sağlayıcısı arayın. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olanı bulmak için farklı web hosting hizmetlerini araştırın ve karşılaştırın.

Müşteri Desteği

Yüksek düzeyde müşteri desteği ve teknik yardım sağlayan bir hosting hizmeti seçin. Böylece olası bir sorunda en hızlı şekilde çözüm bulabilirsiniz.

Çalışma Süresi

Çalışma süresi, bir web sitesinin çevrimiçi olarak erişilebilir olduğu süreyi ifade eder. Bu yüzden genellikle %99 veya daha yüksek çalışma süresi garantisi olan bir web hosting sağlayıcı seçmelisiniz. Bununla birlikte; yüksek sunucu hızı ve performansı sunan bir hosting hizmeti de önemli.

Girişimciler için en iyi web hosting türü hangisidir?

internet sitesi

Bir girişimci için hangi web hosting türünün en iyi olduğu, işletmenin özel ihtiyaçlarına bağlıdır. Fakat göz önünde bulundurmanız gereken seçenekler şu şekilde:

Shared hosting (Paylaşımlı hosting)

paylaşımlı hosting

Paylaşımlı hosting, küçük bir bütçeye ve basit bir web sitesine sahip girişimciler için iyi bir seçenektir. En uygun fiyatlı seçenek olan shared hosting, düşük trafiğe sahip küçük web siteleri için uygundur.

Avantajları:

 • Uygun maliyet
 • Esneklik
 • Kolay kurulum

Dezavantajları:

 • Sınırlı kaynaklar
 • Sınırlı özelleştirme
 • Daha az güvenlik

VPS hosting

vps hosting

VPS (Sanal Özel Sunucu), orta düzeyde trafiğe sahip web siteleri için iyi bir seçenektir. Paylaşımlı hosting’den daha fazla kaynak ve esneklik sağlar, ancak yine de uygun maliyetlidir.

Avantajlar:

 • Büyüyen işletmeler için daha fazla esneklik
 • Daha geniş özellik ve işlevsellik yelpazesi
 • Özel bir sunucudan daha uygun fiyat

Dezavantajlar:

 • Kurulum daha fazla teknik uzmanlık gerektirir
 • Hosting alanını başka sitelerle paylaşmak zorunda kalabilirsiniz, bu da sıralamanıza zarar verebilir.

Dedicated hosting

hosting türleri

Dedicated hosting en pahalı seçenektir ve yüksek trafiğe sahip web siteleri için uygundur. Web siteniz için özel bir sunucu sağlayarak size kaynaklar ve özelleştirme seçenekleri üzerinde tam kontrol sağlar.

Avantajlar:

 • Gelişmiş performans, güvenlik ve güvenilirlik
 • Sunucu üzerinde maksimum kontrol ve esneklik
 • Sıralamanızın diğer siteler tarafından zarar görmemesini sağlayan benzersiz bir IP adresi

Dezavantajlar:

 • En pahalı seçenektir
 • Çok daha fazla teknik bilgi gerektirir
 • Fiziksel sunucu hala hosting sağlayıcısının mülkiyetindedir

Cloud hosting

cloud hosting

Cloud hosting, web sitelerini barındırmak için bir sunucu ağı kullanan daha yeni bir hosting türüdür. Gerektiğinde kolayca yukarı veya aşağı ölçeklendirmeye izin verdiği için, dalgalanan trafik modellerine sahip web siteleri için iyi bir seçenektir.

Avantajlar:

 • Fiziksel bir sunucuya kıyasla azaltılmış maliyetler sunar
 • Planınızı ölçeklendirmek daha kolaydır
 • Felaket kurtarma daha kolaydır

Dezavantajları:

 • Bulut, veri ihlallerine karşı fiziksel bir sunucudan daha savunmasız olabilir
 • Verilerinize erişim tamamen internet erişimine bağlıdır

Sonuç olarak bir girişim için en iyi web hosting türü, web sitesinin boyutu ve karmaşıklığının yanı sıra işletmenin bütçe ve trafik beklentilerine bağlı olacaktır.

Paylaşımlı hosting, VPS, Dedicated ve Cloud Hosting arasındaki fark nedir?

hosting farkları

Paylaşımlı hosting, tek bir fiziksel sunucunun birden çok web sitesini barındırdığı bir tür web barındırma hizmetidir. Her web sitesine belirli bir miktarda depolama alanı, bant genişliği ve diğer kaynaklar tahsis edilir ve bu kaynaklar, aynı sunucudaki diğer web siteleri ile paylaşılır. Paylaşımlı barındırma, yüksek trafik veya kaynak gereksinimleri olmayan küçük web siteleri veya bloglar için iyi bir seçenektir.

Sanal özel sunucu (VPS), her müşteri için ayrılmış ve yalıtılmış bir sunucu ortamı sağlamak üzere sanallaştırma teknolojisini kullanan bir tür web hosting hizmetidir. Bir VPS hosting hizmeti, her biri kendi işletim sistemine ve kaynaklarına sahip bir grup sanal sunucu oluşturmak için birden çok sunucu kullanır. VPS hosting, paylaşımlı barındırmayı geride bırakan ancak özel bir sunucunun kaynaklarına ihtiyaç duymayan web siteleri veya uygulamalar için iyi bir seçenektir.

hosting

Dedicated hosting, tek bir sunucunun sadece tek bir web sitesini veya uygulamayı barındırmak için kullanıldığı bir tür web barındırma hizmetidir. Web sitesi veya uygulama, CPU, bellek ve depolama dahil olmak üzere sunucunun kaynaklarına tam erişime sahiptir. Dedicated hosting, yüksek trafik veya kaynak gereksinimi olan web siteleri veya uygulamalar için iyi bir seçenektir.

Cloud hosting, web siteleri ve uygulamalar için ölçeklenebilir ve güvenilir barındırma sağlamak üzere bulutta barındırılan bir sanal sunucu ağı kullanan bir tür web hosting hizmetidir. Cloud hosting, ihtiyaçlarınızı karşılamak için ölçeği kolayca büyütmenize veya küçültmenize olanak tanıdığından, değişken veya öngörülemeyen trafiğe sahip web siteleri veya uygulamalar için iyi bir seçenektir.

hosting

Özetle diyebiliriz ki, paylaşımlı hosting en temel ve ekonomik hosting türüdür, dedicated hosting ise en güçlü ve pahalı seçenektir. VPS ve cloud hosting, paylaşımlı hosting’den daha fazla kaynak ve esneklik sunar, ancak dedicated hosting kadar özellik sunmaz. Bir girişimci olarak sizin için doğru hosting seçeneği, web sitenizin veya uygulamanızın özel ihtiyaçlarına bağlı olacaktır.

Güvenilir hosting hizmeti: Niobe Hosting

20 yılı aşkın süredir domain ve hosting hizmeti sunan Niobe Hosting, yüksek performanslı web sitelerini çalıştırmak için gereken kaynakları sağlayarak güvenilir ve daha uygun maliyetli hizmet almanıza olanak tanıyan popüler bir domain kayıt kuruluşu ve hosting servis sağlayıcıdır.

Niobe Hosting uygun maliyetli web hosting paketleri; hız ve güvenlik için optimize edilmiştir, güçlü ve kanıtlanmış bir platformda sınırsız bant genişliği sunar, ücretsiz global CDN, ücretsiz SSL sertifikaları ve ücretsiz yedeklemeler ile birlikte gelir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir