Google’dan eski Android telefon kullanıcılarına kötü haber!

Google’dan eski Android telefon kullanıcılarına kötü haber!
0

Google’dan Android telefon sahiplerine kötü haber geldi. Şirket Android Jelly Bean desteğini sonlandırdı. Peki eski cihazlara ne olacak?

Teknoloji hızla gelişiyor. Bu durum sadece donanım tarafında değil, yazılım tarafında da sürekli değişimlere neden oluyor. Örneğin kutudan farklı bir Android sürümü ile çıkan telefon, bir yıl sonra tamamen değişiyor. Bu durum, yazılımların da en az donanımlar kadar eskimesine yol açıyor.

Söz konusu eski sürümlerden biri de Android Jell Bean. İlk versiyonu 2012 yılında karşımıza çıkan işletim sistemi, Android KitKat çıkana kadar oldukça popülerdi. 4K çözünürlük desteği ve grup mesajlaşma gibi pek çok özellik bu sürüm ile karşımıza çıktı. Ancak zaman içinde yeni sürümlerin çıkması, bu işletim sisteminin unutulmasına yol açtı. Popüler İşletim sistemine son darbe ise Google’dan geldi.

Google Play Hizmetleri Android Jelly Bean’inde desteklenmeyecek


Bugün bir açıklama yapan Google, Android Jelly Bean kullanıcılarını üzdü. Şirket, Ağustos ayında piyasaya sürülecek yeni bir Google Play Hizmetleri’nin eski Android sürümlerinde çalışmayacağını açıkladı. Ne yazık ki Android 4.1 ve 4.3 arasındaki Jelly Bean güncel işletim sistemi listesinin dışında kaldı. Aktif kullanıcıların yüzde 1’ine denk gelen bu cihazlar, artık Google servislerine erişemeyecek.

 

Bu durum, söz konusu cihazların hemen çalışmayı durduracağı anlamına gelmiyor. Ancak özellikle Google Play Hizmetleri gerektiren uygulamalarda zaman içerisinde ciddi sorunlar yaşanması oldukça normal. Bir süre sonra ise Google Play Store, Android Jelly Bean için tamamen devre dışı kalacak.

Bir başka önemli sorun ise yeni uygulamalarda karşımıza çıkacak. Uygulama geliştiriciler, minimum hedef sürüm olarak Android 4.4 KitKat’ı baz alacak. Bu nedenle telefonunuzun APK olarak indirseniz bile yeni uygulamalarda düzgün performans göstermesi mümkün gözükmüyor. Bu nedenle Android Jelly Bean kullanan eski bir telefona sahipseniz değiştirmenizde yarar var gibi duruyor.

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir