Google’a İnat Kullanıcıları Takip Etmeyen Arama Motoru Brave Search Beta Yayınlandı

Google’a İnat Kullanıcıları Takip Etmeyen Arama Motoru Brave Search Beta Yayınlandı
0

Gizlilik odaklı Brave web tarayıcının yine gizlilik odaklı arama motoru Brave Search, kullanıcıları takip etmeyen yapısıyla beta olarak yayınlandı. Üstelik arama motoru, web ya da mobilde, farklı web tarayıcılar üzerinden de kullanılabiliyor.

Çoğunluğu Chromium tabanlı olan ana akım web tarayıcılara bağımsız bir alternatif olarak karşımıza çıkan web tarayıcısı Brave, mart ayından bu yana sınırlı sayıda erken erişim kullanıcısıyla test edilmekte olan çevrimiçi arama motoru Brave Search‘ü beta sürümü ile tüm kullanıcıların hizmetine sundu.

Henüz geliştirme aşamasında olan ve beta sürümü ile kullanıma açılmış durumda olan Brave Search’e Brave’in kendi web tarayıcısının yanı sıra halihazırda kullanmakta olduğunuz tarayıcı üzerinden de search.brave.com üzerinden erişim sağlayabiliyorsunuz. Brave’in kullanıcılara arama motoru konusunda sunmuş olduğu en ‘ayrıcalıklı’ özellik ise gizlilik.

Brave tarafından yapılan açıklamalara göre Brave Search, tamamen bağımsız bir dizin üzerine inşa edildi ve daha da önemlisi kullanıcıların aramalarını ya da tıklamalarını hiçbir şekilde takip etmiyor. Dolayısı ile Google gibi teknoloji devlerinin arama alışkanlıklarınızı takip ederek bir ‘internet profilinizi’ oluşturması sizleri rahatsız ediyorsa Brave Search sizin için uygun bir alternatif olabilir.

Brave, kullanıcılara sunmuş olduğu avantajları 7 maddede özetliyor:

 • Gizlilik: Kullanıcılar takip edilmiyor ve profilleri oluşturulmuyor.
 • Önce Kullanıcı: Reklamcılık ve veri sektörleri değil, kullanıcılar ön planda tutuluyor.
 • Bağımsızlık: Kendi arama dizinini kullandığı için arama sonuçlarında diğer arama motoru sağlayıcılarına güvenmeye gerek kalmıyor.
 • Seçim: Yakında Brave Search, kullanıcılara ücretli ancak reklamsız bir arama motoru ile reklamlı ancak ücretsiz arama motoru arasında seçim yapma imkanı sunacak.
 • Şeffaflık: Brave Search, belirli sonuçları ön plana çıkarmak için algoritma hileleri ya da gizli yöntemler kullanmıyor.
 • Denge: Brave Search, kullanıcılara arama önerileri sunarken gizlilikten ödün vermemeye dikkat ediyor.
 • Herkese Açık: Brave Search çok yakında diğer arama motorları tarafından da kullanılabilir olacak.

Brave Search nasıl bir deneyim sunuyor?

Dürüst olmak gerekirse şu ana kadar Brave Search‘ü çok fazla kullanma imkanı yakalayamadık. Bununla birlikte ‘adnan guney’ araması yaptığımızda karşımıza pek çok sonucun çıktığını gordüm’  ancak arama motorunun henüz beta sürümde olduğunu da unutmamak gerekiyor.

 

Kaynak :https://brave.com/brave-search-beta/ 

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir