Göz Kaç FPS Görebilir? Görsel Olarak Gördüklerimiz ve İşlediklerimiz

Göz Kaç FPS Görebilir? Görsel Olarak Gördüklerimiz ve İşlediklerimiz
0

Göz Kaç Fps Görebilir? Muhtemelen bu soruyu soruyorsunuzdur. Gerçek şu ki, gözlerimiz belirli bir hızda hareket etmiyor, görsel uyaranları saniyede kare (fps) olarak kaydediyorlar.

İnsan gözü Kaç FPS Görebilir?

İnsan gözü saniyede 60 kare hızında ve muhtemelen biraz daha hızlı görebilir. Bazı insanlar saniyede 240 kare görebildiklerini iddia ediyor ve bunu desteklemek için testler yaptılar.

İnsanların saniyede 60 ila 240 kare arasındaki farkı fark etmelerini sağlamak oldukça basit olmalıdır. Bazıları saniyede 120 ila 240 kare arasındaki farkın önemsiz olduğunu söylüyor.

Birçok kişi, insan görüşünün, gözün artık bu ultra hızlı hızları ayırt edemediği bir noktaya ulaştığını hisseder.

Kaç FPS Görebildiğinizin bir Sınırı Var mı?

Saniyede kare (FPS) cinsinden görsel girdilerin sıklığını ölçerler. Bir süre içinde, çevredeki çevrenin ancak bu kadarını algılayabiliriz. Peki, olayları ne kadar çabuk algılayabiliriz? Bütün gözlerin aynı mı?

Gözün saniyede kaç kare görebileceği konusunda fikir birliği yoktur. Uzmanlar aynı fikirde değil, ancak çoğu insanın saniyede 30 ila 60 kare görebildiğini gösterdiler.

Bazı araştırmacılar, bazı insanlar için önemli ölçüde daha yüksek olabileceğini düşünüyor.

İnsanlar Gerçekliği Nasıl İşler?

Diyelim ki insanların görsel bilgiyi işleme hızına bakıyoruz. Bu durumda, insanların çevrelerinden veri aldıkları, değerlendirdikleri ve yorumladıkları süreçleri yıkmak isteyebiliriz.

Canlı bir bilgisayara benziyoruz. Beynimiz veya koçumuz, çevremizden gelen bilgileri işlememize yardımcı olur.

Cildimiz ve gözlerimiz veri giriş kaynaklarına iki örnektir. Bilgi bu şekilde hafıza merkezimize beslenir. Bir flash sürücü ile bilgisayarınıza veri yüklemeye benzer.

Beynimiz Görsel Verileri Ne Kadar Hızlı Kaydedebilir?

Sürekli bir akış veya hareketli video izlemek için saniyede 24 karenin yeterli olup olmadığını merak edebilirsiniz ve eğer öyleyse, gözlerimiz her bir görüntü karesini gerçekten görüyor mu?

Beyniniz, filminize gizlice giren’ yeni patlamış mısır ‘ reklamına kesinlikle cevap verecektir. Yapılan araştırmalara göre her görüntü karesini kasıtsız da olsa işliyoruz.

2014 Yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, beynin görsel uyaranları yorumlaması için gereken en kısa süreyi belirlemek için araştırmalar yaptı.

Beynimizin Görsel Verileri Ne Kadar Hızlı Kaydedebileceği Hakkında daha Fazla Bilgi

Çalışma, bilim adamlarının daha önce varsaydıklarını doğruladı: vizyonumuzun kabaca 100 milisaniye ile sınırlı olduğunu.

Artık işleme kapasitelerimizi daha iyi anlamak ve gözlerimizin verileri nasıl yorumladığını taklit etmek için yeni araştırmalar planlanıyor.

Çalışmanın bulguları, çoğu insanın saniyede 60 kareyi göremediği teorisini destekliyor. Görüntü başına 13 milisaniyede saniyede 72 kareye kadar görüntülerden gelen bilgileri görüntüleyebileceğimizi ve ayırt edebileceğimizi gösterir.

FPS ve Hz Arasındaki Fark Nedir?

Bazı kişiler saniyede kare ve hertz ifadelerini karıştırır. Bunlar iki farklı kavramdır. Kare hızını saniyede kare olarak ölçerler.

Bu, bilgisayarınızın çizdiği veya oluşturduğu saniyedeki kare sayısıdır. Ekranınızın yenileme hızını Hz cinsinden ölçerler.

İki madde birbirinden bağımsızdır ve bağımsız olarak çalışacaktır. Monitörünüzdeki durgun bir Hz, oyununuzun FPS hızını etkilemese de, tasvir edilen sahnelerin daha az net görünmesine neden olabilir.

Filmlerin ve Videoların Saniyede Kare Hızı Nedir?

Video içeriği saniyede kare cinsinden ne kadar hızlıdır? Videoların ve filmlerin tümü olmasa da çoğunluğu saniyede 24 ila 30 kare kare hızında çekilir ve oynatılır.

Bir video izleme deneyimi normal yaşamdan farklıdır. Bu senaryoyu düşünün. Çocuklarınla parkta oturan genç bir annesin.

Gözleriniz sadece çocuklarınızın etrafındaki küçük bir alanı görmez; tüm evreni tek bir bilgi akışı olarak alırlar.

Saniyede 24 kare ile en fazla videoyu çekerken, önemli ölçüde daha yüksek oranlarda kayıt yapmak mümkündür. Cep telefonları bile saniyede 720 kare hızında kolaylıkla kayıt yapabilir.

Yüksek Hz Monitör veya Ekran için Yüksek FPS Oyununa mı ihtiyacınız var?

Sırf yüksek Hz monitörünüz olduğu için yüksek FPS oyununa sahip olmak gereksizdir. Oyun, daha yüksek bir FPS cihazınız olsaydı olduğu kadar net görünmeyebilir, ancak yine de çalışacaktır.

Oyun size harika bir performans sağlayacak ve daha sonra her zaman daha yüksek bir FPS oyununa geçebilirsiniz. Çoğu oyuncu, yüksek FPS oyununa yüksek Hz monitörün tercih edildiğini kabul eder.

Bunun nedeni, oyunun yalnızca yüksek Hz monitör olmadan belirli bir ölçüde performans gösterebilmesidir. Hz yüksekse oyun çok daha yüksek seviyelerde performans gösterecektir.

Bir Monitörde HZ Seviyeleri Ne Kadar Yükselir?

Şu anda piyasada bulunan en yüksek Hz seviyesi 360 Hz civarındadır. Bu monitör, bir monitörde şimdiye kadar gözlemlenen en hızlı yenileme hızına sahiptir.

Elbette yenileme hızının monitörün fiyatını etkileyen faktörlerden biri olduğunu hatırlamak çok önemlidir.

Yüksek hızlara ve yenileme hızlarına sahip yüksek kaliteli bir oyun ekranına binlerce dolar harcayabilirler. En yaygın Hz seçenekleri 120, 144, 165 ve 240’tır.

Yüksek Kare Hızı Video Oyunlarında Kaliteyi Nasıl Etkiler?

FPS ve Hz’nin belirli bir eşiğe ulaşana kadar video oyunu kalitesini nasıl etkilediğini söylemek zor. FPS düşük olduğunda, 30 civarında, oyun biraz daha yavaş hareket ediyor gibi görünüyor ve resimler o kadar gerçekçi görünmüyor.

60 Hz’e geçtiğinizde önemli farklılıklar fark edeceksiniz ve oyun çok daha yüksek işlevli görünecek.

120 Hz ile 144 Hz arasındaki farkın algılanması için eğitimli bir göz gerekir, ancak 30 ile 60 Hz veya FPS arasındaki fark kolayca fark edilebilir.

Kare Hızı Neden Önemlidir?

Ciddi bir oyuncuysanız, kare hızı çok önemlidir. Çok fazla video oyunu oynamıyorsanız veya ne kadar iyi çalıştıkları konusunda endişelenmiyorsanız, kare hızı sizin için bir sorun olmayacaktır.

Düşük kare hızınız olduğunda videonuz dalgalı olabilir ve oynatma sırasında gecikme süreleri yaşayabilirsiniz. Yalnızca ara sıra video oyunları oynuyorsanız ve yüksek çözünürlüklü görsellere ihtiyacınız yoksa bunların hiçbiri sizin için önemli olmayacaktır.

Arkadaşlarınıza karşı veya rekabetçi bir ortamda oynuyorsanız, bu yüksek kaliteli bileşenlere ihtiyacınız olacaktır.

Monitörde Kare Hızı Testi Yapabilir misiniz?

Nasıl performans gösterdiğini kontrol etmek için monitörünüzü bir kare hızı testinden geçirebilir ve geçirmelisiniz. Monitörünüzün neler yapabileceğini keşfetmek için bir test yapmadığınız sürece oyununuzun veya monitörünüzün düzgün çalışıp çalışmadığını bilemezsiniz.

Bir ekranda kare hızı testi yapmak basittir. Ayarladığınız ayarları veya oyun hesaplarını ziyaret ettiğinizde, testi genellikle gerçek monitörünüzde çalıştırabilirsiniz.

Steam platformunu kullanarak ekranınızın alt köşesine bir kare hızı sayacı takabilirsiniz.

Kare Hızını Artırabilir misin?

Farklı kare hızları arasında ayrım yapmanın zor olduğunu belirledik. Bazen eğitimsiz gözün farkı ayırt edemediği bir noktaya ulaşırsınız.

Ancak, azaltılmış kare hızınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, performansı artırmaya çalışabileceğiniz birkaç şey vardır.

Her şeyden önce, monitörünüzün daha yüksek bir kare hızını destekleyebildiğinden emin olun. Kare hızınız 60Hz ve monitörünüz de 60Hz ise yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

 

Bir kare hızını Artırabilir hakkında daha fazla bilgi?

Çözünürlük ekran ayarlarınızı bırakmak denenecek bir şeydir. Kontrastı daha düşük bir değere değiştirirseniz, karelerin daha hızlı hareket edebilmesi gerekir.

Görüntülenecek net olmayan bir görüntü ile cihazınızın çerçeveler arasında hızlı bir şekilde geçiş yapma sorunu yaşamaması gerekir. Elbette kontrast fark edilir olacaktır, ancak bazen ikisi arasında makul bir denge kurabilirsiniz.

Diğer bir seçenek de video oynatma ayarlarınızı incelemektir. Oynatmanız, oynadığınız hızlı tempolu oyunlar için optimize edilmiş mi? Çok daha yavaş bir hıza veya farklı bir nedenle ayarlanmadığından emin olun.

Daha Yüksek fps’yi görmek için Gözünüzü Eğitebilir misiniz?

Arkadaşlarınız daha yüksek ve daha düşük Hz monitörler arasındaki farkı söylediklerini iddia ediyor mu? Farkı anlayabiliyor musun?

Kör bir test yaptıysanız hangi monitörün daha kaliteli ve hangisinin daha düşük kalitede olduğunu söyleyebilir misiniz? İnsan gözünün fps’deki farkı görme yeteneğinin sınırına ne zaman ulaştığını tahmin etmek zor.

Daha hızlı görmek için gözünüzü eğitmek imkansızdır. Daha hızlı tepki vermek ve koşulların daha farkında olmak için kendinizi eğitebilirsiniz, ancak daha hızlı görmek için kendinizi eğitemezsiniz.

Hakkında Daha fazla bilgi Daha Yüksek fps’yi Görmek için Gözünüzü Eğitebilir misiniz?

Belirli türlerde askeri eğitimden geçen kişiler, tepki sürelerini iyileştirmek ve görme ile eylem arasındaki süreyi azaltmak için çalışırlar.

Bu, daha hızlı görmeyi öğrenmekle aynı şey değildir. Çoğu insan saniyede yaklaşık 60 kare olacak şekilde aynı görme hızına sahip olacaktır.

En küçük kusurları nasıl tanımlayacağını öğrenen gerçekten ciddi profesyoneller, saniyede 60 kareden çok daha fazlasını görebilir, ancak bu nadirdir.

Yüksek FPS Oyunlarının Bir Avantajı var mı?

Her hafta video oyunları oynamak için az miktarda zaman harcıyorsanız, yüksek FPS oyun ekipmanının belirgin bir avantajı vardır.

Üst düzey oyun sistemleri (yüksek fps’li) sahiplerine önemli bir avantaj ve destek sağlar. Yüzde 90 artış mümkün!

Bununla birlikte, daha yüksek Hz monitörlerin herhangi bir gözün fark edemeyeceği kadar yüksek olduğu bir nokta gelir.

Monitörünüz gördüğünüz en hızlı hızda çalışıyorsa, yanıt oranınız yetişemediği için daha iyi bir oyuncu olduğunuzu göstermez.

Neden 120Hz / 144Hz Monitörlere Sahip Olmalıyım?

Sorunun cevabını öğrendikten sonra “göz saniyede kaç kare görebilir?”göz kutuları saniyede yalnızca 60 kare görürse, 120Hz/144Hz monitörler için neden daha fazla ödeme yapmak istediğinizi merak edebilirsiniz.

Bu zaman kaybı değil mi? Cevap biraz karmaşık ve hala araştırılıyor. Hareketi gözlemleyebildiğimiz hız ile ışık patlamalarını (görüntüler gibi) görme şeklimiz önemli ölçüde farklıdır.

Sanki beynimiz gözlerimizin göremediği şeyleri “görebiliyor ” gibi. Hz ne kadar yüksek olursa, görselleriniz o kadar yumuşak akacak ve akan hareket o kadar yumuşak olacaktır.

Titreme Oranı Neden Önemlidir?

Daha yeni televizyon modellerinin ve oyun konsollarının saniyede 60 karenin üzerinde video karelerinin reklamını yaptığını fark etmiş olabilirsiniz.

İnsanlar olarak bu hızın ötesini algılayamazsak, neden sınırları zorlasınlar ve daha hızlı bir hız kullanan teknoloji üretmeye para yatırsınlar?

Bu ayrımı kavramak belki biraz daha zor, ancak oyuncuların daha yüksek hızlar konusunda hevesli olmasının bir nedeni var. Video verilerini aldığınızda, sürekli bir bilgi akışı elde edersiniz.

Bu Fark Neden Önemli?

Her büyüklükteki işletme güvenlik kamerası kullanıyor. Küçük bir anne-baba dükkanı için tek bir kamera veya kumarhanede veya havaalanında binlerce kamera olabilir.

Kolluk kuvvetleri ve devlet kurumları da gözetimi çeşitli amaçlar için kullandılar.

Büyük miktarda video çekimi ile çalışırken kare hızı çok önemlidir. Video dosyalarının boyutunu etkiler ve verileri nasıl depoladığınız, yönettiğiniz, analiz ettiğiniz ve koruduğunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

İnsan gözünün saniyede kaç kare görebildiğini anlamak ve filmleriniz için kare hızını seçmek zamandan, paradan ve emekten tasarruf etmek için kritik öneme sahiptir.

Gerçeklik ve Ekranlar

Tribünlerde otururken bir beyzbol maçı izlerken veya caddede bisiklete binen bir çocuğa göz kulak olurken, gözleriniz-ve beyniniz-görsel girdiyi sürekli bir veri akışı olarak işliyor.

TV’de bir film izliyorsanız, bilgisayarınızda bir YouTube videosu izliyorsanız veya hatta bir video oyunu oynuyorsanız durum biraz farklıdır.

Bizi saniyede 24 ila 30 kare kare hızında video veya şov izlemeye alıştırıyorlar. Filmi saniyede 24 kare kare hızında çektiler. Bu, her saniye 24 görüntünün görüşünüzden geçtiği anlamına gelir.

Gerçeklik ve Ekranlar hakkında daha fazla bilgi

Evinizin televizyonları ve bilgisayarları büyük olasılıkla gördüklerinizi ve nasıl algıladığınızı etkileyen daha hızlı bir “yenileme hızına” sahiptir. Ekranınızın yenileme hızı, her saniye yeni görüntülerle kaç kez güncellendiğidir.

Masaüstü monitörünüzdeki yenileme hızı 60 Hz ise, bu, her saniyede 60 kez güncellendiği anlamına gelir. 1 Hz kabaca saniyede bir kareye benzer.

Yenileme hızı 60 Hz olan bir bilgisayar monitörü kullandığınızda, beyniniz monitörden gelen ışığı art arda yanıp sönen ışıklar yerine tek bir sürekli akış olarak yorumlar. Çoğu durumda, daha yüksek bir frekans daha az titreme sağlar.

Yapay Zeka Saniyede Kaç Kare İşleyebilir?

Bu tamamen cevaplanamayan zor bir sorudur. Yapay zeka, yeteneklerini her geçen gün sürekli geliştiriyor ve büyütüyor.

Bir insanın oturup tek bir kare görüntüyü özenle inceleyebileceğine, tüm özellikleri değerlendirebileceğine ve ardından dakikada 3 veya 4 fotoğraf hızında bir sonraki kareye geçebileceğine inanmak harika olurdu.

Derin öğrenme yöntemlerini kullanan bir yapay zeka sistemi aynı görevi yerine getirirse, saniyede 15 ila 30 kare kolaylıkla işleyebilir. Neredeyse gerçek zamanlı işleme olarak bilinen görsel verileri aldığımız kadar hızlı.

İnsan gözü FPS Testi var mı?

Bazı araştırmalar, insanlara hızlı görüntü dizileri gösterir ve ne fark edebileceklerini görmek için yanıt vermelerini ister. 2014 yılında yapılan bir araştırmada araştırmacılar, beynin gözle sadece 13 milisaniye boyunca görülen bir resmi işleyebileceğini bu şekilde belirlediler.

Yüksek hızlı sinematografi ile bir göz doktoru, gözlerinizin ne kadar hızlı performans gösterdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için göz içi hareketleri olarak bilinen gözünüzün içindeki hareketleri inceleyebilir.

Bu hassas hareketleri yakalamak için artık cep telefonlarında ağır çekim video çekilebilir. Bu teknoloji sayesinde telefon daha kısa sürede daha fazla fotoğraf kaydedebiliyor.

Vizyonumuz Hayvanlarınkiyle Nasıl Karşılaştırılır?

Hayvanların insanlardan daha fazla vizyona sahip olduğunu duymuş olabilirsiniz. İnsan görme keskinliğinin, özellikle küçük olanlar olmak üzere birçok hayvanınkinden gerçekten üstün olduğu ortaya çıktı.

Sonuç olarak, ev kedinizin saniyede sizden daha fazla kare gördüğünü varsaymanıza gerek yoktur. Aslında, ayrıntıları muhtemelen kedinizden, köpeğinizden veya akvaryum balığınızdan çok daha iyi algılayabilirsiniz.

Ancak, bizimkinden bile daha iyi bir vizyona sahip birkaç hayvan türü vardır. Örneğin bazı yırtıcı kuşlar saniyede 140 kareye kadar görebilir.

Gözün Kaç Fps Görebileceği Hakkında SSS

1. İnsan gözü görüşü için FPS nedir?

İnsan gözü saniyede 60 kare hızında ve muhtemelen biraz daha hızlı görebilir. Bazı insanlar saniyede 240 kare görebildiklerini iddia ediyor ve bunu desteklemek için testler yaptılar.


2. Gözünüz Hangi fps’de Çalışıyor?

Bazı bilim adamlarına göre insan gözü saniyede 30 ila 60 kare görebiliyor. Bazıları insan gözünün saniyede 60 kareyi anlayamadığını iddia ediyor.


3. Gerçek Hayatı Taklit Etmek için Hangi Kare Hızı Gerekli Olurdu?

saniyede 24 kare (fps) – bu, gerçekçi hareketi korurken video çekmek için gereken minimum kare hızıdır. Saniyede 24 kare hızında yoğun bir sahne çekerseniz, çok fazla hareket bulanıklığı fark edersiniz.


4. 240 Hz insan gözüyle görülebilir mi?

İnsan gözü saniyede 60 kare hızında ve muhtemelen biraz daha hızlı görebilir. Bazı insanlar saniyede 240 kare görebildiklerini iddia ediyor ve bunu desteklemek için testler yaptılar.


5. Gerçek Hayatta FPS Ne Kadar?

Gerçek hayatta Fps 30’dur ve 30 fps ile hepimiz istediğimizi izleyebiliriz. 60-120 fps’yi nasıl görebileceğimizi merak ediyorsanız, basit cevap, 60 veya daha fazla fps’yi dijital biçimde, ancak şimdi gözümüzle görüntüleyebilmemizdir.


Gözün Kaç Fps Görebileceği Hakkında Daha Fazla SSS

6. Hızlı Tempolu Rekabetçi bir Oyun için 30 FPS Yeterli mi?

Call of Duty gibi hızlı tempolu, birinci şahıs nişancı oyunlarının ortalama 30 fps veya daha fazlasına ihtiyacı var, ancak 60 fps’den daha az bir sürede FIFA (daha fazla perde ve daha küçük nesneleri kapsayan) oynamaya dayanamayacaksınız.


7. Tüm Video Oyunları Saniyede 60 Kare mi Olmalı?

Günümüzde çoğu video oyunu saniyede 60 kare kare hızına ulaşıyor, ancak saniyede 30 ila 60 kare arasındaki herhangi bir kare hızı kabul edilebilir. Bu, oyunların saniyede 60 karenin üzerine çıkamayacağı anlamına gelmez; çoğu yapar.


8. 1440p’de 30 FPS ile Oyun Oynamak Mümkün mü?

Hayır, doğru monitöre sahip olsan bile bu yeterli olmazdı. 1440P ekranda daha fazla piksele sahip olduğundan, 1080p’den biraz daha fazla ayrıntı görebilirsiniz. Hemen hemen tüm televizyonlar saniyede 60 kare hızında yenilenir.


9. 120 FPS Oyun oynamak için iyi mi?

Tek oyunculu oyunlar oynarken 60 fps en iyi sonucu verirken, çok oyunculu oyunlar için 120 fps şiddetle tavsiye edilir.


10. Gerçekten Kaç fps’ye ihtiyacınız var?

İster film akışı yapıyor olun, ister çevrimiçi rekabetle mücadele ediyor olun, farklı karelerin tek bir hareketli görüntü olarak görünmesi için en az 24 fps gerekir.


İnsanlar, en yeni ve en yüksek Hz oranlarına sahip yeni bir ekrana yükseltmenin faydalı olup olmadığını tartışacaklar. Bu monitörler daha güçlü hale geldikçe, sonunda insan performans seviyelerini aşacaklar.

Tabii ki, uzmanlar ve teknoloji meraklıları bu hız seviyesine ihtiyaç duyduklarını iddia edecekler, ancak muhtemelen istemiyorlar. Durum ne olursa olsun, herkesin kendi görüşü vardır.

Bu makaleyi faydalı bulacağınızı umuyoruz. Lütfen aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir